Naujakuriams vis dar sunku apsispręsti kas geriau: naujas ar senos statybos butas?
Nekilnojamojo turto ekspertai jau seniai paskaičiavo: investavus į daugiabučio renovaciją, buto vertė nepakils. Pavyzdžiui Kėdainiuose 50 kv. m butas už renovaciją vidutiniškai pakloja apie 14 tūkst. eurų. Tačiau tikėtis, kad parduodant butą renovuotame name, pavyks susigrąžinti renovacijai išleistas lėšas, neverta.
Lygiai tas pats principas galioja besiruošiantiems pirkti būstą. Derėtų gerai pasverti, ar senos statybos daugiabutyje esantis, lyg ir pigesnis butas, nepareikalaus kur kas didesnių investicijų po kiek laiko.
Juolab, statistika rodo, kad pastaruoju metu butų kainos naujos statybos namuose nedaug skiriasi nuo butų vertės renovuotame daugiabutyje.
[#gallery=2544#]
Kas ekonomiškiau: naujos statybos ar renovuotas daugiabutis?
Mažosios bendrijos „Rask namus“ direktorius, nekilnojamojo turto ekspertas Dalius Macinavičius klientams siūlo gerai paskaičiuoti, kas išties labiau apsimoka ir ateityje pareikalaus mažiau išlaidų: senos statybos ar naujas daugiabutis.
„Pavyzdžiui, pirkėjui iš pradžių senos statybos name esantis butas atrodo patraukliau kainos atžvilgiu, tačiau vos tik įsigijus butą, gali prireikti nemažai papildomų investicijų”, – teigia nekilnojamojo turto ekspertas.
Kaip skelbia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA)Kėdainiuose vidutinė būsto renovacijos kaina yra 277,58 euro už kvadratinį metrą. Brangiausia – 560,02 euro, o pigiausia – 121,65 euro už kvadratinį metrą.
„Vadinasi, tokią sumą pirkėjui jau reikia būti pasiruošus papildomai, perkant senos statybos name esantį butą“, – sako „Rask namus“ direktorius D. Macinavičius.
Beje D. Macinavičius sako, kad už daugiabučių renovaciją Lietuvoje atsakingos BETA lektoriai dar praėjusiais metais vykusiuose seminaruose teigė, kad išvengti renovacijos nepavyks. Visiems, kas gyvena senos statybos daugiabučiuose, teks renovuoti savo daugiabučius namus, nes Lietuvą spaudžia ES dėl aplinkos taršos ir šilumos suvartojimo.
Privalumai, kurių senuose daugiabučiuose nėra
Statytojai ragina klientus atsisukti į naujos statybos daugiabučius ir vardija jų privalumus. Pavyzdžiui J. Basanavičiaus gatvėje neseniai pastatytame daugiabutyje butų plotai yra nuo 30,33 iki 79,38 kv. m su galimybe sujungti kelis butus, esančius vienas šalia kito.
„Yra keletas apjungtų butų. Tarkim, vienas butas yra 106,36 kv. m, kur pirkėjas pirko du butus ir apjungė į vieną gyvenamąjį būstą“, – sako D. Macinavičius.
Pagal projektą šalia daugiabučio numatyta vaikų žaidimų aikštelė, suoliukai, aptverta teritorija ir dar vienas daugiabutis.
„Nors namas tik 4 aukštų, jame įrengtas naujas liftas.
Kiekvienas gyventojas turi individualią šilumos apskaitą su grindiniu šildymu”, – naujo Kėdainiuose esančio daugiabučio privalumus vardija nekilnojamojo turto ekspertas.
Tuo metu senos statybos daugiabutyje, norint tokių privalumų, kurie leidžia taupyti, iš pradžių reikėtų nemenkai investuoti. Pavyzdžiui, renovuojant daugiabutį, 50 kv. m buto savininkas už namo šilumos sistemos modernizavimą sumoka apie 5 000 eurų.
[quote author=“ D. Macinavičius“]Spalį, lapkritį, gruodį už 50 kv. m butą sename daugiabutyje gyventojai vidutiniškai mokėjo apie 33 eurus per mėnesį. Tuo metu J. Basanavičiaus g. 148B esančiame naujos statybos daugiabutyje sąskaitos už šilumą siekė vos 14 eurų[/quote]
Ar tikrai renovacija sumažina šilumos kainas?
Be kita ko, prieš daugiabučių renovaciją gyventojams žadama, kad šilumos sąskaitos sumažės perpus. Tačiau D. Macinavičius prieš susiviliojant tokiais pažadais, ragina paskaičiuoti patiems. „Pavyzdžiui, už 50 kv. m butą senos statybos daugiabutyje gyventojai už šilumą moka apie 60 eurų per mėnesį. Po renovacijos žadama, kad mokės 30 eurų.
Šilumos sezonas vidutiniškai trunka 6 mėnesius, tai suma siektų apie 180 eurų.
Tačiau niekas neakcentuoja, kad visus metus gyventojui dar teks mokėti paskolą bankui už renovaciją – apie 45 eurus per mėnesį.
Taigi per metus už šilumą sumokama 180 eurų plius 540 eurų už renovaciją. Iš viso gaunasi – 720 eurų per metus. Vietoj 360 eurų už šilumą nerenovuotame daugiabutyje”, – skaičiuoja nekilnojamojo turto ekspertas.
Tuo metu naujos statybos daugiabutyje norint gauti mažesnes sąskaitas už šilumą, jau nebereikia papildomai investuoti.
D. Macinavičiaus paskaičiavimais, šalia naujo daugiabučio J. Basanavičiaus gatvėje esančio senos statybos daugiabučio gyventojai už šilumą moka beveik dvigubai daugiau nei naujai pastatytame daugiabutyje.
