Buvęs „Lifosos“ vadovas: „Kol kas išeitis – tik viena“

 Buvęs „Lifosos“ vadovas: „Kol kas išeitis – tik viena“

Buvęs iglametis „Lifosos“ vadovas Jonas Dastikas ramina – mėnesio ar dviejų mėnesių trukmės prastova įmonei visai nebaisi. Pats fabrikas gali stovėti ir ilgiau, tačiau svarbiausia – kas bus su darbuotojais./ Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dviejų mėnesių prastova – dar nieko baisaus, yra buvę ir blogiau

Eglė KUKTIENĖ

„Lifosai“ pranešus, kad iki balandžio 10 dienos gamyba bus palaipsniui sustabdyta, fabriko darbuotojai gavo bent vieną aiškią žinią – mėnesiui ar dviem darbas stoja. Per tūkstantį žmonių bus išleisti apmokamų atostogų, o per tą laiką „Lifosos“ valdžia visais įmanomais būdais bandys kapstytis iš susidariusios neeilinės situacijos. Apie fabriko praeitį, dabartį ir ateitį mintimis pasidalijo buvęs ilgametis „Lifosos“ vadovas Jonas Dastikas.

Buvo ir anksčiau

Per visus gyvavimo metus „Lifosos“ gamybos procesus buvo tekę stabdyti ir anksčiau.

Buvo laikas, kai fabrikas dirbdavo mėnesį, o po to du – ne. Taip tęsėsi gerus pusę metų. Situacija, ko gero, buvo panaši, o gal net ir dar blogesnė, tačiau „Lifosa“ atsilaikė.

„Kai buvo blokada, buvo nutrūkęs žaliavų tiekimas.

Būdavo taip: du mėnesius darbas stovi, vieną mėnesį dirbame. Kai gaudavome žaliavų, iš kažkur atsiveždavome, padirbdavome, paskui vėl porai mėnesių stodavo darbai.

Buvo, kad ir algos nemokėjome žmonėms du mėnesius. Žinote, tais laikais buvo visko. Buvo daug stambių fabrikų, kurie žlugo, o mes išsilaikėme“, – kalbėjo J. Dastikas.

Išeitis viena – tik baigti karą ir panaikinti sankcijas. Tada bus galima kažką galvoti.

J. Dastikas

Veikia ir kitus

Naivu galvoti, kad sankcijos, kurios užkrautos „Eurochem Group“ buvusiam akcininkui A. Melničenko, liečia tik jį bei jo valdomas įmones.

Įšaldžius „Lifosos“ pinigus bei tokiu būdu privertus stoti įmonės darbus, stringančių žaliavų ir darbų grandinė ritasi gerokai toliau už Kėdainių.

„Dirbdavo pas mus ir statybų, ir montavimo įmonės. Jau jų darbas turbūt sustojo, nes sumokėti jiems nėra kaip.

Iš Marijampolės trąšų gamyklos skambino persigandę, nes jie naudodavo mūsų trąšas kaip žaliavą. Skambina ir klausia – kaip gauti? Na kaip? Niekaip. Mes negaminame, tad ir negausite.

Sankcijos mums, o dirbti negali gerokai daugiau įmonių“, – sako buvęs fabriko vadovas.

Jis pridūrė, kad blokados laikais buvo prasiskolinta montavimo įmonei, tačiau tuokart jie dirbo ir be atlyginimo, tikėdami, kad „Lifosa“ ant kojų atsistos ir visas skolas grąžins.

Taip ir buvo.

Jonas Dastikas sako, kad akcininkas visuomet buvo toli nuo politikos ir nuolat rekomenduodavo tokios pačios pozicijos laikytis ir „Lifosai“.

Aut. past.

Nacionalizavimas – ne išeitis

„Buvo pasigirdę siūlymų nacionalizuoti „Lifosą“.

Savo laiku mes dirbome savarankiškai. Ir atsidūrėme trigubam bankrote. Jei skola lygi pusei įstatinio kapitalo, tai jau bankrotas, o mūsų skola tada buvo trigubai didesnė. Buvome absoliučiame bankrote, kai savarankiškai dirbome“, – sako J. Dastikas.

Jis ne kartą buvo sakęs, kad „Lifosą“ privatizavus „Eurochem Group“, visa įmonė ėmė gyventi kaip meškos ausyje, taip pat sako ir dabar.

„Sudėtingiausiais dalykais rūpintis nebereikėjo. Dalį žaliavų gaudavome iš paties „Eurochem Group“ koncerno giminingų įmonių, ir jas gaudavome gerokai pigiau. Produkcijos pardavimu rūpinasi taip pat koncerno įmonė. Mums atkrenta žaliavų pirkimo ir prekių realizavimo klausimai.

