Ministras ir savivaldybės vadovai sąvartyno plėtrai taria aiškų NE

 Ministras ir savivaldybės vadovai sąvartyno plėtrai taria aiškų NE

Antradienio vakarą Kėdainiuose svečiavosi LR aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. Ministras, nepaisant itin įtemptos darbotvarkės, kuomet centrinė valdžia svarsto esminius valstybės biudžeto klausimus, į mūsų savivaldybę atvyko rajono vadovų bei Seimo nario Dariaus Kaminsko iniciatyva. Nors apčiuopiamų susitikimo rezultatų kraštiečiams dar teks palaukti, tačiau žengtas svarbus žingsnis užsitikrinant ministerijos paramą itin aktualiais gyventojams klausimais.

Pirmiausia susitikime su ministru rajono vadovai aptarė Zabieliškio sąvartyno plėtros klausimą, kuriame galutis taškas dar nepadėtas.

Kalbėjosi apie Zabieliškio sąvartyno plėtrą

Nors šis klausimas persikėlė į Seimą, tačiau galutinai dar nėra išsispręstas ir kėdainiečiai negali atsipūsti. Dabar parlamentarai yra nutarę siūlyti Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui (KRATC) metams sustabdyti planuojamą sąvartyno plėtrą bei ieškoti kitų alternatyvių atliekų šalinimo būdų.

Tačiau problema išlieka, nes KRATC vis dar turi galiojantį Kėdainių rajono savivaldybės administracijos 2015 metų gegužės mėn. 18 dieną išduotą leidimą Zabieliškio sąvartyno plėtrai. Kaip žinia, šis leidimas išduotas tuomet, kai rajonui vadovavo meras Saulius Grinkevičius, o administracijos direktoriaus pareigas ėjo Ovidijus Kačiulis.

Kėdainių rajono savivaldybės vadovai meras Valentinas Tamulis (centre) ir administracijos direktorius Arūnas Kacevičius (dešinėje) džiaugiasi užsitikrinę aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos paramą sprendžiant aktualius kėdainiečiams klausimus. / „Rinkos aikštės“ TV stop kadras Ministerija taip pat pasisako prieš sąvartyno plėtrą

Į Kėdainius atvykęs aplinkos ministras K. Mažeika patikino, kad ministerijos pozicija nesikeičia.

„Ministerijos nuostata – esame tikrai prieš, vienareikšmiškai. Esame vienoje pusėje su Kėdainių rajonu ir jo gyventojais.

Skatiname, kad būtų priimami atitinkami sprendimai, kad kuo daugiau atliekų būtų perdirbama, kad kuo mažiau jų būtų gabenama į sąvartynus. Čia tas pats Kauno regiono atliekų tvarkymo centras turi būti suinteresuotas, kad rūšiavimas būtų vykdomas pilnu pajėgumu“, – palaikymą Kėdainiams užtikrino K. Mažeika.

Rajono administracijos direktorius Arūnas Kacevičius pasidžiaugė, kad savivaldybė turi ministerijos palaikymą. Tiesa, kitos aplinkybės taip pat leidžia tvirčiau jaustis tikintis, kad Zabieliškio sąvartyno plėtros klausimas bus užbaigtas visam laikui.

„Mums buvo labai svarbi ministerijos nuomonė dėl sąvartynų plėtros. Ministras patvirtino, kad šių metų pabaigoje Kauno kogeneracinė jėgainė sudegins bandomąją partiją atliekų ir kitais metais ims dirbti pilnu pajėgumu. Taigi atitinkamai sumažės ir atliekų kiekis, vežamas į sąvartyną, taigi akivaizdu, kad yra visos galimybės atliekas tvarkyti neplečiant sąvartyno“, – kalbėjo administracijos direktorius.

[quote author=“K. Mažeika“]Ministerijos nuostata – esame tikrai prieš sąvartyno plėtrą, vienareikšmiškai. Esame vienoje pusėje su rajonu ir jo gyventojais. Skatiname, kad būtų priimami atitinkami sprendimai, kad kuo daugiau atliekų būtų perdirbama, kad kuo mažiau atliekų būtų gabenama į sąvartynus.[/quote]

Mokesčio didėjimo išvengti gali nepavykti

Aptartas ir ne mažiau aktualus klausimas dėl mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymą galimo didėjimo, kuriam didelę įtaką turi tai, kad nuo kitų metų didės aplinkos taršos mokestis daugiau kaip penkis kartus – nuo 5 iki 27 eurų. Tiesa, jau dabar yra siūlymas šį mokestį įvesti dalimis.

