Paskelbti gyvenimo kokybės duomenys verčia sunerimti Kėdainius

 Paskelbti gyvenimo kokybės duomenys verčia sunerimti Kėdainius

Mažiau gimimų, daugiau mirčių, iš esmės senėjanti visuomenė – nors tai yra visos Lietuvos realybė, panašu, kad Kėdainiams ji kanda skaudžiau, nei norėtųsi./ „Rinkos aikštės“ archyvo/ Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Finansų ministerijos kasmet atnaujinamame gyvenimo kokybės indekse (GKI), kuriame pateikiami susisteminti visų Lietuvos savivaldybių vertinimo duomenys, Kėdainiai ir toliau išlieka lyderio pozicijose tarp kaimiškųjų savivaldybių. Tarp visų 60-ies savivaldybių Kėdainiai yra 16-oje vietoje, juos lenkia didieji miestai ir kurortiniai miesteliai, tačiau analizuojant atskiras sritis, nerimauti turime ko ir išvadas reikėtų daryti skubiai.

Materialinės sąlygas smukdo stagnuojanti daugiabučių renovacija

Sudarinėjant savivaldybių gerovės indeksus buvo atsižvelgiama į itin daug aspektų – tiek materialines savivaldybių gyventojų sąlygas, švietimo, sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą, demografinę situaciją, pilietinį, visuomeninį aktyvumą, saugumą, tiek verslo plėtrą ir kitus rodiklius, pagal kuriuos vertinama gyventojų gyvenimo kokybė.

Pagal šešis subindeksus suformuotas bendras gerovės indeksas būtent Kėdainių rajono savivaldybėje buvo didžiausias – iš galimo 0,80 balo mūsų kraštas surinko 0,63.

Kėdainių rajono savivaldybėje 2023 metais vidutinis darbo užmokestis siekė 1,145 tūkst. eurų. Ir nors vidutinis atlyginimas tiek Plungėje, tiek Rietave yra mažesnis, tačiau abiejose šiose savivaldybėse yra didesnė dalis dirbančių gyventojų nei Kėdainiuose.

Aut. past.

Mažiausias gerovės indeksas nustatytas Lazdijų rajono savivaldybėje – vos 0,46.

Pagal materialinių sąlygų subindeksą kaimiškosiose savivaldybėse Kėdainiai yra trečioje vietoje, o mus lenkia Plungė ir Rietavas.

Kėdainių rajono savivaldybėje 2023 metais vidutinis darbo užmokestis siekė 1,145 tūkst. eurų. Ir nors vidutinis atlyginimas tiek Plungėje, tiek Rietave yra mažesnis, tačiau abiejose šiose savivaldybėse yra didesnė dalis dirbančių gyventojų nei Kėdainiuose.

Materialinės investicijos, tenkančios vienam tūkstančiui gyventojų, Kėdainiuose taip pat mažesnės nei mus aplenkusiose savivaldybėse ir siekia 1,8 tūkst. eurų (1,96–1,99 tūkst. eurų kitose dviejose savivaldybėse).

Kėdainiuose prasčiausia situacija yra su viešąja infrastruktūra, gyvenamosios aplinkos kokybe ir saugumu. Kėdainiai yra vos 27-oje vietoje tarp visų kaimiškųjų savivaldybių, o žvelgiant visos šalies mastu apskritai esame uodegoje – 42-oje vietoje iš 60-ies savivaldybių.

Aut. past.

Prie materialinių sąlygų priskirta ir daugiabučių renovacija, kuri, panašu, ir buvo lemiamas taškas, privertęs Kėdainius nusiristi į trečiąją vietą. Jei Kėdainiai už daugiabučių renovaciją gavo tik 0,1 balą, tai Plungė gavo 0,45, o Rietavas – 0,30 balo.

Gyventojų verslumas ir verslo konkurencingumas Kėdainiuose suprastėjo. Visai neseniai Kėdainiai pagal gyventojų verslumą ir verslo konkurencingumą buvo pirmoje vietoje tarp kaimiškųjų savivaldybių. Dabar jau nusiritome į ketvirtąją vietą, o mus lenkia Kazlų Rūda, Tauragė ir Akmenė.

