Ar Kėdainių valdžia sugebės atlikti tai, ką pažadėjo?

 Ar Kėdainių valdžia sugebės atlikti tai, ką pažadėjo?

Kėdainių rajono savivaldybės taryba paskutinę praėjusių metų dieną pagaliau patvirtino Strateginį veiklos planą. Jame numatyta, kiek lėšų ir kam bus skirta 2017–2019 metais. Nepaisant to, kad savivaldybė sau nekelia itin aukštų tikslų ir jos užmojai neambicingi, vis tik daug kam kyla pagrįstų abejonių, ar dabartinė rajono valdžia įstengs užsibrėžtus planus įgyvendinti.

Vienintelis balsavo „prieš“

Taryboje svarstant strateginį planą valdančiosios koalicijos narys, liberalų frakcijos atstovas Viktoras Muntianas pareiškė negalintis už jį balsuoti, nes, pasak jo, dabartinė savivaldybės komanda nėra pajėgi įgyvendinti dokumente numatytus tikslus.

V. Muntianas tiesiai šviesiai prakalbo apie būtinybę keisti esamus savivaldybės vadovus tais, kurie iš tiesų sugebėtų dirbti.

„Kam balsuoti dėl strateginio plano, kuris nebus įgyvendintas? Pirmiausia reikia kalbėti apie būtinybę keisti savivaldybės administracijos komandą, kuri nesugeba įsisavinti investicijoms skirtų lėšų, – „Rinkos aikštei“ sakė V. Muntianas. – Merui jau sakiau savo nuomonę. Manau, kad nebūtinai reikia keisti savivaldybės administracijos vadovą Ovidijų Kačiulį. Tiesiog kažkas iš vadovų turi tiesiogiai užsiimti investicijomis. Gal žmogui trūksta kompetencijos ir jam nepavyksta šių procesų sukontroliuoti, gal jo kompetencija yra kitose srityse?“.

Planas nėra pamatuotas realiais finansiniais ištekliais

Tarybos narė Nijolė Naujokienė: „Strateginis planas – labai reikšmingas savivaldybei. Jeigu jis teisingai ir apgalvotai sudaromas, įvertinamos visos galimybės, tarkime, vadovavimo, organizavimo ir kontrolės, tai užtikrina spartų savivaldybės augimą.

Manau, kad kai kurie šio strateginio plano sprendimai atlikti pakankamai normaliai. Tačiau nemažai trūkumų matau pačių rezultatų stebėsenoje, kontrolėje.

O iš strateginio plano labai sunku nuspręsti, ar jį rengusi ir įgyvendinsianti savivaldybės komanda sugebės mus vesti norimo rezultato link. Mūsų siekiamybė tokia, kaip ir daugumoje savivaldybių. Tai – socialinės atskirties mažinimas, emigracijos, bendruomenės senėjimo problemų sprendimas, jaunų žmonių pritraukimas, gimstamumo didinimas. Skaitydama šį planą nemačiau kryptingo ėjimo kaip spręsti šias kertines problemas.

Manau, jog šis planas nėra pamatuotas realiais finansiniais ištekliais. Nematau stabilaus finansinio augimo, kuris sąlygotų šio strateginio plano atskirų tikslų siekimą per priemones, kurios padėtų išspręsti mūsų bendruomenėje iškilusias problemas.

Manau, jog finansai skirstomi neadekvačiai. Šiame kontekste paminėčiau sportinę programą, kai kurias labai smulkias programėles. Lėšų taip pat numatyta ir asocijuotoms struktūroms iš kitų rajonų, o tai reiškia, kad pinigai iškeliaus į kitus miestus ir mes jų negausime mokesčių pavidalu.

Galima būtų įvardinti daug plane numatytų dalykų, kurie man asmeniškai sukėlė daug abejonių, todėl vertindama šį strateginį planą susilaikiau ir nebalsavau „už“.

Orientuojamasi į gyvenimo kokybės gerinimą

Tarybos narė Jūratė Judickienė: „Kėdainių rajono savivaldybės Strateginį veiklos planą vertinu teigiamai. Manau, kad numatytos priemonės tiesiogiai susijusios su rajono problemomis ir atitinka kėdainiečių lūkesčius. Šio plano įgyvendinimas pareikalaus daug energijos, jėgų ir, svarbiausia, bendro mūsų visų – Tarybos narių, savivaldybės administracijos, įmonių ir organizacijų nuoseklaus ir kruopštaus darbo. Neabejoju, kad šioje veikloje sulauksime rajono gyventojų palaikymo.

Įgyvendinant planą tikrai kils vienokių ar kitokių problemų, klausimų, diskusijų, tačiau, mano nuomone, planas yra realus ir bus įgyvendintas.

Naujasis strateginis planas lyginant su ankstesniuoju, labiau orientuotas į kėdainiečių gyvenimo kokybės gerinimą. Įtraukta daug naujų programų. Džiaugiuosi, kad daugiau dėmesio skirta asmens ir visuomenės sveikatos priežiūrai, numatytos priemonės „senų“ problemų sprendimui (rajono gyventojų sergamumo ir mirtingumo priežasčių analizei, kaimo gyventojų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimui, užkrečiamųjų ligų profilaktikai). Daugiau dėmesio skirta vaikų ir jaunimo klausimams, socialinėms problemoms.“

Abejoja, ar pajėgs įgyvendinti

Tarybos narys Darius Petrauskas: „Strateginis planas kelia abejonių dėl iki šiol neįgyvendintų projektų – Kėdainių stadiono ir „Saulutės“. Kyla klausimas, ar kitąmet rajonas sugebės įsisavinti strateginiame plane numatytas tokias dideles pinigų sumas, kai iki šiol nesugebėjo įsisavinti mažesnių sumų?

