Dirbate savarankiškai? Pajamų deklaravimas Vokietijoje ir patarimai laisvai samdomiems darbuotojams
Pajamų deklaravimo tvarka ir aktualūs mokesčių įstatymai – tai sfera, su kuria būtina susipažinti kiekvienam Vokietijos gyventojui, užsiimančiam savarankiška veikla ar dirbančiam kaip laisvai samdomas darbuotojas. Kaip nepasimesti mokesčių sistemos subtilybėse ir metų pabaigoje sėkmingai pateikti pajamų deklaraciją? Žemiau – svarbiausi aspektai ir patarimai, kuriuos verta žinoti visiems savarankiškai dirbantiems asmenims Vokietijoje.
Pajamų deklaravimas Vokietijoje: kas svarbu dirbantiems savarankiškai?
Kaip ir įprastai samdomi darbuotojai, savarankiškai dirbantys asmenys Vokietijoje taip pat privalo deklaruoti savo pajamas ir atitinkamai mokėti mokesčius. Žinoma, aktualios ne tik mokestinės prievolės, bet ir mokesčių grąžinimas iš Vokietijos, kuris kiekvienam gyventojui galimas tuomet, jei metų pabaigoje nustatoma permoka.
Pajamų deklaravimo procesas pradedamas tuomet, kai gyventojas Vokietijos mokesčių inspekcijai (Finanzamt) pateikia informaciją apie paskutiniais metais uždirbtų pajamų sumą. Tolimesnis žingsnis – pajamų, prekybos mokesčių ir PVM (jei taikomas) skaičiavimas bei sumokėjimas. Jei šiuos mokesčius jau mokėjote metų eigoje, tikėtina, kad teikdami deklaraciją papildomos sumos sumokėti neturėsite, o dalį jos netgi galėsite susigrąžinti.
Sėkmingą pajamų deklaravimą užtikrins tinkamas pasiruošimas, tad jau mokestinių metų laikotarpiu turėtumėte vesti tikslius ir tvarkingus finansinius dokumentus. Dirbant savarankiškai, svarbiausia reguliariai fiksuoti uždirbtas pajamas ir patirtas išlaidas, tačiau vertinga susipažinti ir su kitais Vokietijos mokesčių sistemos niuansais: pavyzdžiui, lengvatomis, kurios gali būti aktualios ir laisvai samdomiems darbuotojams.
Laisvai samdomas darbuotojas Vokietijoje: 5 patarimai sėkmingam pajamų deklaravimui
1. Atskiri asmeniniai ir verslo finansai. Nepriklausomai nuo to, kokio dydžio pajamas generuoja savarankiška veikla, mokesčių mokėtojams rekomenduojama turėti atskiras banko sąskaitas verslo ir asmeninėms išlaidoms. Tai padės nepasimesti tarp kasdienių pirkinių ir su verslu susijusias išlaidas sekti kur kas paprasčiau.
2. Tvarkinga finansinė apskaita – neišvengiama užduotis tiek dideliems verslams, tiek savarankiškai dirbantiems asmenims. Greta fiksuojamų pajamų ir išlaidų, reikėtų išsaugoti ir svarbius kvitus bei sąskaitas-faktūras. Šie dokumentai tarnauja kaip verslo išlaidų įrodymas, kuris vėliau gali būti naudingas pritaikant mokesčių lengvatas.
3. Susipažinkite su atskaitomomis išlaidomis – mokesčių lengvatomis. Didele dalimi jų gali pasinaudoti ir Vokietijoje savarankiškai dirbantys asmenys. Biuro nuoma, įrangos įsigijimas, profesinis draudimas, kelionės kaštai – visoms šioms išlaidoms taikomos mokesčių lengvatos, tad deklaruodami pajamas galėsite susigrąžinti dalį sumokėtos sumos.
4. Nors savarankiška veikla suteikia galimybę darbo laiką ir krūvį planuoti lanksčiau, atsiranda ir papildomų atsakomybių: pavyzdžiui, finansų valdymas. Kad pajamų deklaravimo metu ši užduotis būtų kuo įmanoma sklandesnė ir paprastesnė, rekomenduojama mokestiniams įsipareigojimams ruoštis iš anksto. Kiekvieną mėnesį dalį savo pajamų atidėkite mokesčiams, o atitinkamą sumą Vokietijos mokesčių inspekcijai sumokėkite kas ketvirtį – šis laikotarpis įprastas laisvai samdomiems darbuotojams Vokietijoje.
5. Mokesčių deklaravimas – ypatingo atidumo ir bazinių žinių reikalaujantis procesas, kurio metu padarytos klaidos gali kainuoti papildomų išlaidų. Kad pajamų deklaravimas, o vėliau – ir mokesčių grąžinimas iš Vokietijos, būtų sėkmingas, abejojantiems siūloma konsultuotis su finansų srities ekspertais – konsultantais mokesčių klausimais. Įsigilinę į individualų atvejį, jie pasiūlys išeitį jūsų situacijai bei suteiks naujausią informaciją, kuri gali būti aktuali savarankiškai Vokietijoje dirbančiam asmeniui.
6. Nors savarankiškai dirbančiam asmeniui atitenka papildoma atsakomybė – finansų valdymas, nuosekliai domintis mokesčių aktualijomis šią užduotį įgyvendinti nesudėtinga. Svarbiausia – nepamiršti ne tik galimų lengvatų, bet ir mokestinių atsakomybių, kurias patogiausia planuoti bei paskirstyti dar metų eigoje. Esant poreikiui, nepamirškite ir profesionalų pagalbos, kuri užtikrins dar sklandesnį procesą sėkmingo savarankiško darbo link.