Žolinės šventė Paberžėje
Jau trisdešimt metų Kėdainių krašto dvasinės traukos centre Paberžėje vyksta kasmetinė tradicinė Sekminių šventė, į kurią susiburia Kėdainių rajono ir kitų miestų folkloro kolektyvai. Šiemet jau antrąkart dėl paskelbtų karantino apribojimų Sekminių šventė neįvyko, tačiau tradicijos bus tęsiamos – šventė ir vėl taps Žoline Paberžėje.
Susiburs folkloro kolektyvai
Rugpjūčio 15 d., sekmadienį, po mišių, kurios bus aukojamos 10.30 val. Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje, prie klebonijos susiburs Kėdainių rajono folkloro kolektyvai bei svečiai iš visų 5 etnografinių regionų: iš Aukštaitijos – Jonavos kultūros centro folkloro ansamblis „Laduta“, iš Žemaitijos – Sedos kultūros centro „Rėmolee“, iš Suvalkijos – Marijampolės kultūros centro „Žibinyčia“, iš Dzūkijos – Vilniaus kultūros centro „Jorė“ ir iš Mažosios Lietuvos – Klaipėdos etnokultūros centro „Kuršių ainiai“.
Šventę Dėdienytės ir Agotėlės lūpomis ves Rasa Graužinienė ir Vilma Mulevičiūtė-Sabaliauskienė iš Ukmergės kultūros centro, kurios yra apdovanotos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos padėkomis už gaivinamas ir puoselėjamas gimtosios kalbos ir kultūros tradicijas.
Vedėjos, turinčios didelę patirtį įvairiuose konkursuose, festivaliuose bei šalies televizijose, aukštaičių tarme patraukliai supažindins žiūrovus su Žolinių papročiais bei tradicijomis Lietuvoje.
Kėdainių rajono folkloro kolektyvai su vietos bendruomene dalinsis vidurio Lietuvos papročiais, tradicijomis, dainuos Kėdainių krašto dainas, šoks šokius, gros tradicinę Kėdainių krašto instrumentinę muziką, o svečiai iš 5 etnografinių regionų praves savo kraštui būdingų dainų, šokių, ratelių bei instrumentinės muzikos mokymus.
Įtrauks į edukacinius užsiėmimus
Per edukacinius užsiėmimus šventės dalyviai, vietos bendruomenės nariai ir svečiai ne tik sužinos apie Lietuvos senovės amatus bei kulinarinį paveldą, bet ir savo rankomis pasigamins sau po gaminį ar produktą – dekoracijas iš žolynų, skudučius, medinius žaislus, vaško žvakes, karamelinius saldainius, keps šakotį, duoną, senovines „voveruškas“ ir tradicinę Kėdainių krašto kiaušinienę, kurią čia pat skanaus.
Folkloro ansamblių nariai bei žiūrovai po koncerto ir edukacinių užsiėmimų bus kviečiami dalyvauti 1863 m. sukilimo muziejaus organizuojamoje ekskursijoje po Paberžę bei susipažinti su Kėdainių krašto istorija ir kultūra.
Aukšto meninio lygio programa
Žolinės šventės programa bus aukšto meninio lygio, nes kviečiami kolektyvai – nuolatiniai dainų švenčių, tarptautinių festivalių dalyviai, jiems yra suteiktos I–II kategorijos, kai kurie iš jų yra gavę „Aukso paukštę“ – aukščiausią mėgėjų meno apdovanojimą Lietuvoje.
Edukacinių užsiėmimų organizatoriai – sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrai arba turintys tautinio paveldo produkto sertifikatus.
Renginį organizuoja Akademijos kultūros centras, finansuoja – Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybės administracija