3 patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti vilnonius ir šilkinius drabužius
Anksčiau laiko atėjusi žiema iš spintų skatina traukti pačius šilčiausius vilnonius megztinius, o bepasirodančios didžiosios metų šventės primena elegantiškas, lengvai krintančio šilko sukneles. Nors ir vieni, ir kiti audiniai laikomi nepamainomais žiemos palydovais, jie yra itin jautrūs ir reikalauja išskirtinės priežiūros. Žinant pagrindines priežiūros taisykles net ir patys įnoringiausi šilko bei vilnos drabužiai gali būti dėvimi metų metus ir atrodo tarsi nauji.
1 patarimas. Vilnonių audinių negręžkite
Vilnoniai audiniai ne tik puikiai šildo esant gūsingam orui, bet ir yra patogūs, praktiški, palyginti mažai teplūs ir dar, be viso to, stilingi. Vis dėlto vilnonius drabužius prižiūrėti reikia mokėti, nes netinkamai skalbiami ir džiovinami jie gali susitraukti, išsitampyti ar kitaip prarasti savo grožį.
„Skalbiant vilnonius audinius svarbiausia reikėtų rinktis ne aukštesnę kaip 30 °C temperatūrą. Dažnai klaidingai manoma, jog vilnonius drabužius saugiausia skalbti rankomis, tačiau tokiu būdu pastariesiems neretai pridaroma daugiau žalos nei naudos. Šlapi vilnoniai audiniai greitai praranda formą, todėl jų negalima nei trinti, nei gręžti, – aiškina buitinės technikos ekspertas Lukas Brazauskas. – Dauguma šiuolaikinių skalbyklių, turinčių specialią vilnos programą, gali skalbti saugiai ir užtikrinti, jog iš skalbyklės ištraukto drabužio forma bus nepakitusi“.
2 patarimas. Šilką apsaugos minkštas ir šiltas vanduo
Šilko audinio drabužiai yra ne tik prabangūs, bet ir universalūs – šilkas reguliuoja šilumą šildydamas, kai šalta, ir vėsindamas, kai karšta. Tačiau šilkas taip pat yra laikomas ir vienu jautriausių bei lengviausiai pažeidžiamų audinių, o didžiausias jo priešas – kietas ir šaltas vanduo.
„Vandenyje esantys kietieji mineralai gali negrįžtamai pažeisti audinio, o ypač tokio jautraus kaip šilkas, formą ir struktūrą, todėl šilkinių drabužių skalbti rankomis nepatartina. Tuo tarpu naujausių technologijų skalbyklės turi jonų mainų filtravimo sistemą, kuri minkštindama vandenį neutralizuoja vandenyje esančius ir neigiamą įtaką audinio kokybei darančius kietuosius mineralus bei užtikina išskirtinę apsaugą šilkiniam audiniui“, – sako L. Brazauskas.
Pasak buitinės technikos eksperto, šilkinius audinius taip pat reikėtų skalbti ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje, todėl renkantis skalbyklę pravartu atkreipti dėmesį, ar joje yra specialiosios žemos temperatūros šilko programos ir pastariesiems pritaikytas gręžimo ciklas. „Pavyzdžiui, skalbyklės, turinčios specialiai gležniems audiniams pritaikytą būgną ir skalbimo programas, pasirūpina, jog šilkiniai drabužiai būtų švelniai gręžiami, audinys neišbluktų ir ilgai atrodytų tarsi dėvimas pirmą kartą“, – sako L. Brazauskas.
3 patarimas. Šilkinio audinio grožis atsiskleis tinkamai džiovinant
Prabangios šilkinės suknelės tikrąjį grožį atskleidžia nepriekaištingai išlygintas, lengvai krintantis šilko audinys. Todėl šilko priežiūros procese nepamainomai svarbus ir tinkamas šio audinio džiovinimas bei lyginimas.
„Baiminantis pažeisti gležnus šilkinius drabužius, neretai juos ne tik skalbiama, bet ir džiovinama mechaniniu būdu. Vis dėlto tai nėra geriausias sprendimas. Ant kaitrios saulės ar didelio drėgnumo ore džiūvantis šilkas gali greitai prarasti savo pirminę formą ir spalvą. Klasikinį džiovinimo būdą daugelis renka dėl nepasitikėjimo džiovyklėmis, bijo, kad būtent jos sugadina mylimą rūbą. Šiandien tai tėra mitas, nes džiovyklės kuriamos skirtingiems audiniams džiovinti ir dažnai jais pasirūpina geriau nei įprasti metodai“, – sako L. Brazauskas.
Pasak L. Brazausko, renkantis džiovyklę itin svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar ji turi garinimo ir lyginimo programas – pastarosios atnaujina gležnus, netgi tik chemiškai valyti tinkamus drabužius, kai jų nereikia skalbti. Mat dėl garų funkcijos skalbyklėje sukurta drėgmė padeda atlaisvinti audinio plaušelius ir išlygina audinių raukšles.