Mokyklose vėl aidi pradinukų balsai
Nuo pirmadienio, kovo 22 d., 45 savivaldybėse į klases leista sugrįžti pradinių klasių mokiniams. Leidžiamos kontaktinės konsultacijos abiturientams – grupėmis ne daugiau kaip po 5 mokinius. Pamažu atveriamas neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas. Taip praėjusį trečiadienį nuspręsta Vyriausybės posėdyje.
Tarp grįžtančių į mokyklas moksleivių – ir Kėdainių rajono vaikai. Pasak rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus, tokių yra 1 735.
Nerimauja dėl hibridinio mokymo
„Planuojame, kad grįš visi pradinukai į penkiolika rajono įstaigų, vykdančių pradinį ugdymą. Mokyklos jau pasiruošusios laukia“, – sakė J. Lukoševičius.
Tačiau jis sutiko, jog gali būti ir taip, kad dar ne visi turintys grįžti į mokyklas vaikai vis tik peržengs jų slenksčius.
„Aišku, bus tokių, kurie serga, kuriems gal reikia izoliuotis, yra išvykę ar tiesiog neis į mokyklą, nes bijos susirgti. Todėl Vyriausybės nutarimas numato mišrų mokymosi būdą. Tad, jei kas nors neatvyks, bus sudaromos sąlygos mokytis nuotoliniu būdu. Žinoma, tai sudarys nemažai problemų, nes dirbti hibridiniu būdu, t.y. kad tuo pačiu metu mokytojas pamoką vestų ir kontaktiniu, ir tiems keliems neatvykusiems mokiniams nuotoliniu būdu, bus tikrai labai sudėtinga“, – nerimo neslėpė Švietimo skyriaus vedėjas.
Tuo metu švietimo, mokslo ir sporto ministrės nuotaika kiek kitokia:
„Šios dienos laukiau aš, laukė daugiau kaip 117 tūkstančių pradinių klasių mokinių, jų tėvai, mokytojai. Visoje Lietuvoje jau pasiskiepijo daugiau kaip 36 tūkstančiai ugdymo įstaigų darbuotojų, maždaug pusė – jau ir antrą kartą, o tai taip pat padėjo priimti sprendimą dėl pradinukų sugrąžinimo“, – trečiadienį džiaugėsi ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Konsultuos abiturientus
Paklaustas, ar nebuvo mokytojų, kurie atsisakė grįžti į kontaktinį mokymą, J. Lukoševičius teigė tokios informacijos iš mokyklų vadovų kol kas neturintis.
Remiantis trečiadienį priimtu Vyriausybės nutarimu, leidžiamos kontaktinės konsultacijos abiturientų grupėms iki 5 mokinių. Pabrėžiama, kad per konsultacijas mokyklose būtina laikytis operacijų vadovo nustatytų reikalavimų: laikytis saugaus atstumo, dėvėti kaukes, dezinfekuoti rankas ir paviršius ir kt. Tai galioja visose savivaldybėse, nepriklausomai nuo sergamumo lygio.
J. Lukoševičius atkreipė dėmesį, jog tai nėra tas pats, kas grįžimas į ugdymo įstaigas ir patikslina:
„Vyriausybės nutarime yra pažymėta, kad besimokantys pagal pagrindinio ar vidurinio ugdymo programas gali mokytis tik nuotoliniu būdu. Išskyrus specialiąsias mokyklas (ką ir daro mūsų specialioji mokykla, kuri ir toliau dirba kontaktiniu būdu) ir jau minėtos konsultacijos abiturientams.“
Tačiau Švietimo skyriaus vedėjas pastebi, kad šioje situacijoje bus taip pat nemažai neaiškumų.
„Kaip realiai veiks šis mechanizmas, mokyklos vadovas turės tikrai labai pasukti galvą, nes mokytojas ves penkias–šešias pamokas nuotoliniu būdu, o paskui jis turėtų ateiti į mokyklą, kad galėtų pravesti konsultaciją keliems abiturientams“, – kalbėjo pašnekovas.
[quote author=“Aut. past.“]Paklaustas, ar nebuvo mokytojų, kurie atsisakė grįžti į kontaktinį mokymą, J. Lukoševičius teigė tokios informacijos iš mokyklų vadovų kol kas neturintis.[/quote]
Testuojami nebus
Kol kas, kol Kėdainių rajone nėra viršijama leistina sergančiųjų norma (200 atvejų 100 tūkst. gyventojų), į mokyklas grįžtantys moksleiviai, anot J. Lukoševičiaus, testuojami kaupiniu būdu nebus.
