Ar įmanoma išgyventi iš pensijos?

 Ar įmanoma išgyventi iš pensijos?

BNS nuotr.

Urtė Pipynytė

Kėdainių rajone yra per 10 tūkst. 600 pensininkų. Kiekvienas iš jų turi išgyventi maždaug iš 413 eurų pensijos per mėnesį. Bent jau tokio dydžio vidutinė pensija buvo mokama birželio mėnesį. Yra ir tokių, kuriems galą su galu tenka durti ir iš gerokai menkesnės sumos – 260 eurų. Tokia yra mažiausia senatvės pensija, jei žmogus turi būtinąjį stažą, o jei ir jo neturi, tenka verstis iš pašalpų.

Tiesa, kiekvienais metais senjorų pusėn skrieja valdančiųjų pažadai – pensijos didės. Tačiau tiesa ta, kad dėl spartaus kainų kilimo šio išmokų augimo, net jei jis ir būna, dažnas pensininkas nė nepajunta. Dar dažniau tokie planai dėl per mažo biudžeto galiausiai nė neišvysta dienos šviesos. Kaip atrodo Kėdainių senjorų realybė už šių gražių pažadų? Ar įmanoma šiandien pensininkui išgyventi iš pensijos?

Pensininkai – žemiau skurdo ribos

Kaip jau minėta, šių metų birželio mėnesio duomenimis, vidutinė pensija Lietuvoje siekia vos 413,7 euro (į rankas), o mažiausia turintiems būtinąjį stažą – 260 eurų. Tai reiškia, kad su tokiomis pajamomis tiek Kėdainių, tiek ir visos Lietuvos pensininkai yra žemiau skurdo rizikos ribos.

Skurdo rizikos riba praėjusiais metais buvo 430 eurų pajamos per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui.

Jei ši riba ženkliai nesikeis ir šiemet, tiek minimalias, tiek vidutines pensijas gaunantys senjorai ir vėl pateks į skurdo rizikos zoną.

Išgyventi sunku

Daugumai pensininkų išgyventi labai sunku./Asociatyvi Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kad iš dabartinės pensijos išgyventi sunku, patvirtina ir Kėdainiuose gyvenanti senjorė Zita. Ji nemano, kad dabartinės išmokos leidžia save laikyti oriu senjoru ir pažymi, kad visi pabranginimai neturėtų pralenkti pensijų.

„Tačiau reikia stengtis gyventi iš tiek, kiek yra“, – kiek pasvarsčiusi priduria Zita.

Zitai antrina ir buvęs statybininkas, dabar pensininku save pristatantis Jonas. „Norėtųsi jei jau ne į kelionę išvažiuot, tai bent išgalėt pas vaikus į užsienį nuvykt“, – atsidūsta jis.

Paklaustas, kam gi atitenka didžioji jo pensijos dalis, Jonas nė nesvarsto – vaistams, būsto mokesčiams ir maistui. „Ir kai tenka rinktis tarp vaistų ir geresnės kokybės maisto, supranti, kad pensija yra gerokai per maža“, – priduria jis.

Moka gyventi ir iš to, kiek turi

Tačiau ne visiems kėdainiškiams dabartinės pensijos atrodo nepakankamos.

Štai daugiau nei 20 metų pedagogikos srityje praleidusi, o dabar užtarnautoje pensijoje esanti Valerija tikina – pensijos jai užtenka.

„Man viskam užteka. Nei aš badauju, nei man ko trūksta – ką noriu, tą perku, kaip noriu rengiuosi. Aš visą gyvenimą vadovaujuosi tokiu principu: yra – gerai, nėra – nereikia.

Jei yra nedaug pinigų, tai atsakingai reikia pirkti produktus ir naudoti pinigus taip, kad jų užtektų“, – teigia Valerija.

Šių metų birželio mėnesio duomenimis, vidutinė pensija Lietuvoje siekia vos 413,7 euro (į rankas), o mažiausia turintiems būtinąjį stažą – 260 eurų. Tai reiškia, kad su tokiomis pajamomis tiek Kėdainių, tiek ir visos Lietuvos pensininkai yra žemiau skurdo rizikos ribos.

Aut. past.

Užtenka tik būtiniausiems produktams

Tuo tarpu viename rajono kaime gyvenanti ir rimtų sveikatos problemų turinti Jadvyga, gaunanti tik minimalią 260 eurų pensiją, sako, kad iš tokios sumos nepajėgtų išgyventi, jei ne vaikų ir kaimynų pagalba.

Didžiąją dalį moters pensijos „suvalgo“ išlaidos vaistams ir reguliarioms išvykoms į Kauno medicinos universiteto klinikas, pas gydytojus.

Vaikai ne visuomet gali nuvežti mamą į ligoninę, tad kai tenka samdyti pažįstamus žmones, turinčius automobilį ir pilti jiems degalus už nuvažiuotus kilometrus, tai moters biudžetui atsiliepia labai skaudžiai.

„Maistui mažai ir belieka. Gerai, kad turiu vaikus, kurie vis man atveža produktų, ir gerus kaimynus, kurie pasidalija savo pačių užaugintomis daržovėmis. Kitaip tikriausiai tektų ir pabadauti.

Kol leido sveikata, pati visko užsiaugindavau ir kaimynams negailėdavau, o dabar jau nebegaliu dirbti jokių darbų, tad tenka priimti kaimynų ir vaikų pagalbą. Šie irgi negyvena kaip ponai, tad jų pagalba negaliu piktnaudžiauti.

Gerai bent tiek, kad gyvenu savo namelyje, tai kiekvieną mėnesį nereikia mokėti visokių mokesčių kaip tiems, kurie gyvena butuose. Jei dar kas mėnesį ir už pragyvenimą reiktų mokėti, su savo pensija prapulčiau“, – sako Jadvyga.

Šiai moteriai, kaip ir kitiems pensininkams, skaudu, kad visą gyvenimą sunkiai dirbus iš pensijos sudurti galą su galu labai sunku.

Remiantis „Sodros“ duomenimis, 2021 m. birželio mėn. Kėdainių r. savivaldybėje senatvės pensijos gavėjų yra 10,6 tūkst., jiems priskaičiuota senatvės pensijų suma – 4,2 mln. eurų. Tuo tarpu dirbančių ir mokesčius mokesčių mokančių rajono gyventojų yra 19,2 tūkst.

Tai reiškia, kad 1,8 apdraustojo išlaiko vieną pensininką.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content