Kepyklėlė jau užsidaro. Kas kitas?
Kėdainiuose smulkusis verslas dūsta. Po valdžios priimtų sprendimų riboti eismą senamiestyje ir vėlesnių bandymų taisyti situaciją vieni verslininkai tebeskaičiuoja nuostolius, o kiti, po nesėkmingos kovos su verslą žlugdančiais rajono vadovų sprendimais, jau nuleido rankas. Pirmoji nelygioje kovoje krito senamiestyje veikianti kepyklėlė. Ji Kėdainiuose skaičiuoja jau paskutines dienas. Šios kepyklėlės savininkei neliko nieko kito, kaip užsidaryti ir ieškoti galimybių persikelti į kitą miestą, kuris smulkiam verslui būtų draugiškesnis nei Kėdainiai. Tokiam skausmingam sprendimui galutinį tašką padėjo ir kepyklėlę galutinai pribaigė savivaldybės vadovų nesugebėjimas pateikti rajono Tarybos nariams adresuoto kepyklėlės bei kitų senamiesčio įstaigų surašyto pagalbos prašymo su surinktais gyventojų parašais.
Pagalbos prašė rajono Tarybos narių
Šis paskutinis akibrokštas įvyko visai neseniai. Sukaupę paskutines jėgas ir vilties likučius, senamiesčio verslininkai vėl buvo suorganizavę parašų rinkimą. Surinktus parašus su prašymu pakeisti eismo ir automobilių stovėjimo tvarką senamiestyje adresavo Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos nariams.
Būtent Tarybos nariams adresuotas prašymas dar lapkričio 23 dieną pateko į savivaldybės „langelį“ ir… dingo beveik mėnesiui laiko.
[quote author=“D. Šarkanienė“]Kai mes, senamiesčio verslininkai, buvome atvykę į Saugaus eismo komisiją, mus iš ten išvarė, o meras vietoj „laba diena“ mus išvadino parašų rinkimo būreliu.[/quote]
„Lapkričio 21 dieną buvo pradėti rinkti parašai, o jau iki 23 dienos pietų buvo surinkta daugiau kaip 150 parašų. Mūsų kepyklėlės darbuotoja nunešė lapus su parašais į savivaldybę, užregistravo – yra spaudas, patvirtinantis, kad dokumentai buvo gauti.
Kadangi savivaldybėje prieš tai ilgą laiką nieko nepešėme, šį kartą prašymą su parašais adresavome rajono Tarybos nariams. Lapkričio 24 dieną buvo rajono Tarybos posėdis, tad tikėjomės, kad Tarybos nariai lapus su parašais gaus ar bent jau bus informuoti apie jų pristatymo faktą ir galės iškelti šį klausimą“, – kalbėjo kepyklėlės savininkė Danutė Šarkanienė.
Tačiau nei tą dieną, nei jokią kitą dieną Tarybos narių minėtas senamiesčio verslininkų ir gyventojų prašymas su surinktais parašais taip ir nepasiekė.
Visiems Tarybos nariams dokumentai buvo išsiųsti tik kone po mėnesio – gruodžio 18 dieną.
[quote author=“Aut. past.“]Rajono Tarybos nariams adresuotą gyventojų prašymą savivaldybės administracijos direktorius O. Kačiulis laikė pas save bemaž penkias dienas, galiausiai jį persiuntė Saugaus eismo komisijos sekretorei A. Kargaudienei, ant kurios stalo jis pragulėjo dar daugiau kaip dvidešimt dienų. Tarybos narius prašymas galiausiai pasiekė tik po to, kai keli iš jų apie tai sužinoję, patys užjudino savivaldybę.[/quote]
Ir tai buvo padaryta tik tuomet, kai verslininkai tiesiogiai kreipėsi į kelis Tarybos narius ir ėmė teirautis, kodėl šie nepateikia jokio atsakymo. Tik patiems Tarybos nariams užjudinus savivaldybę ir primygtinai pareikalavus minėto gyventojų prašymo, šis jiems galiausiai buvo persiųstas.
Prašymas „pasiklydo“ savivaldybės kabinetuose
Pradėjus aiškintis, kodėl savivaldybė pradangino rajono Tarybos nariams skirtą gyventojų prašymą, paaiškėjo, kad tas prašymas iškart, kai tik buvo atneštas į savivaldybę, atsidūrė tiesiai pas administracijos direktorių Ovidijų Kačiulį.
Šis jį palaikęs bemaž penkias dienas, galiausiai, lapkričio 28 dieną persiuntė Saugaus eismo komisijos sekretorei Audronei Kargaudienei.
Ant šios savivaldybės darbuotojos stalo gyventojų prašymas pragulėjo dar daugiau kaip dvidešimt dienų.
Kėdainių savivaldybei įstatymai negalioja?
