Skip to content

Kiek mokėsime už atliekas?

 Kiek mokėsime už atliekas?

Nerimstant aistroms dėl planuojamos Zabieliškio sąvartyno plėtos bei viliantis, kad šis projektas bus sustabdytas, Kėdainių rajono politikai patvirtino naujus įkainius už komunalinių atliekų surinkimą, išvežimą bei tvarkymą. Regis, pasimokę iš savo klaidų, kai raginimus sumokėti rinkliavą gaudavo ir jokios veiklos nevykdančios bendrovės ar Kėdainių rajone gyvenantys, tačiau kituose regionuose dirbantys žmonės, šįkart numatyta eilė lengvatų bei išimčių. Tad, kas ir kaip bus atleidžiamas nuo mokesčių už komunalines atliekas?

Įkainiai didėja

Kėdainių rajono gyventojai susiduria su niūria realybe – kainos didės ir už šiukšlių išvežimą bei tvarkymą.

Nuo šių metų birželio 1-osios įsigalioja nauji rinkliavos dydžiai. Kėdainių miesto, Vilainių, Paobelio, Janušavos ir Pelėdnagių kaimų gyventojams vietoje buvusių 17 eurų metinės rinkliavos, teks mokėti 21 eurą. Kitų Kėdainių rajono seniūnijų gyventojams metinė rinkliava už šiukšles didėja simboliškai, nuo 11 iki 12 eurų.

[quote author=”Aut. past.”]Įstaigoms, įmonėms bei organizacijoms, taip pat verslo liudijimą turintiems ar individualią veiklą vykdantiems žmonėms metinė rinkliava didėja iki 15 eurų.[/quote]

Įstaigoms, įmonėms bei organizacijoms, taip pat verslo liudijimą turintiems ar individualią veiklą vykdantiems žmonėms metinė rinkliava didėja iki 15 eurų vietoje esamų 9.

„Šiuo metu iš rinkliavos gaunamos pajamos nepadengia atliekų tvarkymo sistemos sąnaudų, todėl siūloma didinti vienos tonos komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo dydį“, – konstatavo šį sprendimo projektą rajono Tarybai tvirtinti pateikę savivaldybės administracijos atstovai.

Jų skaičiavimais, būtinųjų su komunalinių atliekų tvarkymu susijusių sąnaudų dydis yra 1,4 mln. eurų. O vienos tonos šiukšlių surinkimo bei sutvarkymo kaina – 99,42 euro už toną. Iki šiol šis įkainis buvo gerokai mažesnis – 64,23 euro už 1 šiukšlių tonos surinkimą bei sutvarkymą.

Kas lėmė rinkliavos šuolį?

Apie tai, jog atliekų tvarkymo įkainiai nuo šių metų pradžios neišvengiamai didėja, rašyta jau ne kartą. Skaitytojams primename, kad tai susiję su didėjančiu vadinamuoju „Sąvartyno vartų“ mokesčiu.

Kiek anksčiau į Kėdainių rajono Tarybą kreipęsis Kauno RATC vadovas Kęstutis Balčiūnas informavo, jog tai susiję su Vyriausybės sprendimu padidinti taršos mokestį.

Rinkliava už šiukšlių išvežimą ir jų apdorojimą Kėdainių rajone nebuvo didinama nuo 2009 metų. Akivaizdu, jog šiuo metu vietinė rinkliava didinama turint tikslą surinktomis lėšomis padengti visas atliekų tvarkymo sistemos sąnaudas, tarp jų ir sąvartyno eksploatavimo, uždarymo, rekultivavimo išlaidas. Tačiau, prisimenant diskusiją, vykusią dėl Zabieliškio sąvartyno plėtros, sunku pilnai pagrįsti kainos augimo už atliekų surinkimą ir tvarkymą būtinumą. Zabieliškio sąvartyno plėtra tarsi neturėtų vykti, o ir greito uždarymo neturėtume tikėtis?

Apmokestinimo tvarka sukėlė neaiškumų

Nors sprendimas didinti mokestį už šiukšlių išvežimo ir jų sutvarkymo įkainius rajono savivaldybės Taryboje buvo priimtas balsų dauguma, svarstant šį klausimą iškilo abejotinų taisyklių.

Savivaldybės tarybos narė, buvusi rajono merė Nijolė Naujokienė klausė, ar už vietinės rinkliavos mokestį mokės ir tie žmonės, kurie įsigiję žemės sklypą statybų dar nepradėjo arba neužbaigė, o savo žemėje augina daržoves?

