Paspirtukų nuomotojai turi naują galvos skausmą

Vienas iš modernaus ir šiuolaikiško miesto simbolių, aiškiai sakančių, kad jau tikrai pavasaris atėjo – yra ne kas kita, o žalieji „Bolt“ paspirtukai./ Andriaus Kasparavičiaus nuotr.
Kaskart prasidėjus pavasario sezonui, mieste akis bado išvartyti, išmėtyti, nutrenkti neįtikėčiausiose vietose ar net sulaužyti žalieji paspirtukai. Nors toks nepagarbus svetimo turto niokojimas ir šokiruoja, galime pasidžiaugti nebent tuo, kad tokių vandalizmo atvejų kasmet būna vis mažiau ir mažiau. Tačiau šiais metais paspirtukų nuomotojams tenka spręsti ir kitą nė kiek ne mažesnę bėdą – kaip paspirtukininkus aprūpinti šalmais, kurie bus visiems privalomi jau nuo kitų metų.
Nuo kitų metų bus privaloma dėvėti šalmus
Seimas yra priėmęs sprendimą, kad jau nuo kitų metų bus privaloma elektrinių paspirtukų naudotojams segėti šalmus visada važiuojant paspirtuku, o paspirtukų nuomos įmonės turės tuos šalmus naudotojams parūpinti. Tiesa, kaip tą padaryti, kol kas dar galvojama.
„Reikalavimas suteikti naudotojams šalmus įsigalios nuo kitų metų, tad tikimės spėti per šį laiką tinkamai pasiruošti.
Pakankamo šalmų kiekio užtikrinimas, papildomos funkcijos sukūrimas programėlėje ir kiti reikalingi procesai gali užtrukti, bet sieksime reikalavimą tinkamai įgyvendinti. Ieškome sprendimų su inžinieriais, kaip tai galėtume padaryti geriausiai. Sieksime sukurti naudotojams kuo patogesnį sprendimą“, – žada paspirtukų nuomos bendrovės „Bolt” dalijimosi paslaugų operacijų vadovas Benas Jurlovas.

Vis dėlto jis yra teigęs, kad toks reikalavimas ne tik sukels daug nepatogumų paspirtukų nuomos paslaugas teikiančioms įmonėms. Kitų šalių patirtis rodo, kad dalis gyventojų apskritai atsisako naudotis elektriniais paspirtukais, vien jau todėl, kad bendro naudojimo šalmai daug kam atrodo labai nehigieniški.
„Naudotojai susirūpinę dėl šalmų, kuriais būtų dalijamasi, švaros, atskleidė ir kovo mėnesį atlikta apklausa – 57 proc. apklaustų paslaugos naudotojų atsakė, kad nenorėtų dėvėti bendro naudojimo šalmo dėl higienos priežasčių“, – teigė B. Jurlovas.
Įmonė taip pat dar pernai Vilniuje vykdė bandomąją iniciatyvą, kurios metu ant tūkstančio paspirtukų buvo palikti šalmai.
Per keletą savaičių dingo net 90 proc. jų. Tad akivaizdu, kad lietuviai dar nėra pasiruošę socialiai atsakingoms daiktų dalyboms, o tai tik dar labiau apsunkina technologinių sprendimų paiešką.
Naudotojai susirūpinę dėl šalmų, kuriais būtų dalijamasi, švaros, atskleidė ir kovo mėnesį atlikta apklausa – 57 proc. apklaustų paslaugos naudotojų atsakė, kad nenorėtų dėvėti bendro naudojimo šalmo dėl higienos priežasčių.
B. Jurlovas
Dažniausiai paspirtukus „nuskriaudžia“ praeiviai
Kad žmonėms trūksta atsakomybės, akivaizdu pažvelgus ir į pačius paspirtukus, kuriuos miesto gatvėse neretai galima pamatyti tiesiog išvartytus ar net numestus, o kartais ir sugadintus. Tačiau, pasirodo, dažniausiai už nuniokotus ir išmėtytus paspirtukus atsakingi ne tie, kurie jais naudojasi, o tie, kurie tiesiog eina pro šoną ir jaučiasi asmeniškai „įžeisti“ paspirtuko stovėjimo.
„Vandalizmo atvejai kartais pasitaiko visuose miestuose, kuriuose veikiame, tačiau jie vis retėja.
