Krizė jau palietė per 5 tūkst. rajono gyventojų ir pusę tūkstančio verslo įmonių

 Krizė jau palietė per 5 tūkst. rajono gyventojų ir pusę tūkstančio verslo įmonių

Švelnindama karantiną Vyriausybė inicijuoja ir šalies ekonomikos gyvinimo planą. Nors apie tai, kad recesija jau prasidėjusi, ekonomistai vis užsimindavo dar gerokai anksčiau nei prasidėjo COVID-19 pandemija, tačiau niekas negalėjo tikėtis, kad krizė užgrius su tokia jėga. Maža to, Vyriausybės parengti verslo gelbėjimo planai kol kas dažnu atveju taip ir lieka tik žodiniai pažadai, mat realios pagalbos dalis verslininkų tikina iki šiol taip ir nesulaukiantys.

Kėdainiuose – per 5 tūkst.

Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Daina Balasevičienė atkreipė dėmesį, kad balandžio mėnesio gale susisteminti duomenys rodo, jog koronaviruso krizės neigiamus padarinius jaučia beveik 5 tūkstančiai krašto gyventojų ir beveik pusė tūkstančio verslo subjektų.

„Smarkiai nukentėjo mažmeninė prekyba. Čia nukentėjusiais pripažinta penktadalis visų veikiančių verslo subjektų.

Iš visų rajone veikiančių didmenininkų nukentėjo ketvirtadalis įmonių.

Nuo pandemijos poveikio nukentėjo variklinių transporto priemonių ir motociklų didmeninė prekyba – 54 verslo subjektai, kuriuose dirbo 213 darbuotojų bei žemės ūkio mašinų, įrangos ir reikmenų didmeninė prekyba – 13 verslo subjektų (226 darbuotojai).

Restoranų ir pagaminto valgio veikla bei maitinimo ir gėrimų teikimas taip pat nukentėjo – kiek daugiau kaip 11 proc. verslo subjektų patyrė nuostolius“, – informavo D. Balasevičienė.

Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro vadovė D. Balasevičienė teigia, kad daugelis valstybės paramos instrumentų dar nepasiekė verslo ir tai tikrai nesuteikia verslui optimizmo. Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Prašymus patenkina

Užimtumo tarnybos duomenimis, iki balandžio 28 dienos prašymus subsidijai Užimtumo tarnybai pateikė 699 savarankiškai dirbantys asmenys iš Kėdainių rajono (šiuo metu 5-iems išmoka dar nėra paskirta, svarstoma). Nepatenkintų prašymų nėra.

Panašus skaičius darbuotojų yra ir prastovose.

„Užimtumo tarnyba yra išmokėjusi subsidijas 115 Kėdainių rajono darbdavių dėl 718 darbuotojų prastovose. Iš viso išmokėta suma siekia 148 tūkstančius eurų.

Užimtumo tarnybos duomenimis, balandžio 28 dieną Šiaulių klientų aptarnavimo departamentas (pagal struktūrą Kėdainių skyrius priklauso Šiaulių KAD) buvo gavęs 1 953 darbdavių prašymus darbo užmokesčio subsidijai dėl darbuotojų prastovose.

Šiuo metu darbdavių prašymai subsidijai dėl prastovų vis dar yra priimami, todėl negalima atskirai išskirti Kėdainių rajono darbdavių“, – informavo Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė.

Smulkieji laikosi sunkiai

Kėdainių turizmo ir verslo informacijos duomenimis, nemažai verslininkų vis dar laukia žadėtosios valstybės paramos. O ir sukurtas rėmimo modelis ne visuomet atspindi tikruosius paramos poreikius.

„Ši pandemija daugiau ar mažiau paveikė beveik kiekvieną verslą: vieni verslininkai turėjo laikinai visai stabdyti veiklą ar mažinti paslaugų ar produkcijos gamybos apimtis, kiti galėjo dirbti tik dalinai arba turėjo persiorientuoti dirbti nuotoliniu būdu.

[quote author=“D. Balasevičienė“]Daugelis valstybės paramos instrumentų dar nepasiekė verslo, tai nesuteikia verslui optimizmo, nes kaip tik dabar yra sunkiausias laikotarpis.[/quote]

Tačiau daugelis valstybės paramos instrumentų dar nepasiekė verslo, tai nesuteikia verslui optimizmo, nes kaip tik dabar yra sunkiausias laikotarpis.

Labai gaila, kad tik dabar Vyriausybė bando taisyti klaidas ir pradėti finansuoti verslą, kai kurie smulkieji gyvena be pajamų jau daugiau kaip mėnesį.

Pavyzdžiui, į mus kreipėsi moteris, kuri dirbo pagal individualios veiklos pažymą ir dar papildomai turėjo ketvirtį etato vienoje įmonėje. Kompensacija iš Užimtumo tarnybos jai nepriklauso, nes būta darbo sutarties.