Smukimas švietime jau darosi gąsdinantis

Ilgą laiką lyderiavę švietimo sistemoje Kėdainiai jau pernai nusmuko į ketvirtąją vietą tarp kaimiškųjų savivaldybių. Paskutiniame indekse pagal švietimą mes jau esame šešti, o mus lenkia Molėtai, Raseiniai, Švenčionys, Pasvalys ir Joniškis.

Tai – išties nekokį signalą siunčianti žinia, juo labiau kad Kėdainiai ilgus metus iki tol buvo vertinami ne tik kaip geriausi švietime tarp kaimiškųjų savivaldybių, bet ir kaip vieni iš geriausių visoje Lietuvoje.

Gyventojų verslumas ir verslo konkurencingumas Kėdainiuose suprastėjo. Visai neseniai Kėdainiai pagal gyventojų verslumą ir verslo konkurencingumą buvo pirmoje vietoje tarp kaimiškųjų savivaldybių. Dabar jau nusiritome į ketvirtąją vietą, o mus lenkia Kazlų Rūda, Tauragė ir Akmenė.

Aut. past.

Naujausiame gyvenimo kokybės indekse visos šalies mastu švietimo srityje Kėdainiai jau yra tik 15-oje vietoje, kai paprastai patekdavo į pirmąjį penketuką.

Demografija ir viešoji infrastruktūra

Demografija, pilietinis ir visuomeninis aktyvumas Kėdainiuose visuomet buvo silpnoji vieta. Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet esame aštuntoje vietoje, o mus lenkia Jurbarkas, Panevėžys, Alytus, Plungė, Kretinga, Kalvarija ir Šilutė.

Taigi, mažiau gimimų, daugiau mirčių, iš esmės senėjanti visuomenė – nors tai yra visos Lietuvos realybė, panašu, kad Kėdainiams ji kanda skaudžiau, nei norėtųsi.

Kaip ir kasmet, Kėdainiuose prasčiausia situacija yra su viešąja infrastruktūra, gyvenamosios aplinkos kokybe ir saugumu. Kėdainiai yra vos 27-oje vietoje tarp visų kaimiškųjų savivaldybių, o žvelgiant visos šalies mastu apskritai esame uodegoje – 42-oje vietoje iš 60-ies savivaldybių.

Naujausiame gyvenimo kokybės indekse visos šalies mastu švietimo srityje Kėdainiai jau yra tik 15-oje vietoje, kai paprastai patekdavo į pirmąjį penketuką.

Aut. past.

Užregistruotų nusikaltimų skaičius 100 tūkst. gyventojų pas mus siekia 1,8 tūkst. Tuo tarpu saugiausioje Rietavo rajono savivaldybėje nusikaltimų skaičius yra perpus mažesnis. Kelių eismo įvykių skaičius Kėdainiuose taip pat didesnis nei Rietave.

Galiausiai nepaisant to, kad pagal visus subindeksus Kėdainiai patenka į pirmąjį trejetuką tik sveikatos priežiūros (antra vieta tarp kaimiškųjų savivaldybių) ir materialinių sąlygų srityse (trečia vieta tarp kaimiškųjų savivaldybių) ir, bendrai pažvelgus, vis tiek išliekame pirmaujančia savivaldybe tarp kaimiškųjų savivaldybių, tačiau analizuojant atskiras sritis, nerimauti turime ko ir išvadas reikėtų daryti skubiai.

15 Komentarai

  • Koks miesto gaspadorius, tokie ir rodikliai, su tokiu nelabai augs tie rodikliai, tik žemyn

  • Su tokia valdžia tokia ir vieta.

  • Apie kokią gerovę galima kalbėti Kėdainiuose, jei ligoninė neturi net gimdymo skyriaus, o miestui prioritetas yra ne žaliosios zonos, o prekybos centrai ir automobilių stovėjimo aikštelės?

  • Dirbu apsaugos srityje Kėdainiuose, nusikalstamumas ir narkomanija tikrai didelį.