 [quote author=”Aut. past.”]Nuo šių metų birželio 1-osios įsigalioja nauji rinkliavos dydžiai. Kėdainių miesto, Vilainių, Paobelio, Janušavos ir Pelėdnagių kaimų gyventojams vietoje buvusių 17 eurų metinės rinkliavos, teks mokėti 21 eurą. Kitų Kėdainių rajono seniūnijų gyventojams metinė rinkliava už šiukšles didėja simboliškai, nuo 11 iki 12 eurų.[/quote]

Pasak politikės, jeigu rinkliavą reikia mokėti už sodų bendrijose turimą nuosavybę, ar neturėtų ta pati tvarka turi būti taikoma ir kitiems, daržininkyste savo žemėje užsiimantiems rajono gyventojams?

Atsakydamas į šį N. Naujokienės paklausimą, sprendimo projektą pristatęs savivaldybės bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis pareiškė, kad namų valdoje daržus užveisusiems žmonėms rinkliavos mokėti nereikės.

Pasak valdininko, identifikuoti daržovių augintojus namų valdos statusą turinčiuose žemės sklypuose yra ganėtinai sudėtinga, o apskaičiuojant rinkliavą vadovaujamasi oficialiomis duomenų bazėmis, informacinėmis sistemomis.

„Jeigu ateityje būtų numatytas mokestis už atliekų surinkimą ir tvarkymą, būtų identifikuojami nekilnojamojo turto objektai, o taip pat – konteinerių su atliekomis išvežimo skaičius, tada taip. Šį klausimą reikėtų analizuoti“, – kalbėjo E. Grigaitis.

Kodėl kaime šiukšlinti pigiau ?

Šis atsakymas netenkino Tarybos nario Dariaus Petrausko. Jis E. Grigaičio aiškinimus įvardino kaip sunkiai suprantamus.

„Jūs čia kalbėjote, kalbėjote, bet esmės nepasakėte“, – replikavo politikas.

D. Petrauskas paprašė patikslinti, kuo skiriasi privačioje namų valdoje daržoves auginantis žmogus nuo sodų bendrijoje sklypą turinčio, ten daržininkaujančio ir rinkliavą už šiukšles mokėti privalančio žmogaus? Juk faktai apie turimas namų valdas fiksuojami duomenų bazėse, kuriomis naudojami apskaičiuojant rinkliavą.

„Pas mus vietinė rinkliava nėra fiksuojama pagal nekilnojamojo turto objektą ir pakėlimo dydį (nėra skaičiuojama, kiek kartų išvežami konteineriai su šiukšlėmis – red.)“, – esamus netobulumus pripažino E. Grigaitis.

Tarybos nariui Rimgaudui Rimošaičiui užkliuvo, kad Kėdainių miesto ir aplinkui jį esančių kaimų gyventojai mokės skirtingą rinkliavą nei gyvenantys kaimiškosiose seniūnijose.

„Gyventojas turėtų vienodai mokėti, nepriklausomai nuo to, ar jis gyvena Pelėdnagiuose, Babėnuose ar dar kažkur… Ne kartą sakiau ir dėl šildymo (įkainių – red.) – savivaldybė turi rūpintis žmogumi, nepriklausomai nuo to, kur jis gyvena“, – sakė R. Rimošaitis.

Pokyčiai – dar ne greitai

Pripažinęs, jog šiuo metu galiojanti vietinės rinkliavos apskaičiavimo tvarka – ne itin tobula, savivaldybės bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis politikams užsiminė apie būsimas reformas. Pasak jo, per tris mėnesius savivaldybės administracijos darbuotojai atliks skaičiavimus bei pateiks Tarybos komitetams siūlymus, kaip ateityje efektyviau apskaičiuoti rinkliavą.

„Mes kalbame apie tolimesnę ateitį, 2019–2020 metus, apie būdus, kaip racionaliau apskaičiuoti rinkliavos dydį gyventojams. Manau, kad vienas tokių pakeitimų galėtų būti rinkliavos dydis, priklausysiantis nuo to, kiek kartų faktiškai išvežami atliekomis užpildyti konteineriai“, – aiškino valdininkas.

Besibaigiant komunalinių paslaugų teikimo sutarčiai su bendrove „Skongalis“, gana greitai bus skelbiamas naujas konkursas. Pasak E. Grigaičio, vienas reikalavimų šiukšlių surinkimo paslaugos teikėjams turės būti numatyta prievolė į atliekų konteinerius sumontuoti identifikacines mikroschemas. Taip atsirastų galimybė tiksliai apskaičiuoti, kiek kartų atliekos iš vieno ar kito konteinerio buvo iškrautos, o žmonės galėtų mokėti už konkrečiai suteiktą paslaugą. Tai turėtų būti aktualu tiems gyventojams, kurie sugeneruoja sąlyginai mažai buitinių atliekų.

Belieka tikėtis, jog į Kėdainių rajoną pagaliau atkeliaus ir galimybė žmonėms rūšiuoti atliekas, o tai darant sąžiningai, už šiukšlių išvežimą nieko nemokėti, ar mokėti tik simbolinį mokestį. Juk atliekos taip pat yra vertybė, už kurią perdirbėjai moka konkrečias pinigų sumas.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video