Apie dūmų detektorius: išsamiai ir aiškiai
Lietuvoje įsigaliojo reikalavimas visuose gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – įsirengti autonominius dūmų detektorius. Atrodo, detektorių įsirengti labai paprasta, tačiau mūsų skaitytojams vis dar kyla daugybė klausimų, dar yra neaiškių dalykų. Į visus juos atsako ir viską skaitytojams paaiškina Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priežiūros poskyrio inspektorė Erika Dumčienė.
Ir name, ir bute
„Dūmų detektoriai turi būti įrengti ir individualiuose namuose, ir butuose. Toks reikalavimas įsigaliojo jau gegužės 1-ąją. Labai džiaugiamės, kad gyventojai aktyviai reaguoja į pasikeitusią tvarką ir įsirengia šiuos turtą ir gyvybę gelbstinčius prietaisus. Iš tiesų žmonės labai aktyviai ieško, perka, montuoja. Tai mes pastebime lankydamiesi jų namuose ir tikrindami, ar jie jau turi dūmų detektorių“, – sako inspektorė E. Dumčienė.
Pakanka vieno
Dažnai skaitytojai klausia, kiek detektorių jiems reikia įsirengti, ar jie turi būti kiekviename kambaryje. Specialistai sako, kad nors detektorius yra nesudėtingas, jis nesudėtingai montuojamas ant lubų, bet saugo didelį plotą – jeigu jam netrukdo konstrukcijos ir pertvaros, jis gali saugoti iki 60 kvadratinių metrų plotą. E. Dumčienė pataria įrengti detektorių patalpos centre, taip jis greičiausiai aptiks dūmus. Įrengti virtuvėje detektoriaus nerekomenduojama, nes šie prietaisai yra labai jautrūs ir gali suveikti nuo garų, gaminamo maisto. Patariama jį įrengti miegamosiose patalpose. Detektorius identifikuoja net menkiausius dūmus, kurie dar nėra pavojingi žmonėms.
„Galima įrengti ir kelis detektorius – jeigu neįsirengsite koridoriuje, o miegamojo durys labai sandarios. Reikia įvertinti dar konstrukcijas, kuriomis gali plisti dūmai. Tačiau vienas detektorius bute yra būtinas, bet kokiu atveju“, – sako inspektorė.
Turi būti sertifikuotas
„Detektorius veikia apie dešimtmetį, praėjus šiam terminui prietaisą reikėtų keisti nauju. Taip pat žmonėms aiškiname, kad reikėtų pirkti sertifikuotus detektorius parduotuvėse, mat pagrindinis reikalavimas yra toks, kad jie veiktų. Žmonėms nereikia išsaugoti nei dėžučių, nei čekių, svarbu, kad detektorius būtų gyvenamojoje patalpoje ir veiktų. Visuose didžiuosiuose prekybos centruose, visose parduotuvėse detektoriai yra sertifikuoti. Jei žmogus perka detektorių legaliai, tai jis gali būti tikras, kad prietaisas veiks. Negalima pirkti naudotų, savos gamybos“, – paaiškino E. Dumčienė.
Kėdainiečiai – pavyzdingi
Inspektorė sako, kad Kėdainių mieste ir rajone gyvenantys žmonės išties yra pavyzdingi ir tikrai įsirengia dūmų detektorius, kaip to reikalauja priešgaisrinės taisyklės.
„Iš tiesų aplankėme nemažai namų ir būtų. Žmonės mus įsileidžia, mes pasikalbame, paaiškiname, patariame. Labai džiaugiuosi, kad visuose socialiniuose būstuose detektoriai jau yra. Juos statosi ir jaunesni, ir vyresni žmonės. Dar norime žmonėms priminti, kad pas juos atvykstame tik specialiu ugniagesių gelbėtojų automobiliu, būsime apsirengę uniformą. Patys detektoriais neprekiausime. Žmonės drąsiai gali prašyti parodyti tarnybinį pažymėjimą. Mus atskirti nuo kažkokių apsimetėlių tikrai nėra sudėtinga. Važinėjame darbo valandomis, gaisriniais automobiliais, vilkime uniformas“, – patiko inspektorė.
Bausti neskubės
„Mūsų vizitų tikslas yra prevencija. Jeigu mūsų apsilankymo metu dūmų detektoriaus nebus, žmonės iš karto nebus baudžiami. Mes vykdome ir dar visus metus vykdysime prevencinę akciją „Gyvenkime saugiai“, aplankysime daugybę būstų, kalbėsime apie detektorių įrengimą, patarsime. Ir jei tik vėliau bus piktnaudžiavimo atvejų, bus nustatomi terminai, sankcijos“, – informavo specialistė.
Visgi numatyta, kad pirminė bauda už detektoriaus neįrengimą – penki eurai, tačiau ugniagesiai nelinkę bausti ir labiau tikisi žmonių sąmoningumo.