Aš jau klausiau, kokių priemonių administracijos direktorius imsis, jeigu prasidėjus naujiems metams projektų įgyvendinimas nevyks pagal planą. Gavau atsakymą, kad sutartyje su rangovais yra numatytos baudos, ir tikinama, kad rangovai turėtų stengtis atlikti darbus pagal sudėliotą grafiką. Tačiau manęs, kaip Tarybos nario, tai neįtikino. Ir kiti Tarybos nariai, kurie tuo domisi, pastebėjo, kad keistai skamba planas įsisavinti beveik 1,3 mln. eurų. Kiek įmonėje turi būti darbuotojų, ir kokiais tempais jie ten turėtų dirbti, kad tuos darbus už tokią sumą atliktų? Juk mes nesugebame įsisavinti numatytų per metus gerokai mažesnių sumų.

Tai abejonių išties yra, bet mes tikimės, kad administracijos direktorius atsižvelgs į išsakytas pastabas. Galbūt Statybos ir komunalinio ūkio skyriaus vedėjas nesugeba suvaldyti esamos situacijos su projektais?

Strateginiame plane numatyta ir daugiau projektų – tad labai neramu – jeigu nesugebama įgyvendinti kelių pradėtų projektų, tai kas bus, kai dar daugiau projektų atsiras?“

Strategija daug pokyčių nežada

Tarybos narė Adelė Štelmokienė: „Akivaizdu, kad strateginis planas buvo rengiamas uždaruose kabinetuose, praktiškai neįtraukiant visuomenės. Įdomu, kiek kėdainiečių surastumėme, kurie yra susipažinę su šiuo planu?

Manyčiau, kad vertėtų kiekvienais metais, kuomet paaiškėja plano rėmai, padaryti viešą pristatymą rajono gyventojams. Tikrai atsirastų neabejingų kėdainiečių, kurie su savo pasiūlymais, pastebėjimais patobulintų tą strategiją.

O 2017-ųjų strateginis planas daug pokyčių rajone nežada. Tai ėjimas įprasta vaga.

Man norėtųsi veržlių idėjų, kurios spręstų esmines rajono gyventojų problemas: ilgas laukimo eiles pas gydytojus, emigraciją, rekreacinių vietų ir net paprasčiausių dviračių takų nebuvimą, senamiesčio gaivinimą.

Visgi, kol kas tokių idėjų dar reikės palaukti.

Didžiųjų infrastruktūrinių objektų vėlavimas, be abejo, kelia nerimą. Sutinku su meru, kad iš dalies tai paveldėta problema, bet manau, kad rajone turime pakankamai kolektyvinės išminties, kad rastume išeitis iš susidariusios situacijos“.

Toks skubus svarstymas – aplaidus

Tarybos narys Rimgaudas Rimošaitis: „Strateginis planas turėjo būti ilgiau išdiskutuotas ir ne taip greitai priimtas. Šį klausimą ėmėme svarstyti paskutinę mėnesio dieną – bet juk šis planas nurodo, ką mes visus metus dirbsime. Tai, kad strateginis planas buvo taip greitai priimtas, galimai rodo aplaidų darbą.

Ir V. Muntiano pasisakymas dėl administracijos yra teisingas, nes per dvejus metus mes tikrai kai kurių projektų neįvykdėme. Juos buvo būtina įvykdyti, arba reikėjo iš viso net nepradėti – pavyzdžiui, „Saulutės“ projekto.

Bet kokio projekto vykdymas šitaip vilkinamas negali būti. Aišku, tai yra problema su viešaisiais pirkimais, bet mes juk žinome, kokių problemų būna, reikia tą analizuoti ir tam ruoštis. Be abejo, yra labai sunku sukontroliuoti šiuos dalykus, nes jei leisi viskam tekėti sava vaga – sulaukti galima nežinia ko. Reikia sekti kiekvieną pokytį, kiekvieną nuomonę.

Aš apskritai buvau prieš „Saulutės“ projektą, bet kažkam jo labai reikėjo. Manau, kad kiek per daug pinigų yra skiriama sportui. Taip, pernai mes gelbėjome krepšinį, tačiau kai skiriamą sumą paverti į litus, pasimato, koks kiekis pinigų skiriamas – beveik dvigubai nei anksčiau skirdavom. O yra daug ir kitų darbų, ką reikia padaryti, kur galima skirti pinigus – pavyzdžiui, švietimo įstaigų renovacijai. Mokyklos yra renovuojamos, tačiau kokia situacija yra su vaikų darželiais?

Man patinka visi tie projektai, kurių dėka pavyksta sutaupyti. Pavyzdžiui, gatvių apšvietimas. LED apšvietimą įrengti yra brangu, tačiau žvelgiant į ateitį – tai labai geras sprendimas, padėsiantis sutaupyti pinigų. Šis projektas atsipirks.Taip pat ligoninei daug pinigų skiriama – įrangos įsigijimui. Esminis klausimas, ar tikrai ji atliks savo funkciją? Neužtenka gerą įrangą nupirkti, reikia, kad ji tarnautų žmonėms, kad nereikėtų laukti ilgiausiose eilėse.“

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video