Skip to content

Ar Kėdainiai taps viso regiono sąvartynu?

 Ar Kėdainiai taps viso regiono sąvartynu?

Jeigu viskas vyks taip, kaip suplanuota, tai 2019 m. pabaigoje šalia Kėdainių esančioje 17 hektarų teritorijoje išdygs galingas sąvartynas. Tiesa, projektas formaliai vadinamas rajone jau veikiančio Zabieliškio regioninio sąvartyno „plėtra“, nors pati plėtra daugiau nei padvigubins dabar esančio sąvartyno teritoriją. Visgi, pavadinimas liūdnos esmės nekeičia: Kėdainius planuojama paversti vieta, į kurią šiukšlės keliaus iš viso regiono, tai yra iš Kauno miesto bei dar penkių rajoninių savivaldybių – Jonavos, Kauno, Kaišiadorių, Kėdainių ir Raseinių. Planuojama, kad formuojant atliekų kaupą iki 70 m aukščio altitudės, sąvartyne bus patalpinta apie 950 000 tonų atliekų. Taip pat planuojama, kad atliekos pagamins iki 60 000 kubinių metrų dvokiančio filtrato per metus, kuris vamzdžiu tekės į Kėdainių miesto valymo įrenginius…

Kėdainiams, kuriuos ir taip supa stambios ir taršą bei nemalonius kvapus skleidžiančios įmonės, kur gyventojai ir taip jau dėl to patiria didelių nemalonumų bei sveikatos problemų, vienintelio Kauno regione sąvartyno priglaudimas yra itin bloga žinia. Tokia bloga, kad reikėtų imtis visų įmanomų priemonių, kad šis projektas nebūtų įgyvendintas.

[quote author=”Aut. past.”]Mūšis toli gražu dar nepralaimėtas. Atvirkščiai, labai realu, kad Zabieliškio regioninio sąvartyno plėtrą Kėdainių rajone galima sustabdyti.[/quote]

Ar dar įmanoma sustabdyti šiuo planus, ar ne per vėlu? Skeptikai, įskaitant rajono valdžios atstovus, skėsčioja rankomis, kad galima Zabieliškio sąvartyno veikla buvo numatyta jau seniai priimtuose strateginiuose tiek regiono, tiek rajono dokumentuose, o Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) jau turi 2015 m. išduotą sąvartyno statybų leidimą.

Ir vis dėlto skeptikai (o galbūt tiesiog slapti sąvartyno rėmėjai) klysta – mūšis toli gražu dar nepralaimėtas. Atvirkščiai, labai realu, kad Zabieliškio regioninio sąvartyno plėtrą Kėdainių rajone galima sustabdyti.

[quote author=”Aut. past.”]Šiukšles laidoti sąvartynuose yra beveik taip pat blogai, kaip ir jų išmetimas tiesiog į upę.[/quote]

Teko pasidomėti šio projekto eiga – šiuo metu ji, kėdainiečių laimei, yra užstrigusi. KRATC‘as dar nėra pradėjęs statybų ir net negali jų pradėti. Mat neseniai baigė galioti KRATC‘ui 2013 m. išduota aplinkosauginė „indulgencija“, be kurios jokia tarši ūkinė veikla (o sąvartynas yra tarši veikla), negali būti vykdoma. Tad KRATC šių metų spalio mėnesį buvo priverstas vėl kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą.

Mano žiniomis, aplinkosaugininkams, nagrinėjantiems KRATC paraišką, skirtingai nei 2013 m., kyla pagrįstų klausimų ir rimtų abejonių dėl projekto reikalingumo. Ir tų abejonių kiltų bet kam, kas yra susipažinęs tiek su Europos Sąjungos, tiek ir su dabar galiojančia Lietuvos atliekų tvarkymo strategija.

Šiuo metu įsigalėjęs požiūris, kad šiukšles laidoti sąvartynuose yra beveik taip pat blogai, kaip ir jų išmetimas tiesiog į upę. Ne veltui Lietuva įsipareigojusi drastiškai sumažinti išmetamų atliekų kiekį ir iki 2020 m. perdirbti arba kitaip panaudoti ne mažiau kaip 65% komunalinių atliekų. Zabieliškio sąvartyno plėtra tokiai filosofijai akivaizdžiai prieštarauja.

Didelių abejonių dėl infrastruktūros reikalingumo kelia ir projekte pateikiamos atliekų kiekio prognozės. Mat jų kiekis apskaičiuotas neatsižvelgiant į rūšiavimo potencialą bei neįtraukiant numatytų atliekų deginimo (Vilniaus ir Kauno kogeneracinių) jėgainių siūlomų galimybių. 

[quote author=”Aut. past.”]Būkime pilietiški ir vieningi, nepraleiskime galimybės valstybinėms institucijoms parodyti, jog Kėdainių visuomenė nepritaria Zabieliškio plėtros projektui.[/quote]

Netrukus Agentūra priims sprendimą, ar KRATC‘as gaus naują „indulgenciją“ sąvartyno statyboms be poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūros, ar visgi pareikalaus ją atlikti. PAV procedūra suteiktų teisę Kėdainių visuomenei aktyviai dalyvauti, o savivaldybei – netgi vetuoti projektą. Tačiau būtų klaidinga sudėjus rankas laukti Agentūros atsakymo KRATC‘ui – nes egzistuoja rizika, jog PAV‘o nebus pareikalauta, kaip jau atsitiko 2013 m.

Tad būkime pilietiški ir vieningi, nepraleiskime galimybės valstybinėms institucijoms parodyti, jog Kėdainių visuomenė nepritaria Zabieliškio plėtros projektui. Šiuo metu įvairiose rajono vietose aktyvūs gyventojai jau pradėjo rinkti parašus. Padėkite jiems – stabtelkime nors minutę ir padėkime savo protesto parašą.

Karolina Štelmokaitė yra kėdainietė, šiuo metu dirbanti Briuselyje, Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos politine patarėja.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video