„Tai būtų didžiausias marazmas, mokyklos neatlaikytų. Todėl dabar labai svarbu, kad neperžengtume tos ribos. Mūsų rajone šiuo metu yra 136 atvejai 100 tūkst. gyventojų.
15-oje savivaldybių vaikai dar negali grįžti į mokyklas. Visos bendrojo ugdymo įstaigos atliko apklausas, kurios parodė, kad tik apie 32 proc. tėvų pritaria periodiniam testavimui kaupiniu būdu.
Jeigu per kelias savaites mūsų rajone bus pasiekti 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mes taip pat turėsime pereiti į kitą savivaldybių grupę ir privalėsime testuoti namų ūkius kaupiniu būdu arba vėl grįžti prie nuotolinio mokymo“, – paaiškino specialistas.
Jis įžvelgia ir dar vieną problemą: „Mes paskaičiavome, kad susidarytų apie 5 tūkst. namų ūkių. O tam reikia nemenkų pajėgumų – ir mobiliame punkte, ir laboratorijoje…“
Taigi, kol kas labai aiškios tvarkos, kaip valdyti kiekvieną susiklosčiusią situaciją, nėra. J. Lukoševičiaus teigimu, pradinukai į mokyklas išeina, bet su labai didele įtampa, nerimu ir nežinia.
„Iki Velykų liko dvi savaitės, per kurias vyks ugdymas. Tikimės, kad per jas labai stipriai sergančiųjų skaičius nedidės, protrūkių nebus. Paskui savaitę bus Velykų atostogos…“ – vylėsi savivaldybės atstovas.
Viešoje erdvėje buvo pasigirdę nemažai nuogąstavimų, kad neatlaikę nuotolinio mokymo įtampos ir streso mokyklas paliko nemažai mokytojų. Tačiau J. Lukoševičius džiaugėsi, jog Kėdainių rajone tokia situacija kol kas nėra stebima.
„Tokios informacijos nerinkome, bet labai abejoju, ar vidury mokslo metų kažkas dėl to pasitraukė mūsų rajone“, – teigė Švietimo skyriaus vedėjas.
45 savivaldybėse pradinukai gali grįžti į klases
ŠMSM pranešime teigiama, kad pradinių klasių mokiniams leista grįžti į kontaktinį ugdymą tose savivaldybėse, kuriose sergamumas koronavirusu per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų nesiekia 200 atvejų.
Mokantis klasėse bus privaloma laikytis visų operacijų vadovo nustatytų reikalavimų – išlaikyti saugų atstumą, valdyti mokinių srautus, kad jie kuo mažiau maišytųsi, dezinfekuoti ir vėdinti patalpas, vaikams dažnai plautis rankas skystu muilu ir pan.
Galima rinktis mišrų būdą, t. y. dalį laiko mokytis kontaktiniu būdu, dalį – nuotoliniu. Jei klasėse būtų fiksuojami susirgimai, klasė grįžtų į nuotolinį ugdymą.
Visi mokiniai ir mokytojai prašomi profilaktiškai testuotis.
Šiuo metu šioje grupėje yra Akmenės rajono, Alytaus miesto ir rajono, Anykščių rajono, Birštono, Biržų rajono, Druskininkų, Elektrėnų, Ignalinos rajono, Jonavos rajono, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kaišiadorių rajono, Kalvarijos, Kauno miesto ir rajono, Kazlų Rūdos, Kelmės rajono, Kėdainių rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Lazdijų rajono, Mažeikių rajono, Molėtų rajono, Pagėgių, Pakruojo rajono, Palangos miesto, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Prienų rajono, Radviliškio rajono, Raseinių rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Šakių rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Skuodo rajono, Šilalės rajono, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Telšių rajono, Ukmergės rajono, Vilkaviškio rajono, Zarasų rajono savivaldybės.
Leidžiami ir neformaliojo švietimo užsiėmimai
Vyriausybės nutarimu, savivaldybėse, kuriose sergamumas koronavirusu per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų nesiekia 200 atvejų, leidžiamas kontaktinis neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas uždarose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau kaip 5 vaikai ar suaugusieji, ir užtikrinamas 30 kv. m paslaugos teikimo plotas vienam vaikui ar suaugusiajam.
Per užsiėmimus būtina laikytis operacijų vadovo nustatytų visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygų.
Nuo pirmadienio tokiu būdu galės dirbti aukščiau minėtų 45 savivaldybių neformalaus vaikų ir suaugusiųjų švietimo teikėjai. Jau anksčiau leista neformaliojo švietimo teikėjams dirbti tokio dydžio grupėmis atvirose erdvėse visose savivaldybėse.