Alkoholikus užkoduoja iš savivaldybės lėšų
Esate alkoholikas ir norite užsikoduoti? Kreipkitės į savivaldybę. Ši kompensuoja alkoholikų gydymą skirdama vienkartines išmokas vadinamajam užkodavimui – vaistui „Torpedo“.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė sako, kad prašymų skirti vienkartines pinigines išmokas vaistui „Torpedo“ kompensuoti pastaruosius dvejus metus sulaukia dažniau.
„Paprastai per ketvirtį turime po tris prašymus skirti vienkartines pinigines išmokas, tačiau šių metų pirmąjį ketvirtį turėjome gal penkis tokius atvejus. Paskutinis prašymas buvo teikiamas visos šeimos – vyro ir moters“, – teigia J. Blinstrubaitė.
Alkoholio priklausomybę turintiems asmenims ši paslauga teikiama nuo 2007 metų, tačiau kiek per šį laikotarpį buvo norinčių „koduotis“, sunku pasakyti, nes jokia statistika nėra vedama.
Atskiros programos nėra
Jei gyventojas nusprendė gydytis nuo alkoholio, o ši paslauga nekompensuojama, jis teikia prašymą Vienkartinės piniginės socialinės paramos komisijai, o ši, įvertinusi jo pajamas bei šeiminę padėtį, sprendžia kompensuoti šią paslaugą ar ne.
J. Blinstrubaitė pastebi, kad iki šiol nebuvo nė vieno atvejo, kad komisija prašymą atmestų, kadangi dažniausiai „koduojasi“ asmenys iš socialinės rizikos šeimų, paprastai tokių asmenų pajamos išties mažos.
Tuo tarpu kol kitos šalies savivaldybės yra sudariusios programas, kokia piniginė suma kasmet turėtų būti skiriama šiai paslaugai, Kėdainių rajono savivaldybė tokios programos neturi.
„Sunku pasakyti, ar tokia programa reikalinga. Nematau tam poreikio, nes kiekvienas atvejis yra labai individualus, o informacija konfidenciali ir asmeniška. Kam reikalingos visos tos pompastinės programos, neva skirsime pinigų ir visus dabar „koduosime“. Manau, jog užtenka komisijos, kuri viską kompetentingai išnagrinėja ir be jokių programų ar statistikų“, – teigia specialistė.
[quote author=“J. Blinstrubaitė“]Jokios priemonės negali būti efektyvios, jei žmogus pats neišmoksta savarankiškumo bei atsakomybės.[/quote]
Kova su vėjo malūnais?
J. Blinstrubaitė įsitikinusi, jog „kodavimas“ – tik viena iš alkoholizmo gydymo priemonių. Žinoma, gydymas nuo velnio lašų priklausomybės suleidžiant cheminių vaistų daugeliu atvejų pasiteisino. Tačiau neišvengiamai atsirado ir tokių, kurie savivaldybės „kodą“ įveikė ir vėl pradėjo gerti.
Kasmet vidutiniškai „koduotis“ nusprendžia septyni žmonės, o vienam žmogui ši paslauga kainuoja 30 eurų. Taigi kasmet iš savivaldybės lėšų alkoholikams gydyti atriekiama kiek daugiau nei du šimtai eurų. O štai kai kuriais atvejais šie pinigai išmetami į balą.
Socialinės paramos skyriaus vedėja neslepia, jog vienkartinės piniginės paramos kreipiasi asmenys iš socialiai rizikingų šeimų. Yra buvę ir tokių atvejų, kai tėvams dėl girtavimo grėsė vaikų netektis. Tuomet žmonės susigriebia ir puola ieškoti pagalbos bei išeičių. Viena iš jų – gydymasis.
„Tačiau jei žmogus ryžtasi „koduotis“, turi praeiti atitinkamas laiko tarpas, kurį asmuo privalo išbūti nevartojęs svaigiųjų gėrimų. Gerai, jei tas ryžtas gydytis nepraeina, juk būna ir priešingai. Kai šeima susiduria su Vaiko teisių apsaugos skyriumi ar socialiniais darbuotojais dėl besaikio alkoholio vartojimo, o šiems gresia vaikų netektis, ima žadėti, jog „koduosis“. Jiems atrodo, jog ta „torpeda“ yra kažkokia panacėja – išgelbės vaikus, susigrąžins gyvenimą, susiras darbą, atsistos ant kojų ir viskas bus gerai. Tai taip tikrai nėra“, – sako J. Blinstrubaitė.
Taigi jokios priemonės negali būti efektyvios, jei žmogus pats neišmoksta savarankiškumo bei atsakomybės.
Yra daugiau problemų
Specialistė atkreipia dėmesį, kad visi svarsto, ką daryti su girtaujančiais asmenimis, tačiau kur kas mažiau kalbama apie priemones, kaip mažinti alkoholizmą.
„Kodavimas – darbas su pasekme, o mes tik apie pasekmes ir kalbame. Pirmiausia reikia riboti prieinamumą, todėl palaikau skandinaviškąjį variantą – mažinti prieinamumo valandas. Kita vertus, alkoholiu prekiauti reikalingos licencijos, o kiek mes jų turime Kėdainiuose? Neaišku. Laimei, buvo susiprotėta alkoholį drausti per miesto šventes“, – teigia pašnekovė ir tikina, jog Kėdainių rajone yra ir kur didesnių problemų, apie kurias, nežinia kodėl, dažniausiai nutylima.
„Pavyzdžiui, narkotikai. Ir čia nėra jokio kodo. Visi užsikabino už alkoholio, bet nepamirškime, kad vyrauja ir kitos problemos su daug skaudesnėmis pasekmėmis. Žinoma, galbūt apsvaigęs nuo alkoholio žmogus yra labiau matomas visuomenėje nei apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų. O keisčiausia tai, jog tai nėra vien tik socialinės rizikos šeimų problema“, – sako J. Blinstrubaitė pridurdama, jog visos priemonės, padedančios žmonėms kovoti su jų priklausomybėmis, yra vertingos ir pasiteisina, jei tik yra taikomos.
2 Komentarai
Noriu paslaugos
Noriu paslaugos nes