Ligotų vaikų kaip niekad daug

Pirminės sveikatos priežiūros centras surengė konferenciją rajono pediatrams ir šeimos gydytojams apie vaikų ligų diagnostiką bei gydymo naujoves. Aktualijas medikams pristatė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) lektoriai.
Problemų daug
Anot Laimutės Vaidelienės, LSMU Vaikų ligų klinikos docentės, problemų su vaikų sveikata Lietuvoje labai daug.
„Niekada neturėjome tiek vienaip ar kitaip sergančių vaikučių kaip turime. Tai nereiškia, kad atsirado labai daug ligonių, tiesiog diagnostika gerėja, tėvai rūpestingesni“, – pastebėjo lektorė.
Doc. L. Vaidelienė sakė, kad didžiausia bėda ta, jog šeimos gydytojai labai užimti, itin dideli pacientų skaičiai. Tad dalis problemų, kurios turi būti sprendžiamos pirminiame lygyje, persikelia tolyn.
Pašnekovė atskleidė, kad daugėja ir patologijų – mat gimsta neišnešioti naujagimiai.
Žabos tuberkuliozę
Kauno klinikinės ligoninės gydytoja Dalia Steponavičienė atkreipė dėmesį į tuberkuliozę ir paaiškino, ko reikėtų imtis, kad šią ligą suvis pamirštume.
„Vaikų tuberkuliozės nėra labai daug, tačiau vaikai serga gana sunkiomis šios ligos formomis. Dažnai tai būna vaistams atspari tuberkuliozė ir atvira ligos forma, kai ligoniai gali užkrėsti aplinkinius. Deja, nėra tvarkingos turberkuliozės patikros. Praėjusiais metais patikrinti tik 52 proc. vaikų, kurie privalėjo būti patikrinti“, – aiškina gydytoja.
„Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad šeimos gydytojams, imantiems tuberkulino mėginius, turi būti ir jau yra mokama skatinamoji premija už atliktus mėginius. Vasario 12 d. priimtas įstatymas apie tiesiogiai kontroliuojamą gydymą, kad ligoniai visiškai pabaigtų gydymą, pasveiktų ir neplatintų mikobakterijų. Taigi tęsti gydymą numatyta šeimos gydytojams ir už tai jie taip pat gauna skatinamąją premiją. Tikiuosi, kad šios priemonės bus veiksmingos ir tuberkuliozės atvejų gerokai sumažės“, – kalbėjo D. Steponavičienė.
Pasak pašnekovės, svarbus ir visuomenės požiūris į sergančiuosius tuberkulioze. „Žmonės iki dabar gėdijasi prabilti, jog serga šia liga. Norėtųsi, jog visuomenė neizoliuotų ir nesmerktų susirgusiųjų. Verčiau juos palaikykime ir padėkime pasveikti“, – ragino D. Steponavičienė.
Tai buvo 12-oji kasmetė Pirminės sveikatos priežiūros centro konferencija.