Dumblą utilizuoja itin mažomis kainomis
Dar visai neseniai didžiule problema buvęs „Kėdainių vandenų“ technologinių procesų metu susidarantis dumblas dabar yra labai sparčiai utilizuojamas. Nors per ne vienerius metus jo sukaupta buvo daugiau kaip 3 tūkstančiai tonų, jau pusė jo yra išvežta deginimui. O ir sąlygas „Kėdainių vandenys“ išsiderėjo itin patrauklias – kainuoja tik nuvežimas.
Degina Akmenėje
„Kėdainių vandenų“ technikos direktorius Romualdas Gailiūnas „Rinkos aikštei“ sakė, kad į „Akmenės cementą“ vežamas dumblas yra priimamas nemokamai, kainuoja tik pats nuvežimas. Kauno ir Klaipėdos kogeneracinės jėgainės pasiūlė ženkliai brangesnius variantus.
„Iš tiesų sąlygas suderinome labai patrauklias.
Šiuo metu mums kainuoja tik dumblo nuvežimas.
Kauno kogeneracinė jėgainė buvo pasiūliusi 50 eurų už toną plius nuvežimo kaina, Klaipėdos kogeneracinė jėgainė siūlė 35 eurus už toną plius nuvežimo kaina.
O dabar vienas vežimo reisas mums kainuoja apie 20 eurų už toną“, – sakė R. Gailiūnas.
Naudos žemės ūkyje
„Akmenės cementas“ džiovintą ir supresuotą į granules dumblą naudoja kaip kurą. Rekonstruota ir atnaujinta jų katilinė pilnu pajėgumu ėmė veikti tik šiemet.
Tuo tarpu „Kėdainių vandenys“ pritaikius naujus technologinius procesus galiausiai pasiekė, kad susidarantis dumblas būtų švaresnis, atitiktų antrąją kategoriją – tai reiškia, kad jis būtų tinkamas naudoti miškininkystėje ir žemės ūkyje kaip trąša.
„Ketiname pasikeisti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, ir tada jau dumblą galėsime naudoti tręšimui.
Dabar susidarantis dumblas atitinka reikalavimus, tad gal jo ateityje net ir nebereikės visai vežti deginti“, – vylėsi R. Gailiūnas.
[quote author=“R. Gailiūnas“]Ketiname pasikeisti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, ir tada jau dumblą galėsime naudoti tręšimui. Dabar susidarantis dumblas atitinka reikalavimus, tad gal jo ateityje net ir nebereikės visai vežti deginti.[/quote]
Išvežė jau pusę
Per metus „Kėdainių vandenyse“ susidaro ne daugiau kaip 500 tonų dumblo.
Tiesa, daugelį metų Kėdainiuose kauptas dumblas pasiekė įspūdingą – 3 tūkstančių tonų ribą. Ir tik dabar jis itin sparčiai utilizuojamas.
„Dumblo ilgus metus niekas nenaudojo, tik kaupė. Kol kas išvežta yra beveik pusė susidariusio dumblo, ir toliau vyksta intensyvus jo vežimas.
Žinoma, gali būti, kad kažkiek jo liks – iki 500 tonų yra sudrėkusio, sušokusio dumblo. Turėsime jį išdžiovinti, sumalti – dumblas turės pereiti per specialų technologinį procesą, kad būtų galima jį sugranuliuotą ir išdžiūvusį išvežti deginimui“, – sakė pašnekovas.