Ir taip buvo 20 metų.

O kai reikės patiems ieškoti, iš kur pirkti ir kur parduoti… Jei „Lifosa“ pradės savarankiškai dirbti, likimas aiškus“, – svarstė J. Dastikas.

Jis pridūrė, kad žaliavų tiekėjai iš Maroko ar Pietų Afrikos Respublikos parduoti žaliavų gali ir nenorėti, nes yra labiau suinteresuoti „Lifosos“ žlugimu, mat Kėdainiuose įsikūrusios įmonės gaminamos trąšos yra nepalyginamai geresnės kokybės – su jomis Afrikos trąšų gamintojams konkuruoti nėra jokių šansų.

Galimybė pirkti karbamidą iš Jonavoje įsikūrusios „Achemos“ yra, tačiau iki šiol, J. Dastiko teigimu, „Lifosa“ iš „Achemos“ jo nepirkdavo dėl itin aukštų kainų.

Pati „Achema“ dirba tik puse pajėgumų dėl drastiškai pakilusios dujų ir trąšų kainos.

Buvo laikas, kai fabrikas dirbdavo mėnesį, o po to du – ne. Taip tęsėsi gerus pusę metų. Situacija, ko gero, buvo panaši, o gal net ir dar blogesnė, tačiau „Lifosa“ atsilaikė.

J. Dastikas

Toli nuo politikos

J. Dastikas visuomet pabrėždavo, kad A. Melničenko – labai korektiškas, santūrus, vakarietiškų pažiūrų verslininkas, kuris niekada nesikišo į politiką. Dosniai dalinęs paramas, investuodavęs į vaikų švietimą, sveikatą ir sportą, jis visuomet buvo palankus ir geranoriškas ir visai Kėdainių rajono savivaldybei.

„Jis labai korektiškas žmogus, kiek man tekę bendrauti – labai malonus, labai šiltas ir geranoriškas.

Kėdainių areną pastatė už savo pinigus, viską nupirko, iki rankšluosčių. Per metus laiko tą padarė. Kasmet po milijoną litų duodavo savivaldybei įvairioms paramoms.

Paskui tik viskas sustojo, kai meru tapo Saulius Grinkevičius. Tik pradėjęs dirbti buvo, kai gavo kvietimą iš mūsų generalinio, kuris per visą „Lifosos“ istoriją tik keturis kartus buvo atvykęs. Ir meras atsisakė susitikti.

Na, tai taip ir buvo suprasta – nenorit, nereikia, tiek to.

Paremdavo, aišku, ir vėliau, tik jau gerokai kukliau“, – kalbėjo J. Dastikas.

Pašnekovas sako, kad akcininkas visuomet buvo toli nuo politikos ir nuolat rekomenduodavo tokios pačios pozicijos laikytis ir „Lifosai“. Jo teigimu, kištis į politikos reikalus yra labai nekorektiška.

„Bjaurus momentas dabar, kad mūsų akcininkas papuolė į sankcionuotų asmenų sąrašą. Jis niekada į politiką stengėsi nesikišti.

V. Putinas tokią madą turi – kviestis stambiausių įmonių vadovus pas save. Manau, kad A. Melničenko ten visai ne savo noru būdavo. V. Putinas kviečia, kaip galėtum nevažiuoti, juk visi žinome, kokia situacija ten yra…“ – svarstė pašnekovas.

Pinigų nesigviešia

Centrinės valdžios lygiu kalbant apie „Lifosos“ finansus nuolat pabrėžiama, kad bet kokia įmonės veikla įmanoma tik tokiu atveju, jei iš to tiesioginės naudos negaus A. Melničenko ir jam neplauks įmonės uždirbti pinigai.

Tačiau J. Dastiko ilgametė patirtis rodo, kad A. Melničenko toli gražu neskubėdavo susišluoti sau pelno, maža to, pinigus paimti jis apskritai galėdavo tik kartą metuose. Ir to paties kartais nedarydavo.

„Būdavo laikai, dar litais, kad būdavo po 700 mln. litų pas mus. Vis siūlydavome akcininkui tuos pinigus pasiimti, baisu būdavo, kad neprašvaistytume. Bet jis neimdavo. Palikdavo, lai būna.

Juk nėra taip, kad jis kada nori, tada pinigus pasiima, arba kad jie nuolat pas jį plaukia.

