Kada prasidės kasmetinė vaikų privalomoji sveikatos patikra, dar neaišku
Kasmet, atėjus pavasariui, tėveliai buvo raginami pradėti profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą ir taip išvengti ilgų eilių prie gydytojų kabinetų paskutinėmis dienomis prieš naujus mokslo metus. Jį paprastai reikėdavo atlikti iki rugsėjo 15 dienos. Tačiau šiais metais situacija dėl karantino yra kitokia. Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) duomenimis, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad karantino metu ir 3 mėnesiai po jo nebus taikomas reikalavimas vaikams, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo programas, turėti galiojantį Mokinio sveikatos pažymėjimą. Tai sudarys sąlygas vaikams, kurių sveikatos pažymėjimo galiojimo laikas baigėsi, o profilaktiškai pasitikrinti sveikatos dar negali dėl ribotų gydytojų galimybių šią paslaugą suteikti, sėkmingai dalyvauti ugdymo procese.
Šis sveikatos apsaugos ministro, valstybės ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į tai, jog karantino metu kelis mėnesius visų profilaktinių sveikatos patikrinimo paslaugų teikimas buvo sustabdytas.
Tėveliai teiraujasi apie patikrinimų pradžią
Dotnuvos ambulatorijos administratorė Irena Špokaitė „Rinkos aikštei“ taip pat patvirtino, kad profilaktinių vaikų sveikatos patikrinimų dar kol kas nepradėjo. Tačiau tikisi, jog artimiausiu metu, priimant po kelis vaikus per dieną, patikrą pavyks atnaujinti.
„Vaikai būtinai bus registruojami iš anksto. Patys tikrai negalės atvykti savo nuožiūra. Tiesiog laikysimės dabar nustatytos tvarkos. Mes visus nurodymus gauname iš centro – Kėdainių PSPC. Kokius jie nurodymus duos, tokius ir vykdysime“, – sakė ambulatorijos administratorė.
[quote author=“L. Baševienė“]Kad eitų tėveliai su vaikais tikrintis, dar tikrai taip nėra. Tačiau sulaukiame nemažai susidomėjimo ir klausimų, kada pradėsime tikrinti vaikų sveikatą, kaip tai bus daroma.[/quote]
Tokia pat situacija yra ir Akademijos gydymo įstaigoje. Ambulatorijos administratorė Laima Baševienė taip pat užtikrino, kad, kol tęsėsi karantinas, vaikai profilaktiniam sveikatos patikrinimui nebuvo priimami. Tačiau, pašnekovės teigimu, tėveliai nuolat teiravosi, kada jau bus galima atvesti vaikus pasitikrinti sveikatą.
„Kad eitų tėveliai su vaikais tikrintis, tikrai taip nebuvo. Tačiau sulaukdavome nemažai susidomėjimo ir klausimų, kada pradėsime tikrinti vaikų sveikatą, kaip tai bus daroma, – kalbėjo L. Baševienė. – Pažymos bus elektroninės, niekas į rankas neduos. Jei darželiui labai reikės, tada atspausdinsime.“
Pasak administratorės, paprastai Akademijoje išduodama apie du šimtus pažymų darželinukams ir apie du šimtus moksleiviams.
Trūksta atsakomybės
Šėtos ambulatorijos administratorius Gintautas Kaškevičius taip pat patvirtino, kad čia, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo karantinas ir vaikų kol kas dar nepriima. Tačiau skirtingai nei Akademijoje, tėvai rūpintis profilaktiniu vaikų sveikatos patikrinimu neskuba.
„Tėvai kol kas nesidomi galimybe atvesti vaikus medicininei apžiūrai. Tačiau ne tik šiais metais, bet ir ankstesniais Šėtoje visada turėjome problemų su vaikų sveikatos patikrinimu. Situacija dažnai būna tokia, kad vos ne mes, medikai, patys turime reikalauti, kad tėveliai atvestų patikrinti vaikų sveikatą, – apgailestavo G. Kaškevičius. – Kiek žinau, kai kuriose ambulatorijose taip vyksta. Gal tai priklauso nuo gimnazijų, kaip jos reikalauja pažymų. Ankstesniais metais dėl tokio tėvų požiūrio tikrai vargom.“
[quote author=“G. Kaškevičius“]Suaugę pas mus domisi tik sveikatą dėl darbo pasitikrinti, o dėl vaikų susidomėjimo nėra.[/quote]
Šėtos ambulatorijos administratorius taip pat pažymi, kad savo sveikatos patikrinimu labiausiai suinteresuoti patys suaugusieji.
„Suaugę pas mus domisi tik sveikatą dėl darbo pasitikrinti, o dėl vaikų susidomėjimo nėra. Mūsų gydymo įstaigoje ažiotažas būdavo rugpjūčio mėnesį, kai atostogauja gydytoja odontologė, kai jau tuoj reikės į mokyklą, tada visiems prireikia pažymų, – šėtiškių atsakomybės stoką pastebėjo pašnekovas. – Tokia situacija tęsiasi metų metus. Ir sveikatos biuro darbuotoja, kuri dirba gimnazijoje, ragindavo tėvelius tikrinti vaikų sveikatą, keldavo į el. dienynus informaciją dar kovo mėnesį, tačiau niekas nesikeičia.“
Kėdainių PSPC informacija
Kėdainių PSPC primena, jog kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas, kurio metu įvertinama bendra sveikatos būklė, privalomas visiems mokiniams, dalyvaujantiems ikimokykliniame, priešmokykliniame ir bendrajame ugdyme, pažymų apie sveikatos būklę reikalauja ugdymo įstaigos.
Profilaktinė vaiko sveikatos patikra tiek pas šeimos gydytoją, tiek pas gydytoją odontologą yra nemokama, nes vaikai draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Mokinio sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos.
[quote author=“Aut. past.“]Kada prasidės kasmetinis profilaktinis moksleivių sveikatos patikrinimas Kėdainių PSPC, informuos atskirai.[/quote]
Kėdainių PSPC taip pat informuoja, kad visi duomenys, susiję su mokinio sveikatos pažymėjimu, tvarkomi elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas ir gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę įveda į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Taip užtikrinamas sveikatos duomenų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje (pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų) ar kokios būtų specialiosios rekomendacijos vaikui, sergančiam lėtine ligą (pvz., cukriniu diabetu, bronchine astma ar kitomis).
Kada prasidės kasmetinis profilaktinis moksleivių sveikatos patikrinimas Kėdainių PSPC, informuos atskirai ir prašo sekti informaciją viešojoje erdvėje.