Apmokamos trejų metų trukmės vaiko priežiūros atostogos – absurdas ar būtinybė?

 Apmokamos trejų metų trukmės vaiko priežiūros atostogos – absurdas ar būtinybė?

Lietuva turi vienas ilgiausių ir dosniausiai iš valstybės biudžeto apmokamas vaiko priežiūros atostogas pasaulyje. Niekur kitur Europoje nėra valstybinėmis lėšomis finansuojamas ilgesnis nei 1 metų tokių atostogų laikotarpis, o kai kurios valstybės įsipareigoja finansuoti vos 8 savaičių trukmės vaiko priežiūros atostogas ir tai ne visą 100 proc. buvusio darbo atlygio. Pastarąją sistemą turi ne kas kitas, o bene turtingiausia pasaulio valstybė – Šveicarija.

Tuo tarpu vienos ekonomiškai silpniausių ES šalių Lietuvos Seimas praeitą savaitę sulaukė siūlymo valstybės apmokamas vaiko priežiūros atostogas pratęsti iki 3 metų.

Ar tikrai esame tokie turtingi, kad galėtume išlaikyti vaiko priežiūros atostogose esančius tėvus net po trejus metus? Ar apskritai protinga teikti siūlymus, kurie greičiausiai yra pasmerkti nesėkmei? Kas tai – populizmas? O gal idiotizmas?

Tesės pažadus?

Mokamas vaiko priežiūros atostogas Lietuvoje siūloma pailginti iki trejų metų. Dabar jos yra dveji metai.

Pasiūlymą keisti išmokų vaikus auginantiems ir dirbantiems tėvams mokėjimo tvarką Seime užregistravo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Remigijus Žemaitaitis.

Jis siūlo, kad tėvams, kurie pasirinktų gauti vaiko priežiūros išmoką ir trečiaisiais metais, būtų mokama 50 proc. jų atlyginimo. Tai, pasak parlamentaro, biudžetui kainuotų iki 20 mln. eurų per metus.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką dabar tėvai gali rinktis – vienerius metus gauti 100 proc. buvusio atlyginimo pašalpą, o antraisiais metais jos negauti, arba pirmaisiais metais gauti 70 proc., antraisiais metais – 40 proc. buvusio uždarbio su galimybe grįžti į darbą.

R. Žemaitaitis sako, kad tėvams reikia ilgiau leisti pasilikti namuose dėl kelių priežasčių.

Iš kur gaus pinigų?

Iš kur ir taip skylėtas „Sodros“ biudžetas paims lėšų tokio pakeitimo įgyvendinimui. Kad tokia finansinė našta vargiai būtų pakeliama Lietuvos mokesčių mokėtojams, neabejoja nemažai politikų, tarp jų ir socialinės ir darbo apsaugos ministras Linas Kukuraitis bei Seimo narys Darius Kaminskas.

„Aš būčiau prieš siūlymą vaiko priežiūros atostogas pratęsti iki trejų metų. Dabar esantis tokių atostogų modelis yra gana efektyvus, o treji metai apmokamų atostogų būtų tikrai didelė našta šalies socialinio draudimo sistemai. Suprantu gražius norus, bet manau, kad šiandien pagal valstybės išgales tai įgyvendinti yra nelabai įmanoma. Nemanau, kad šiam siūlymui Seimas pritars“, – kalbėjo naujai išrinktas vienintelis mūsų krašto parlamentaras.

Ką mano kėdainietės?

Pasiteiravome jaunų kėdainiečių, ką jie manytų apie pratęstas apmokamas vaiko priežiūros atostogas.

26 m. kėdainietė Giedrė, dar tik planuojanti šeimą sako, kad vargu ar liktų vaiko priežiūros atostogose visus trejus metus.

„Pirmiausia aš manau, kad 2 m. vaikui jau laikas plėsti savo socialinį ratą ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoje praleisti dalį dienos nėra didelė bėda. Antra, tie žadami 50 proc. atlyginimo trečiaisiais vaiko priežiūros atostogų metais tikrai nėra ta suma, kuri leistų žymiai papildyti šeimos biudžetą. Tad jei vaikas jau subrendęs darželiui, kodėl gi mamai nesugrįžus į darbo rinką? Nemanau, kad aš pasinaudočiau šia pataisa, o be to, netikiu, kad ji gali būti priimta, juk turbūt ir taip esame vieninteliai pasaulyje, turintys net dvejus metus apmokamo dekreto, o dar trečius metus apmokėti, na nežinau, nemanau, kad verta, reikalinga ar protinga būtų tai daryti“, – įsitikinusi Giedrė.

Kita kraštietė vardu Kristina spėja, kad turbūt daugelis neatsisakytų kuo ilgiau pagyventi iš visų mokesčių mokėtojų kišenės, ir mano, kad valstybė sveikus ir darbingus žmones neturėtų skatinti tai daryti ir tam sudaryti sąlygas.

„Dveji metai apmokamų atostogų yra daug, o treji, mano nuomone, yra lepinimas. Tikiu, kad nemažai piliečių apsidžiaugtų tokių pataisų įgyvendinimu – juk smagu net trejus metus gauti pinigus iš valstybės. Puiku, kai mamos ar tėčiai su vaikeliu praleidžia daugiau laiko, tačiau reikia galvoti ir apie valstybės darbo produktyvumą. Na, negali žmogus, susilaukęs vaiko, laukti ir tikėtis, kad valstybė esant normaliai finansinei situacijai šeimoje jį išlaikytų net trejus metus. Pasaulio pažanga paremta patirties ir žinių sklaida – niekur nėra, kad vaiko auginimo atostogos būtų apmokamos net trejus metus, atvirkščiai, kuo šalis turtingesnė tuo šios atostogos paprastai trunka trumpiau, o šeimų finansinį stabilumą šalys kuria kitomis priemonėmis. Nepritariu tokiam siūlymui.“

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video