Ar žinote, kas iš tikrųjų vadovautų Kėdainių rajonui karo atveju
Po to, kai „Rinkos aikštėje“ pasirodė straipsnis apie tai, kas gi mūsų rajone nuveikta civilinės saugos klausimu bei kaip mūsų kraštas ruošiasi ekstremalioms situacijoms, pasigirdo klausimų, kodėl gi Kėdainiuose nėra slėptuvės. Dar vėliau redakciją pasiekė žinia, esą slėptuvė savivaldybėje galimai yra, tik esą naudojama netinkamais tikslais. Galiausiai paaiškėjo, kokia gi iš tiesų yra situacija ir net tai, kas vadovautų Kėdainių rajonui karo atveju.
Priedangos – tai ne tas pats, kas slėptuvės
Pirmiausia priminsime, kad nuo 2023 metų pasikeitus teisiniam reglamentavimui, atsirado sąvoka „priedanga“ kuri yra laikoma susibūrimo, laikino prieglobsčio vieta. Priedangos yra skirtos gyventojų apsaugai kilus oro pavojui, nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu. Priedangos savininkas turi pasirūpinti gyventojų patekimu į patalpas, žmonių registracija, turi juos supažindinti su esminiais elgesio priedangoje taisyklių reikalavimais.
Tuo tarpu tai, kas anksčiau buvo laikoma slėptuve, dabar jau tokiu žodžiu nėra vadinama. Bet koks rūsys nėra slėptuvė.
Slėptuvėmis dabar yra laikomi specialiosios paskirties statiniai arba specialiai įrengtos patalpos, skirtos apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių valstybės tarnautojus ir darbuotojus, vykdančius valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms nustatytus uždavinius ir funkcijas bei užtikrinančius valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų veiklą ekstremaliųjų situacijų ar karo metu.
Teigė, kad po savivaldybe yra slėptuvė
Pasirodžius straipsniui apie priedangas Kėdainiuose, į redakciją paskambino kėdainietis Albinas, kuris, mero pareigas einant Viktorui Muntianui, sakėsi buvęs savivaldybės apsaugos darbuotojas. Jis teigė, kad po savivaldybės pastatu yra tikrų tikriausia slėptuvė.
„Kiek man žinoma, ji yra dengta švinu, apsaugo nuo radiacinio pavojaus, taip pat nuo bombų sprogimų. Ten išvesta aktyvi ventiliacija, anksčiau buvo ir gultai – viskas paruošta, kad taptų saugia vieta karo atveju, kur galėtų dirbti savivaldybės valdymo štabas“, – pasakojo kraštietis pridurdamas, kad, jo žiniomis, dar 1993 metais tvarkant savivaldybės pastatą, slėptuvė buvo nuniokota, o galiausiai tapo tiesiog eiliniu sandėliuku.
V. Muntianas: slėptuvės ten niekada nebuvo
Vis dėlto panašu, kad net jei ponas Albinas iš tiesų prieš porą dešimtmečių dirbo savivaldybėje, slėptuvės sąvoką suprato visai kitaip, nei įsivaizduojame dabar.
Buvęs Kėdainių meras V. Muntianas pripažino, kad anksčiau savivaldybės pusrūsyje buvo Civilinės saugos komandinis punktas, tačiau tarnauti kaip slėptuvė ta vieta niekaip negalėtų, mat konstrukciškai yra visiškai netinkama atlaikyti ekstremalius karo veiksmus.
„Ten buvo kažkada civilinės saugos komandinis punktas, iš kurio turėjo vykti rajono valdymas ekstremaliu atveju.
Ar ten galėjo būti saugumo atžvilgiu saugi vieta? Tikrai ne, nes administracinis pastatas yra karkasinis ir jis nėra saugus, sprogimo atveju griūtų greitai“, – sakė pašnekovas.
Jis pridūrė, kad Kėdainiuose yra vienintelė vieta, kuri, ko gero, galėtų atitikti saugos reikalavimus, keliamus slėptuvei, tačiau nei anuomet, nei dabar slėptuvės ten nėra.
„Buvo Josvainių gatvėje po vienu iš mūrinių namų rūsys – didžiulis po visu namu. Ten, saugumo atžvilgiu, tikrai, ko gero, vienintelė išties saugi vieta Kėdainiuose, kuri galėtų tarnauti kaip slėptuvė“, – teigė V. Muntianas.
Savivaldybės rūsyje – tik vamzdynai
Dabar savivaldybėje už civilinę saugą atsakingas Jonas Švedas „Rinkos aikštę“ dar kartą patikino, kad visuose Kėdainiuose nėra nė vienos slėptuvės, o po savivaldybės administracijos pastatu yra švarus rūsys, kuriame yra šiluminis mazgas, vamzdynai bei kelios sandėliavimo patalpos.
Tačiau jis teigė, kad savivaldybėje iš tiesų yra įrengtas Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, tik jis yra ne rūsyje, o pirmajame aukšte.
„Patalpose, skirtose Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui (ESOC), esant ekstremaliai situacijai arba ekstremaliam įvykiui, dirbs savivaldybės ESOC nariai. Tačiau ši patalpa nėra slėptuvė“, – patikino J. Švedas.
Kėdainiams yra paskirtas karo komendantas
J. Švedas taip pat pridūrė, kad karo atveju savivaldybės valdymą perimtų paskirtasis karo komendantas su pavaduotoju.
Tiesa, savivaldybė pasidalinti informacija, kas gi yra tie asmenys, kurie visai savivaldybei vadovautų karo atveju, nepanoro, motyvuodama tuo, kad karo komendantai keičiasi, o ir kam čia reikalinga tas pavardes viešinti.
Tačiau Lietuvos kariuomenė šios informacijos slapta nelaiko. Gynybos štabo sekretoriato viešųjų ryšių vyr. karininkas, mjr. Titas Čerikas „Rinkos aikštei“ teigė, kad Kėdainių rajono karo komendantas yra mjr. Simas Asačiovas, pavaduotojas – kpt. Artūras Čiuberkis.
Jo teigimu, šie specialistai rotuojami kas 2–3 metus.
„Karo komendanto (toliau – KK) pozicija užimama karininkų, esančių tam tikrose LK pareigybėse t. y. KK pozicija yra „surišta“ su karininko tarnybine pozicija, tad jeigu įvyksta karininko, vykdančio atitinkamas pareigas rotacija, keičiasi ir karo komendantas.
Karo komendanto pavaduotojas yra karininkas, tarnaujantis Krašto apsaugos savanorių pajėgų rinktinės vietinėje kuopoje, jų tarnybos vieta keičiasi rečiau, kadangi jie yra kariai savanoriai“, – komentavo Lietuvos kariuomenės atstovas.
6 Komentarai
Nu ir kas iš to, kad paskelbėte pavardes? kas nuo to pasikeis. nebus to karo. o jei jau būtų, pavardęės mažiausiai rūpės
tai ko laužytis-skirtų juos,o rusai savų kadrų gal nebombarduotų.
Svediene vadovautu?
Po maną namų yra slėptuvys, bet aš nybyjoty savas rusas y many nešauty, aš dyrbu Rosyjay, aš mylyju Putyną ny tayp kayp jūs lytovcay. Jūsų tyen aš neysyleysty, bo Jūs raykya auklėty, makėty algas mynymumas y vokelys kayp aš nymokėty mokesčyjus Lytvay. Tak vot blyn. Gayla Darbas prarcyjas, bet aš dar jyum vysyem parodysyju, yš Urdoma kay gryšyju.
Bukumo virsune.
O kam gi kagebistai užslaptinti?