„Kai man raštas buvo užvizuotas, aš sirgau ir tik praeitą savaitę grįžau į darbą. Pasidėjau tą raštą ir net dėmesio neatkreipiau, o direktoriaus sekretorė lyg minėjo, kad Tarybos sekretorė raštą matė, lyg padalino Tarybos nariams, na, bet aš tiksliai nežinau.
Direktorius šiandieną man paskambinęs klausė, kur tas raštas, sakau – pas mane. Aš mačiau, kad direktorius vizą man uždėjęs, bet kadangi skirtas jis Tarybos nariams, maniau, kad Taryba turi viską, o man kopija duota atskirai“, – kalbėjo savivaldybės darbuotoja A. Kargaudienė.
Ir niekam Kėdainių savivaldybėje nė motais, kad pagal įstatymus, kurie galioja kiekvienai savivaldybei, asmenų prašymai turi būti išnagrinėti per 20 darbo dienų nuo jų gavimo. Jeigu prašymas negali būti išnagrinėtas per tiek laiko arba jis visai nebus nagrinėjamas – vis tiek apie tai privalu raštu informuoti prašymą pateikusį asmenį.
Ši tvarka galioja visur, tačiau, panašu, tik ne Kėdainiuose. Kėdainiuose atsakymo gali laukti, kol pražilsi.
Nepagarba žmonėms iš valdininkų kabinetų – ne pirmą kartą
Būtų galima manyti, kad tokia nepagarba rajono gyventojams – tik atsitiktinumas ar apmaudi kažkurio darbuotojo klaida, tačiau su panašiu elgesiu Kėdainių savivaldybėje susiduriama ne pirmą kartą.
[quote author=“D. Šarkanienė“]Jei čia, senamiestyje, būtų tokie draudžiamieji ženklai buvę, kai ėmiau šį verslą kurti, aš nė už ką nebūčiau čia įsikūrusi.[/quote]
„Panaši situacija buvo ir spalio mėnesį. Tuomet, spalio 16 dieną, nunešiau 3 prašymus dėl eismo senamiestyje pakeitimo – du į savivaldybę, į „langelį“ rajono administracijai ir merui, ir vieną miesto seniūnui nunešiau.
Su seniūnu po to bendravome, o štai iš savivaldybės po šiai dienai nesu jokio atsakymo gavusi.
Paskui parašai dėl ženklų buvo renkami ir pateikti Saugaus eismo komisijai, tačiau raštu mums atsakymo taip pat ir tuomet niekas nedavė.
Panašu, kad teisinės valstybės tvarka čia, Kėdainiuose, negalioja, jei į raštu pateiktą užklausą raštu atsakyti nesugebama. Tai, vadinasi, Kėdainių valdžiai įstatymai negalioja?
Bet ko norėti, juk kai mes, senamiesčio verslininkai, buvome atvykę į Saugaus eismo komisiją, mus iš ten išvarė, o meras vietoj „laba diena“ mus išvadino parašų rinkimo būreliu. Ir apskritai, pamatėme tuomet, kaip administracijos direktorius situacijoje nesigaudo“, – nusivylimo neslepia senamiesčio kepyklėlės vadovė D. Šarkanienė.
Kepyklėlę uždarys
Verslininkė pavargo kovoti su savivaldybės draudimais ir po paskutinio akibrokšto nuleido rankas.
„Viskas. Pabaiga. Aš ketinu važiuoti iš čia. Nėra čia ko būti, jeigu net mašinoms prie kepyklėlės nėra kur sustoti. Tie, kas dirba, neturi laiko pėstute vaikštinėti po miestą, žmonės nori greitumo ir patogumo.
Kepyklėlei aš jau ieškau vietos kitur. Ir tikrai ne Kėdainiuose! Kaip čia gali kurti ar ką daryti, jeigu vėl netikėtai valdžia gali imti ir vėl čia padaryti kažką! Jei čia, senamiestyje, būtų tokie draudžiamieji ženklai buvę, kai ėmiau šį verslą kurti, aš nė už ką nebūčiau čia įsikūrusi. Kaune, Vilniuje visur gali privažiuoti, sustoti, o ten didmiesčiai, srautai žmonių…
Gruodį dar kol kas atbūsiu, o paskui… Po naujų metų nemanau, kad liksiu čia“, – kalbėjo kepyklėlės savininkė.
Ir niekam Kėdainių savivaldybėje nė motais, kad pagal įstatymus, kurie galioja kiekvienai savivaldybei, asmenų prašymai turi būti išnagrinėti per 20 darbo dienų nuo jų gavimo. Jeigu prašymas negali būti išnagrinėtas per tiek laiko arba jis visai nebus nagrinėjamas – vis tiek apie tai privalu raštu informuoti prašymą pateikusį asmenį.