Pinigus galima paimti kartą metuose po akcininkų susirinkimo, paprastai dirbant tie pinigai akcininkui taip nepapuola“, – aiškino J. Dastikas, tačiau pridūrė, kad taikant sankcijas, be abejonės, niekas nesigilina į kiekvienos įmonės ar sankcionuoto verslininko darbo virtuvę.

Dar viskas gerai

Vis dėlto kol kas „Lifosos“ situacija stabili. Panašu, kad fabrikas yra išgyvenęs ir blogesnius laikus.

„Mėnesis ar du prastovos – nieko čia baisaus. Nieko baisaus.

Žiemą, kai sustoja fabrikas, būna blogiau, o dabar dar vasara prieš akis.

Gali fabrikas stovėti, nieko jam neatsitiks, net jei ir ilgiau nedirbs.

Tačiau kas atlyginimą žmonėms mokės?

Dabar mėnesį ar du sumokės, žmonės paatostogaus, nors ir kiek mažiau pinigų gaudami, tačiau plikų basų niekas jų nepaleis.

O kaip vėliau bus? Atlyginimų fondas yra 35 milijonai eurų, iš kur tokius pinigus ištraukti“, – kalbėjo pašnekovas.

Įmonė maždaug tiek pat sumoka ir mokesčių valstybei, tad „Lifosos“ sustabdymas reiškia mažiausiai 70 milijonų eurų trūkumą šalies viduje.

Svarbiausia, sako J. Dastikas, kad kolektyvas neišsibarstytų, neišvažiuotų, profesijos nepakeistų.

„Baisu tik, kad žmonės neišsibarstytų, profesijų nepakeistų. Mums paruošti aparatininkus trunka nuo 3 iki 5 metų, o tokio darbuotojo tik pas mus ir reikia. Žmogus gali išvažiuoti, darbo specifiką pakeisti…

Tiesa, blokados laikais buvo, kad ir atlyginimo nemokėjome. Žmonės pyko, streikavo, bet neišsilakstė.

Fabrikas atsigaus, pinigus darbuotojams grąžins. Du mėnesiai – tai ne tragedija“, – ramina J. Dastikas.

Išeitis viena

Kokią išeitį mato buvęs ilgametis įmonės vadovas?

Kol kas – tik vieną.

„Turi baigtis karas. Tada reikia nuimti sankcijas akcininkui – išeitis tik tokia. Reikia suprasti, kad situacija labai komplikuota visuose lygiuose. Ne tik Kėdainių, ne tik centrinės Lietuvos valdžios.

Ką ji gali padaryti? Rizikuoja užsitraukti Europos Sąjungos nemalonę, nors pastaroji štai – dujas iš Rusijos tai perka…

Akcininkas pas mus, Rusijos paskelbtoje nedraugiškoje šalyje, turi 1,5 proc. savo turto. Jam taip pat situacija labai komplikuota.

Išeitis viena – tik panaikinti sankcijas. Tada bus galima kažką galvoti. Bet tam turi baigtis karas“, – svarstė J. Dastikas.

32 Komentarai

  • Ir pas ką tie dovanojami milijonai savivaldybėje nusėsdavo? Kas tuo metu buvo rajono vadovai ir kokia partija buvo valdžioj? Visiems manau tai žinoma. Gal žmonės prieš rinkimus tai prisimins.

    • Skaitai ir jauti totalaus homosovietiko pulsa. Pasiruoses ta rusa i dievuvieta ikelti.. vakarietisku paziuru, pasirodo 😂😂 joptarararai..😂

      • Man labai keista, kad visa ziniasklaida kara apraso tik is vienos puses ir rodo, kad atseit ukraina laimi, nors realiai yra visai kitaip. Lietuviai tiesiog uzzombinti savo ziniasklaida ir ja aklai tiki. Negi jie nesupranta kad ukraina tai amerikos sunelis. Del to ir gauna i pautus. Chocholai jobani

  • Oj plauna Dastikas Melničenko mundurą 😀

  • Idomumo dėliai, norėčiau paklausti, kodėl melioratorius neuždaro savo fabrikėlio Kaliningrade? Kodėl apie tai niekas nerašo?

  • Lyg tai nuotraukoje matesi Dastikas, su Skvernelio partija, ar aš neklystu😔

  • Nors vienas žmogus kalba teisybę. Nebijo. O tai visi varto ir varto

  • Pagarba Dastikui. Išsdrįsti pasakyti tiesą šiais laikais jau tikrai reikia drąsos.

  • O Nijolė Melničenkai nusilenkė ir išbučiavo? O gal tik ranką ruskis leido jai pabučiuoti? Už tai visa kaimo politikierių giminėlė ir įsidarbino „Lifosoj“, kai savivaldybėje vietos neliko.