„Panevėžio energijos pateikti duomenys rodo, kad spalį, lapkritį, gruodį už 50 kv. m butą gyventojai vidutiniškai mokėjo apie 33 eurus per mėnesį. Tuo metu J. Basanavičiaus g. 148B esančiame naujos statybos daugiabutyje sąskaitos už šilumą siekė vos 14 eurų“, – sako D. Macinavičius.
[quote author=“ D. Macinavičius“]Senos statybos buto kaina aplinkinėse gatvėse yra apie 700 eurų už kvadratinį metrą. Tačiau prie šios kainos dar derėtų pridėti laukiančią renovaciją: nuo 121 iki 560 eurų už kvadratinį metrą. Tada kvadratinio metro kaina senos statybos daugiabutyje atitinkamai svyruos nuo 821 iki 1521 eurų[/quote]
Namo apšiltinimas, garso izoliacija ir vieta automobiliui
Šiuo metu butai naujos statybos daugiabutyje parduodami su daline apdaila: plastikiniai langai, šarvo durys, tinkuotos sienos, atvestas kanalizacijos, vandentiekio, elektros įvadas, grindinis šildymas su išbetonuotomis grindimis.
Pirkėjo pageidavimu gali būti pastatytos vidinės pertvaros ir pajungtas rekuperatorius, kuris A klasės name jau yra privalomas, o šis namas yra A+ energetinės klasės.
Daugiabučio lauko sienos – silikato blokeliai su šilumos izoliacija, tinkuotos ir dažytos. Viršutinio aukšto sienų apdaila – skarda. Fasado apšiltinimas atitinka A+ klasei.
Namo tarpbutinės sienos yra trisluoksnio mūro – 340 mm storio: du sluoksniai silikatinių blokelių po 120 mm ir garsą izuoliuojančios vatos – 100 mm.
Kiekvienam 2–4 aukštuose esančiam butui priklauso po balkoną, kurio plotas 3,30 kv. m arba 8,25 kv. m priklausomai nuo buto dydžio.
Pirmame aukšte daugumai butų priklauso kiemelis 26,40 arba 45,48 kv. m. Atsidaro visi vitrininiai langai, todėl iš bet kurios buto vietos galima išeiti į kiemą.
Be kita ko, kiekvienam butui priklauso po vieną parkavimo vietą automobiliui, o šalia pastačius antrą daugiabutį, statytojai žada, kad automobilių statymo vietų padaugės. Artimiausiu metu kiemas taps uždaras, todėl automobilius galės statytis tik to namo gyventojai.
Žinia, kad senos statybos daugiabučių gyventojams automobilių parkavimas kelia didžiulį galvos skausmą.
Kainų skirtumas beveik ištirpsta
Nekilnojamojo turto ekspertas D. Macinavičius sako, kad naujame daugiabutyje butų kainos prasideda nuo 950 eurų už kvadratinį metrą.
„Senos statybos buto kaina aplinkinėse gatvėse yra apie 700 eurų už kvadratinį metrą. Tačiau prie šios kainos dar derėtų pridėti laukiančią renovaciją: nuo 121 iki 560 eurų už kvadratinį metrą (BETA duomenimis) arba daugiau atsižvelgiant į infliaciją ir situaciją rinkoje.
Tada kvadratinio metro kaina senos statybos daugiabutyje atitinkamai svyruos nuo 821 iki 1 521 eurų“, – skaičiuoja „Rask namus“ vadovas.
Senesniuose miesto kvartaluose – Žemaitės ir P. Lukšio gatvėse – vidutinė nekilnojamojo turto kaina yra apie 600 eurų už kv. m ir, žinoma, dar reikia pridėti išlaidas renovacijai, kuri šiems kvartalams jau nebeišvengiama.
Be kita ko, nekilnojamojo turto ekspertas primena ir visas dėl renovacijos kylančias problemas. „Pagrindinės blogybės, kurias tenka išgirsti iš pardavėjų, tai yra pelėsis.
Daug kas skundžiasi jo pagausėjimu. Pagrindinės pelėsio atsiradimo priežastys – užsandarintos sienos ir langai, o gyventojai nevėdina patalpų. Dėl to ir kaupiasi perteklinė drėgmė.
Visuose renovuojamuose namuose didžiausia problema yra vėdinimas.
Dažniausiai turi būti įrengiami rekuperatoriai, bet žmonės, norėdami sutaupyti, jų tiesiog atsisako.
O apie užsikušusias ventiliacines šachtas, profilaktiškai neatliekamus šachtų dezinfekavimo ir valymo darbus, aš jau tyliu“, – senos statybos daugiabučių renovacijos ydas žeria D. Macinavičius.
Daugiau informacijos apie patį projektą galima rasti www.basanaviciaus148.lt, o gyvai pamatyti ir apžiūrėti iš anksto susitarus telefonu 8 678 00 277.
Rekomenduojame: Vėdinimo sistemos, rekuperatoriai https://
2 Komentarai
vienareikšmiškai naujos… vien aplinka kiek įtakos nuotaikai daro, viskas šviežia. nežinau nežinau.. ką dar svarstyti. ir aplinka būna naujai padaryta, įmonės atvažiuoja, tvarko https://www.vitaresta.lt/lt/paslaugos/teritoriju-valymas.htm
Su vyrų planuojame ieškoti naujo būsto ir niekaip neapsisprendžiame, ar vertą rinktis būstą senos statybos name, manau, kad yra savų pliusų ir savų minusų, bet nusprendėme, kad į abu butus atsivesime specialista, kuris atliksbuto vertinimą ir tada nuspręsime, koks variantas būtų teisingiausias.