  • krematoriume galima atlikt ir valstybei kenksmingų elementų kaipo bartoševičius ar stepukonis utilizaciją.Vis būtume arčiau Rietavo rodiklių.

  • Kaip suprasti rodiklį – 100 tūkst.gybentojų tenka beveik 1,8 tūkst (t.y. beveik 2 tūkst) nusikaltimų? Tai yra 1 nusikaltimas 50-iai žmonių???

  • Ubagynas kedainiai

  • Ar nė vienas iš komentatorių nemato ,koks gražus mūsų senamiestis ,kokie gražūs parkai ,atnaujinti gyvenamieji kvartalai ? Ir tos žalumos yra gana ,ir poliklinika bei ligoninė atnaujintos , tik išmokime patys saugoti tai .ką turime , išmokykime savo vaikus žaidimų aikštelėse ,pramogų vietose ,mokyklose elgtis taip ,kaip namuose ( juk neleidžiate savo vaikams laužyti baldus namie ,mesti suvalgytų ledų pakuotę ant grindų ir t.t ) Vaikai namie ir nesikeikia tėvams girdint ,o kokia jų kalba gatvėje ? Gėda klausytis praeinant .Gal išverskime vaikams tuos rusiškus keiksmažodžius , kad bent suprastų ,ką paleidžia iš savo burnos .
    Ir dar ,- iš patirties žinau ,kad labiausiai nepatenkinti yra tie ,kurie savo rankomis nieko nėra sukūrę ,kurie įpratę gauti ,o ne užsidirbti .Reikėtų kiekvienam atsakyti bent sau ,o ką aš gero padariau savo kiemui ,gatvei ,miestui ,nes tai ne tik mero ar vykdomosios valdžios ,bet ir mūsų namai .

    • Gana žalumos? Juokaujate.

  • Pagrindinis atsakymas ką gero padarėm – sąžiningai dirbom, mokėjom miestui mokęsčius tikėdamiesi, kad jie bus panaudoti ir nukreipti taip pat sąžiningai. Kaip galvojat ar su valdišku biudžetu jie elgiasi kaip su savo asmenine pinigine namuose? Ar su viešų erdvių priežiūra elgiasi kaip savo kieme? Su paslaugų tiekimu kokybe elgiasi taip kai namie? Va jums ir atsakymas, mes atlikom pagrindinę savo pareigą, sumokėjom mokesčius ir tvarkomės bei prižiūrim tinkamai savo kiemą, o mūsų valdžios kiemas – Kėdainiai, bet visi matome kaip jie prižiūri tą kiemą ir kokiam reitinge nusiritom per dešimtmetį. Savivaldybė savo darbo gerinimui nusimatė milijonus, bet ar kas mūsų kieme pagerės nuo to?

  • Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais neįmanoma buvo i lauka išeit . Nuodu fabriko skleidžiama smarve buvo juntama net Apytalaukyje ir Tiskunuose . Be kino teatro, žaidimu aikštelių ar naujo tilto kaip nors išsiversti galima, bet nekvepuot- niekaip

    • Eik Jolantai pabučiuot, kur nesueina

  • Mažiau šyk į trūsikus ir nesmirdės!

  • Užtay Kydaynyay tury nymokamų gyryausyjų maną lyadų švyantyą, kurya aš jyums už dyką davyjau, blyn vot. A noryt dar maną skanūs gyltony lyaday lygyay toky kayp yš Frank Zappa daynos?
    And she said, with a tear in her eye
    Watch out where the huskies go,
    and don’t you eat that yellow snow
    Watch out where the huskies go,
    and don’t you eat that yellow snow

  • Kedainiuose sveikatos apsauga blogiausiame lygyje,nes eilės pas gydytojus 2-3 mėnesiai!Tai gal ne visit ir sulaukia eilės… Ligoninės administracjos skaičius kelia nuostaba,nes kai ligoninė buvo 700 lovu,direktorius Skauminas turėjo 1 pavaduotoja,o kai lovu like 234, tai direktorė turi jau 2 pavaduotojas.Tikriausiai, niekas iš savivaldybès vadovu nesidomi ,kiek padidėjo administracijos,tik verkia,kad trūksta mediku.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content