Mūsų duomenys rodo, kad beveik visada už vandalizmo incidentus atsakingi ne elektrinių paspirtukų vairuotojai, o praeiviai ar kiti asmenys, turintys piktavališkų ketinimų.
Visada, kai turime pagrindo įtarti, kad paspirtukas tyčia gadinamas arba neteisėtai užvaldytas, vertiname tai kaip vandalizmą ir mums priklausančio turto naikinimą, todėl pranešame policijai“, – sako Benas Jurlovas, „Bolt“ dalijimosi paslaugų operacijų vadovas.
Jis priduria, kad jeigu paspirtuką vis dėlto specialiai apgadina paspirtuko naudotojas, tą nesunku atsekti ir tokiam žmogui galimybė naudotis paspirtukais apribojama ilgam laikotarpiui. Be to, patirtą žalą tenka atlyginti, nes įmonė visuomet apie tai praneša policijai.
Įmonė taip pat dar pernai Vilniuje vykdė bandomąją iniciatyvą, kurios metu ant tūkstančio paspirtukų buvo palikti šalmai. Per keletą savaičių dingo net 90 proc. jų.
Aut. past.
Neabejingiems praeiviams paspirtukas padėkoja
Žinoma, ne viskas yra taip blogai. Kai kada paspirtukai nukrenta visai ne dėl žmogaus kaltės. Ypatingai paskutiniu metu siautėjant stipriems gūsingiems vėjams.
Apskritai praeiviai raginami būti neabejingais ir nelaukti, kol kažkas kitas sutvarkys miesto netvarką – pamačius nuvirtusį paspirtuką tikrai rankos nenudžius, jei jį pakelsite. Maža to, paspirtukai užprogramuoti taip, kad jiems padėjusiam praeiviui dar ir padėkoja.
„Retais atvejais paspirtuką nugriauti gali ir stiprus vėjas.
Jei praeivis pakelia ant šaligatvio parvirtusį paspirtuką, paspirtukas jam padėkoja – „Bolt“ paspirtukuose įdiegta sistema, kuri geba užfiksuoti pakėlimą ir paleidžia padėkos žinutę“, – sako įmonės atstovas.
Ilgiausia kelionė – 27 kilometrai
B. Jurlovas sako, kad, remiantis praėjusių metų duomenimis, dažniausiai kelionės Kėdainių mieste prasideda ir pasibaigia prie autobusų stoties, rajono savivaldybės pastato bei Gegučių parke.
„Taip pat žinome, kad praėjusiais metais ilgiausia kelionė, atlikta su „Bolt“ paspirtuku Kėdainiuose, siekė net 27 kilometrus“, – pasakoja įmonės atstovas.
● Raginame visus kėdainiečius nelikti abejingais ir pranešti apie pastebėtus vandalizmo atvejus.
● Pranešti apie sulūžusį, netinkamoje vietoje paliktą el. paspirtuką arba pastebėtą netinkamą elgesį galima atsidarius „Bolt“ programėlės paspirtukų žemėlapį ir žemiau esančiame meniu spustelėjus šauktuką.
● Taip pat tą galima padaryti per savo įrenginio naršyklę adresu https://bolt.eu/lt/report-scooter/ arba telefonu +370 5 211 0005.
3 Komentarai
Prie Maximos ėmė ir išgriuvo visa rikiuotė.T.y.viens sumanė prigulti ir išvartė kitus.Kadangi stovėjau šalia,tai,kad neapkaltintų manęs vandalizmu,ėmiau juos kelti ir statydamas rimčiau žiūrėt į atramėlių atlenkimo padėtį.O linksmiausia kad jie visi kaip ančiukai ėmė kvarksėt padėkas…
o kaip su paklydusiomis šalmuose utėlėmis bus?
Į šalmus tegul įdeda ir kokį nors lustą padidinantį racionalumą parkuotojų. Kad pagarbiai parkuotų. Ne skersai per vidurį tako, o protingai paraleliai prie tako kraštelio, kad kuo mažiau trukdytų. Aš nežinau, gal jie ir savo namuose tokie, nusiauna batus ir nutrenkia juos į kambario vidurį, jų namiškiai būna „asmeniškai įžeisti”. Paskui gali tokie savo apavo ir nebesurasti.