Apleistų pastatų tik daugėja, o mokesčių už juos savininkai mokėti nesiteikia
Kėdainių rajono savivaldybėje esančių apleistų pastatų skaičius išaugo gana drastiškai. Jei prieš porą metų jų buvo 38, tai prėjusių metų pabaigoje buvo patvirtintas naujas sąrašas, kuriame besipuikuojantis skaičius jau perkopė pusšimtį. Toks nekilnojamasis turtas yra apmokestinamas didžiausiu – 3 procentus siekiančiu nekilnojamojo turto mokesčio tarifu, tačiau paaiškėjo, kad ši „atbaidymo priemonė“ yra veikli tik popieriuje. Realybėje savivaldybė to mokesčio nesurenka, tad darosi akivaizdu, kad kova su apleistų pastatų savininkais yra visiškai bevaisė.
Visoje savivaldybėje – 51 apleistas pastatas
Patvirtintą naują 51 pastatą apimantį apleistų pastatų sąrašą savivaldybė pateiks Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Į apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą pastatai yra įtraukiami tada, kai nustatoma, kad jie kelia pavojų jame ar arti jo gyvenantiems, dirbantiems ar kitais tikslais būnantiems žmonėms – jų gyvybei, sveikatai ar aplinkai. Įtraukiami tokie pavojingi pastatai, kurie nebuvo suremontuoti, rekonstruoti ar nugriauti, nors pagal jų būklę buvo privaloma tai padaryti.
Sąrašas sudaromas vadovaujantis seniūnijų pateiktais duomenimis.
Daugiausia apleistų pastatų yra Josvainių seniūnijoje – net 33. Tarp jų daugiausia kiaulidžių, garažų, sandėliavimo pastatų.
Daug apleisto nekilnojamojo turto (NT) yra ir Gudžiūnuose. Tarp 10-ies čia esančių apleistų pastatų galima aptikti ir baseiną, kaminą, siurblinę bei kelis sandėlius, taip pat garažus.
Šėtoje yra trys apleisti pastatai, Vilainiuose, Krakėse ir pačiame Kėdainių mieste – po vieną pastatą, Dotnuvos seniūnijoje du apleisti pastatai.
VMI neįgali išieškoti mokesčių?
Tiesa, dalis iš tų 51 apleisto pastato priklauso fiziniams asmenims, dalis – juridiniams. Tik apie juridinių asmenų mokesčius savivaldybė, pačiai paprašius, informaciją iš VMI gauna, tuo tarpu apie fizinių asmenų mokesčius ir skolas gali gauti tik nuasmenintą apibendrintą informaciją, kurios tiesiog nepakanka tam, kad būtų aišku, kas gi mokesčius moka, o kas ne.
„Informaciją mes gauname tik mūsų pačių prašymu, bet informacija yra už 2023 metus. Dėl Duomenų apsaugos įstatymo matome tik juridinių asmenų sumokėtus mokesčius, fizinių asmenų – ne. Reziumuojant – moka iš to sąrašo daugių daugiausia 4 mokėtojai“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Muznikas, vėliau negailėdamas kritikos VMI darbui šiuo klausimu.
„Nenoriu plačiai atskleisti VMI darbo trūkumų, bet jie yra neįgalūs, siekiant išieškoti tą mokestį.
NT mokestis deklaruojamas pačių fizinių asmenų, o jei jie jo nedeklaruoja, vadinasi, skolos nėra, vadinasi, jie mokesčio ir nemoka.
Mūsų sąraše tokių dauguma, taigi mokesčio iš to savivaldybė sulaukia labai nedaug“, – kalbėjo savivaldybės administracijos vadovas.
Jis pridūrė, kad yra galimybė ilgai apleistą turtą perimti savivaldybės žinion, tačiau tai itin ilgai trunkantis ir sudėtingas teisinis procesas, mat daugeliu atvejų tokio turto savininkai būna tiesiog dingę – neatsiliepia, nebendrauja, nereaguoja, būna išvykę į užsienį ir apskritai juos sugaudyti yra itin sudėtinga.
Pernai už apleistą NT sumokėjo vos apie 6 tūkst. eurų
Kaip „Rinkos aikštei“ teigė Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, iš viso Kėdainių rajono savivaldybėje NT mokestį deklaravo 872 mokesčių mokėtojai, jų deklaruota nekilnojamojo turto mokesčio suma, tenkanti savivaldybei, yra kone 2 mln. eurų.
Deja, už apleistą nekilnojamąjį turtą deklaracijas pernai pateikė tik 10 fizinių asmenų ir 3 juridiniai asmenys. Atitinkamai jiems priskaičiuota padidinto tarifo mokesčio suma siekia 1,9 tūkst. eurų visiems dešimčiai fizinių asmenų ir 4,1 tūkst. eurų trims juridiniams asmenims.
„Nekilnojamojo turto mokesčius apskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka mokesčių mokėtojas. Nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijoje yra nurodoma savivaldybėje esančio nuosavo ar perimto NT, apmokestinamo pagal nurodytą tarifą, vertė.
Dėl to VMI informacinėse sistemose nėra kaupiami duomenys apie mokestį, tenkantį atskiram NT objektui.
Duomenų apie konkrečiai šiuo padidintu tarifu sumokėtas mokesčių sumas neišskiriame ir neteikiame“, – sakė J. Stankienė.
Skolą gali pradėti išieškoti kad ir kitą dieną
Kaip teigė Kauno VMI viršininkė, kai mokesčių mokėtojas laiku nesumoka savo deklaruotos ar patikrinimo metu priskaičiuotos mokesčio sumos į biudžetą, įstatymas įpareigoja mokesčių administratorių imtis išieškojimo veiksmų.
„VMI gali pradėti išieškojimą jau kitą dieną, po mokėjimo termino, tačiau vadovaudamasi protingumo kriterijais, po skolos susidarymo VMI savo iniciatyva informuoja mokesčių mokėtojus ir siūlo skolininkui nedelsti susimokėti, nes už kiekvieną pradelstą dieną nuo mokėtinos sumos skaičiuojami 0,29 proc. dydžio delspinigiai.
Pranešimai siunčiami po kiekvieno mokėjimo termino pabaigos, per Mano VMI“, – sakė J. Stankienė.
Tuomet, kai mokesčių mokėtojas nekreipia dėmesio į VMI pranešimus apie jo turimą skolą, nesikreipia ir nepasinaudoja skolos sumokėjimo išdėstymo galimybėmis ir savo prievolių nevykdo, VMI turi pareigą pradėti išieškojimo veiksmus – skola nurašoma iš bankuose esančių įmonės sąskaitų.
Nepavykus išieškoti iš sąskaitų, VMI perduoda išieškoti skolą iš turto antstoliui.
2 Komentarai
Nuo kada VMI pasidarė neigalus,kada juos kastravo ir kas?Kiek žinau tai nesumokėtus mokesčius „automatiškai“nuskaičiuoja iš mokėtojo saskaitos.
kas paveldėjo ar turi kaip gautą pajų…Nenusisekus planams tas turtas tapo galvos skausmu ir jau kaupia skolą.Na tai tegu tie galingieji antstoliai pasiima tą chlamą už nesumokėtus mokesčius.Aha,buvę kolchozų pirmininkai ir specialistai pasiėmė veikiančias fermas,techniką,o mužikėliams padalino silosines,neveikiančius gręžinius ar sugriuvusius sandėlius… O dabar jiems dar ir skolas priskaičiuos.