Aleksandrui Dambrauskui – Adomui Jakštui – 160

 Aleksandrui Dambrauskui – Adomui Jakštui – 160

Sekmadienio popietę gausus būrys pagiriečių ir miestelio svečių rinkosi į renginius, skirtus Adomo Jakšto 160-osioms gimimo metinėms paminėti. Tądien sukako 160 metų, kai gimė išskirtinė Lietuvos asmenybė – filosofas, neotomistas, teologas, poetas, literatūros kritikas, matematikas, mokslininkas, prelatas, istorikas, visuomenės veikėjas, esperantininkas Aleksandras Dambrauskas – Adomas Jakštas.

Pradėjo anksčiau

Iki vykstant oficialiems renginiams Pagirių miestelio bendruomenės nariai nuvyko į Kuronių kaimą. Adomo Jakšto atminimas pagerbtas jo gimtinėje. Ta proga prie jam skirto stogastulpio Kuronių kaime buvo padėta gėlių, uždegtos žvakutės, skaitomos eilės, sukalbėta malda.

„Visų pirma A. Jakštas buvo eilių kūrėjas ir mokytojas, kuris mokė vaikus mylėti gamtą, mylėti Dievą ir visą jo kūriniją: žmogų, medį, paukštį ir net mažiausią vabalėlį. Ji mokė mylėti tėvynę, puoselėti gimtąją kalbą.

Savo tekstuose jis negailėjo kritikos politikams ir net valdžios atstovams. Jo eilėraščiai tapo liaudies dainomis ir giesmėmis. Tai rodo, kad jo tekstai Lietuvoje buvo įvertinti. Būdamas be galo darbštus ji negalėjo pakęsti tinginių, todėl mūsų bendruomenė ant akmens iškalė jo žodžius, kurių esmė yra meilė darbui ir žmogui“, – pasakojo Pagirių miestelio bendruomenės centro pirmininkė Vanda Poderienė. 

[quote author=“Aut. past.“]A. Jakštas – aktyvus esperanto kalbos propaguotojas, pirmojo tarptautinės esperanto kalbos vadovėlio lietuviams autorius. Renginyje dalyvavo Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininkas Povilas Jegorovas.[/quote]

Visą dieną

Visas sekmadienis Pagiriuose buvo skirtas A. Jakštui atminti. Renginiai prasidėjo Šv. Mišiomis bažnyčioje, vėliau persikėlė į miestelio centrą, prie paminklinio akmens, kur buvo skaitomos A. Jakšto eilės.

Pasiklausę eilių visi susirinkusieji patraukė į daugiafunkcį centrą, kur vyko pirmoji – vaižgantiškoji – šios ypatingos šventės dalis, nes išlikę laiškai rodo, kad A. Jakštas ir Vaižgantas artimai bičiuliavosi, pasibardami ir vėl susitaikydami, vienas antrą gerbdami, abudu žengė tiesai ir tautai tarnaudami.
Renginyje dalyvavo ir mintimis dalijosi Juozo Tumo-Vaižganto buto-muziejaus muziejininkas Remigijus Jakulevičius. Vaižgantiškąją dvasią pajusti padėjo aktoriai Olita Dautartaitė ir Petras Venslovas literatūriniu dviejų aktorių spektakliu „Vaižgantas kaip Viešpaties diena“.

Aktyvus esperantas

Antroji renginio dalis buvo esperantiškoji. A. Jakštas – aktyvus esperanto kalbos propaguotojas, pirmojo tarptautinės esperanto kalbos vadovėlio lietuviams autorius. Renginyje dalyvavo Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininkas Povilas Jegorovas.

„A. Jakštas ne tik pirmas esperantininkas Lietuvoje, bet ir aktyvus esperanto kalbos propaguotojas. Jis yra šalia Vaižganto ir šalia Maironio.  Jis žinomas rašytojas ir pedagogas. Jo vaidmuo Lietuvoje buvo labai didelis.

Esperanto veikloje jis padarė labai daug. Jis įkūrė Lietuvos esperantininkų sąjungą, jis įkūrė laikraštį ir eilę metų buvo redaktoriumi. Jis kūrė eilėraščius, kūrė tekstus, jis daug rašė, o jo tekstai buvo ir yra vertingi ir naudingi. Jo tekstai turi didelę reikšmę ir išliekamąją vertę. Jis yra neįkainojamas žmogus esperantininkų judėjime“, – gražių žodžių negailėjo Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininkas P. Jegorovas.

Išskirtinis koncertas

Kraštiečių bei Lietuvos šviesuolių susitikimą nuostabia muzika praturtino visaginiečių šeimyninė country-rock grupė „Sepa & Asorti“. Grupė su soline programa koncertavo 37 šalių tarptautiniuose festivaliuose, kongresuose ir koncertuose. Grupės dainos skambėjo rusų, anglų, lietuvių, italų, esperanto kalbomis.

„Tai tikrai išskirtinis aukšto lygio koncertas pagiriečiams, kuris abejingų tikrai nepaliko“, – apibendrino renginio vedėja ir organizatorė V. Poderienė.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video