Darbdavys liepė moteriai išeiti atostogų, individuali veikla sustojusi, pajamų nėra, o moteris augina 3 nepilnamečius vaikus – iš kur jai dabar tokiu metu pinigų gauti? Liko tik vyro alimentai“, – nuo paramos sistemos spragų nukentėjusios kraštietės pavyzdį pateikė D. Balasevičienė pridurdama, kad tokių atvejų, nors ir nedaug, tačiau yra, o būdų, kaip tokiems žmonėms padėti, kol kas nėra.

Į ateitį žiūri atsargiai

Šis staiga užklupęs stagnacijos laikotarpis smūgiavo ir verslo ateities planams.

Dabar verslas atsargus, o artimosios ateities planai niūroki – teigiama, kad pajamos gali sumažėti ir iki 40 proc.

Tiesa, verslui pagyvinti Ekonomikos ir inovacijų ministerija tvirtina įvairias lengvatas, nuolat jas tobulina ir didina paramos būdų prieinamumą.

„Nuo šiol paskolas galės gauti įmonės, kurios dėl COVID-19 protrūkio prarado 30 proc. ir daugiau apyvartos (anksčiau galėjo pretenduoti tik įmonės, kurių apyvarta sumažėjo daugiau nei 60 proc.). Ženkliai padidintas ir lengvatinių paskolų intensyvumas – maksimali paskolos suma vienam subjektui padidėjo net 10 kartų ir sieks iki 1 mln. eurų vietoj buvusių 100 tūkst. eurų. Taip sudaroma galimybė didesniam ūkio subjektų skaičiui gauti paskolas būtiniausioms išlaidoms finansuoti.

Taip pat nuo praeitos savaitės gerinamos priemonės „Apmokėtinų sąskaitų paskolos“, kuri skirta greitai ir paprastai gauti paskolą, apmokėti verslo įmonių sąskaitoms, išrašytoms iki karantino paskelbimo, maksimali galima gauti paskolos suma didinama penkis kartus: nuo 100 iki 500 tūkst. eurų.

Lengvinamos sąlygos palūkanų kompensavimui. Nebegalios apribojimai nekilnojamojo turto ir transporto įmonėms bei anksčiau refinansuotoms paskoloms.

Balandžio pabaigoje startavo dar viena priemonė, skirta subsidijuoti iki 50 procentų nuomos mokesčio verslui. Subsidijavimas vyks pagal „solidarumo“ principą: maksimali subsidija – iki 50 procentų nuomos mokesčio – bus skiriama, jeigu nekilnojamojo turto valdytojas sutiktų padaryti bent 30 procentų nuolaidą.

Šiuo metu visas šias priemones administruoja Šiaulių bankas, kuris yra pasirašęs sutartį ir pradėjo teikti paramą rajono smulkiam ir vidutiniam verslui pagal anksčiau minėtas priemones. Verslininkai, norintys pasinaudoti LR vyriausybės patvirtintomis priemonėmis verslui pandemijos laikotarpiu, prašomi skambinti į Šiaulių banką telefonu 1813“, – aktualiausia informacija pasidalino D. Balasevičienė.

Savivaldybė taip pat padės

Rajono savivaldybė jau ėmėsi veiksmų, kaip palengvinti verslininkų dalią.

Lauko kavinėms suteikta galimybė plėstis tolyn į miesto erdves, mokestis už lauke statomus papildomus staliukus nebus imamas. Ir tai dar ne viskas.

[quote author=“Aut. past.“]Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Daina Balasevičienė atkreipė dėmesį, kad balandžio mėnesio gale susisteminti duomenys rodo, jog koronaviruso krizės neigiamus padarinius jaučia beveik 5 tūkstančiai krašto gyventojų ir beveik pusė tūkstančio verslo subjektų.[/quote]

Artimiausio rajono tarybos posėdžio darbotvarkėje yra numatytas klausimas dėl verslo subjektų, kurie nuomojasi patalpas iš savivaldybės, atleidimo nuo nuomos mokesčio karantino metu.

Taip pat planuojama svarstyti atleidimą nuo mokesčio už atliekų tvarkymą, nekilnojamojo turto ir žemės mokesčio klausimus.

Konsultacijų daug

Kėdainių TVIC šiuo metu dirba ypač daug – nuolat teikiamos konsultacijos dirbantiems savarankiškai asmenims, smulkiesiems verslininkams.

„Norime, kad naujausios žinios verslą pasiektų susistemintos vos tik Vyriausybės lygmeniu priimami aktualūs sprendimai.

Tenka konsultuoti savarankiškai dirbančiuosius, kaip gauti kompensaciją, kur rasti tam tikrą informaciją, kaip nutraukti ar papildyti veiklą, kaip deklaruoti pajamas, kokių dokumentų reikia pildant prastovas, kaip parengti tam tikrus dokumentus ir t. t.

Taip pat daug skambučių sulaukiame dėl Kėdainių rajono savivaldybės smulkiojo verslo rėmimo fondo teikiamos paramos“, – vardijo centro vadovė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content