Kalbininkės skyrelis: 7-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė
Rūta Švedienė, kalbininkė
Taisyklė: vienarūšiai šalutiniai prijungiamojo sakinio dėmenys, sujungti kartojamais sudedamaisiais ar skiriamaisiais jungtukais ir … ir, nei … nei, ar … ar, arba … arba, atskiriami pradedant antruoju, kartojamuoju, jungtuku.
Pvz.: Tiesiog gera, kad sėdi prie laužo ir kad kvepia žuviene, ir kad gali pamatyti mešką kitame upės krante, ir kad visi tave laiko draugu. Tokiose šeimose tėvai nesirūpina, ką vaikai valgys nei kuo apsirengs, nei kaip mokyklą lankys, nei kaip gyvens mokyklą baigę. Specialiųjų priemonių imamasi, kai numatoma lijundra ar kai ima šalti po atlydžio, ar kai keliai smarkiai užpustyti. Pranešti reikia, kai padaryta avarija arba kai padaryta žala dėl stichinės nelaimės, arba kai žalą padaro tretieji asmenys.
Pastaba. Vienarūšiai šalutiniai dėmenys, taip pat vienarūšiai šalutinis dėmuo ir sakinio dalis,
sujungti nekartojamais sudedamaisiais ar skiriamaisiais jungtukais ir, nei, ar, arba, neatskiriami, pvz.: Reikia išsiaiškinti, koks turto mokestis ir kokia jo dalis yra neapmokestinama.
Niekam nerūpėjo, kur jos išvažiavo nei kada grįš. Komisija turės nustatyti, kam buvo išmokėtos lėšos arba kur jos dingo, jei nebuvo niekam mokėta. Kalbama apie pusgaminį, turintį ne daugiau kaip 9 proc. vandens ir kurio sausosiose medžiagose yra ne mažiau kaip 20 proc. kakavos sviesto.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).