  • Praleido senis proga patylėti. Ilsėkis jau ramybėje, atsitiesk, nebebučiuok ruskiui subinės.

    • Pagarba Dastikui, pagarba Rusų tautybės žmonėms tiek daug davusiems Kėdainių miestui ir jo žmonėms. Telaimina jus visus Dievas.

      • Jeigu,taip mylimi rusu tautybes zmogai butu valde mazeikius.naftotiekis druzba,mylimu rusu valdomas rudyja

  • Grinkevicius batu melnicenkai nepabuciavo ir negavo miestas paramos.tai dastikui atrodo nesikisimas i politika?

  • Dekojame Dastikui, Melnicenko, Uspaskich ir kitiems garbiems zmonems, kurie pastate Kedainius ant koju. Kitaip ir butume like gudus kaimas. O dabar koncervatoriai nori uzdaryt, nes jie nemyli rusu. O Kedainieciai myli rusus, nes rusu pinigai ir pastate Kedainius

    • Neapsišik bedėkodamas ir belįsdamas burliokams į subinę. Anekdotas, kad rusų pinigai pastatė Kėdainius. Ką reikia vartoti, kad parašyti tokią nesamonę? O kur dingo Uspaskich, kodėl nepasako savo nuomonės apie karą? Smerkia burliokus ar pateisina? Taip pat ir Blažytė dingo, nieko nekomentuoja, nerašo straipsnių. O taip rašė įvairiom temom- apie ekonomiką, apie švietimą, apie G5, apie skiepus….

  • Galėsite toliau vėliavėles klijuotis ant profilio ir rėkti slava ukraine. Nėra čia ko dvigubų standartų taikyti. Ir kvailam aišku, kad sumakliuos popierius ir pinigai vis tiek pasieks Melničenko.

  • Nors vienas žmogus į vatą nevinioja. Karas baisus dalykas. Bet ir mums reikia gyventi. Buvo tai buvo, bet dabar vėl kita situacija. Tiek žmonių gali likt be darbo. Ukrainiečius įdarbinam, tai lifosos darbuotojam neliks vietos rajone?

    • Kaip Kėdainiuose nežinau, bet teko jau skaityti, kad kituose miestuose atleidinėjami lietuviai ir prinimaemo ukrainciv. Va taip va.

      • Kaip kituose miestuose tai zinau, bet rinkos aiksteje tai atvirksciai: komrntarai atidaryti vatnikam loti nesamones nes tai prorusiskas portalas

  • Išeitis viena, klounų Vyriausybės atsistatydnimas ir nauji rinkimai.

  • Von kakolus is Lietuvos blt. Tegul eina ir kariauna. Nafik jie mums reikalinga ant sprando. Taip ubagu salis esam

  • Bet įdomiai, VIČI siūlo darbą ukrainiečiams, kai jų darbuotojai eina į karą Ukrainoje.

  • Von haholus is Lietuvos. Taip ubagynas, patys nesusitvarkom valstybes, dar tiems burliokams padek. Pasok jie von!

    • Raminkis tik isgama rusu. Issigandai kad darbingi zmones nukonmuruos tingini.

  • Raminkis tik isgama rusu. Issigandai kad darbingi zmones nukonmuruos tingini.

  • Skaitai ir jauti totalaus homosovietiko pulsa. Pasiruoses ta rusa i dievuvieta ikelti.. vakarietisku paziuru, pasirodo 😂😂 joptarararai..😂 Nepagydomi zombiai.

    • Nepagydomi yra tik šizofreniniai kosnervatoriai, kurie apsikabinę visokiom klounų partijom vaidina valdžią ir skurdiną šalį.

      • Viktorai, čia tu? Kaip lochatroninio vandens prekyba sekasi?

        • Pačiulp mano riebu rusišką organą 😉 :-*

  • Jūs čia apie ką tokį, jei ne paslaptis?

  • Gerai čia Jonas suvartė ir apie gerąjį Melničenką, apie Majonezą Saulėną ir blogos kokybės Afrikos trąšas.Nieko nepasakysi-ištikimas direktorius buvo akcininkui,todėl ir teisina jo lankymąsi pas Putiną.Kažin ar dėl pigumo vežėsi azoto priedus Lifosa iš batkos,kai Jonava ant tų pačių bėgių viso labo tik už 30 km smilko?Ne politikos reikalas buvo remt anąjį?

  • daug cia tu nuomuoniu,bet tiesa viena,kol tesiasi karas,neverta be reikalo ausinti burnos,kitaip nebus….

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content