„Dabartinis mokestis yra 5 eurai. Yra svarstoma, kad būtų galima mokestį didinti palaipsniui – pirmiausia iki 15 eurų, tada tik iki 27 eurų. Tačiau klausimas, kaip nuspręs Seimas“, – kalbėjo aplinkos ministras.

Tačiau taršos mokesčio vienaip ar kitaip išvengti nepavyks – Europos Sąjungos reikalavimai yra pakankamai griežti, juolab kad iki 2050 metų yra įsipareigojimas praktiškai jokių atliekų nevežti į sąvartynus.

Tiek aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, tiek Kėdainių rajono savivaldybės vadovai tarė griežtą NE Zabieliškio sąvartyno plėtrai. / A. Barzdžiaus nuotr. Atliekas būtina rūšiuoti

„Prioritetas yra atliekų rūšiavimas, perdirbimas, ir paskutinis žingsnis – šalinimas sąvartyne. Iki 2050 metų Lietuva yra įsipareigojusi tik iki 5 procentų atliekų šalinti sąvartynuose.

Šiai dienai mes esame labai toli nuo to skaičiaus ir mokesčio didėjimas tam ir skirtas, kad savivaldybės, atliekų rūšiavimo įmonės ir žmonės būtų suinteresuoti kuo daugiau atliekų išrūšiuoti ir perdirbti.

Kuo daugiau atliekų bus išrūšiuota ir perdirbta, tuo mažesni atliekų kiekiai atsidurs sąvartyne ir tokiu atveju mokestis gyventojams už komunalinių atliekų tvarkymą tikrai nedidės“, – tikino K. Mažeika.

Vis dėlto ne viskas taip paprasta, kaip teigia aplinkos ministras.

Rajono gyventojams atliekų rūšiavimas dažnu atveju yra absoliuti mistika – savivaldybės bendrojo skyriaus duomenys rodo, kad, pavyzdžiui, stiklo atliekų rūšiavimo konteinerių užterštumas (į stiklo atliekas pripilama ir kitų atliekų) mūsų rajone siekia net 50 procentų, kai vidurkis turi būti 5–10 proc.

Ieškos būdų, kaip nekelti mokesčio drastiškai

Savivaldybės administracija susitikime su ministru užtikrino, kad ieškos priemonių, kaip sumažinti mokestinę naštą gyventojams, mat vien dėl taršos mokesčio didėjimo gyventojams daugiau kaip 15 procentų augtų vietinės rinkliavos dydis.

Administracijos direktorius Arūnas Kacevičius džiaugėsi ministro pateiktu pavyzdžiu, kaip tvarkomos atliekos Marijampolės rajone.

„Tikrai mes bandysime tartis su KRAC‘u ir kartu vykti į Marijampolę. Tikimės, kad šios savivaldybės vadovai pasidalins savo gerąja praktika. Domėsimės, kaip jie optimizavo visą sistemą, ir bandysime pritaikyti ją mūsų rajone siekdami, kad gyventojams mokestinė našta šiuo klausimu būtų kaip įmanoma mažesnė“, – sakė administracijos direktorius A. Kacevičius.

Priklauso nuo centrinės valdžios

Rajono meras Valentinas Tamulis pasidžiaugė susitikimo metu pasiektais rezultatais, juo labiau kad klausimų, kurie buvo aptarti, buvo itin daug – apie 20.

Nepaisant to, kad dialogas su Aplinkos ministerija vykdomas nuolatos, ne visus sprendimus įmanoma pakeisti – juo labiau jei sprendimų leitmotyvu išlieka Europos Sąjungos reikalavimai.

„Pats Aplinkos ministerijoje per paskutinį pusmetį lankiausi tris kartus, dabar ministras ir Kėdainiuose lankosi – tikrai palaikome nuolatinius ir glaudžius santykius.

Žinoma, labai norėjosi pasiekti palankesnio susitarimo dėl taršos mokesčio, tačiau tai yra centrinės valdžios sprendimas, ne savivaldybės.

Visoje Lietuvoje situacija ta pati ir, nors yra siūlymas mokestį didinti palaipsniui, nėra aišku, ką nuspręs parlamentarai. Atliekų rinkliavos mokestis turės didėti, visose savivaldybėse bus tas pats – žinoma, nemalonus dalykas, tačiau pakeisti centrinės valdžios sprendimo mes negalime“, – kalbėjo rajono meras, vildamasis, kad rajono administracijos pastangos pasisemti geros patirties iš kitų rajono savivaldybių leis optimizuoti atliekų vežimą ir taip užtikrins palankesnius mokesčius gyventojams.

 

Susiję straipsniai: 

Kėdainiuose lankėsi LR aplinkos ministras

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content