Skip to content

Vos už 100 km nuo Kėdainių meška atsivedė jauniklį

 Vos už 100 km nuo Kėdainių meška atsivedė jauniklį

Lietuvos gamtoje fiksuotas itin netikėtas dalykas – Kupiškio rajone, Mirabelio miške, rudoji meška (Ursus arctos) atsivedė jauniklį./BNS Kęstučio Vanago nuotr.

Ką tai reiškia žmonėms, leidžiantiems laiką miškuose?

Lietuvos gamtoje užfiksuotas itin netikėtas dalykas – Kupiškio rajone, Mirabelio miške, rudoji meška (Ursus arctos) atsivedė jauniklį. Tai pirmas kartas, kai mūsų šalyje pastebėtas meškos jauniklis, o tai rodo, kad rudieji lokiai vėl pradeda kurtis Lietuvoje. ​Mūsų šalyje rudieji lokiai buvo išnaikinti maždaug prieš 150 metų dėl intensyvios medžioklės ir miškų kirtimo, kurie sunaikino jų natūralias buveines. Ką gi tai, kad mūsų miškuose vėl vaikšto meškos, reiškia žmonėms, kurie mėgsta grybauti, uogauti ar tiesiog leisti laiką gamtoje?

Rudieji lokiai pavojingi, tačiau žmogaus jie vengia

Tiesa, kadangi visoje Lietuvoje kol kas fiksuojama tik viena suaugusi meška ir mažas lokiukas, tikimybė, kad rudeniop išėję pagrybauti juos sutiksite, yra neregėtai maža. Vis dėlto ji išlieka, o matant, kad meška pasirinko mūsų miškus tinkamais atsivesti jauniklį, galima daryti prielaidą, kad lokių gali atsirasti ir daugiau. Nors, žinoma, nebūtinai. Štai 2009 metais Labanoro girioje buvo pastebėta meška su dviem jaunikliais, tačiau manoma, kad ji atklydo iš Baltarusijos ir čia nepasiliko ilgam.

Naujausi duomenys rodo, kad meškos vis dažniau pastebimos įvairiuose Lietuvos regionuose, tokiuose kaip Biržų giria, Utenos, Kupiškio, Ignalinos ir Širvintų rajonai. Tiesa, paprastai jos ilgai mūsų miškuose neužsibūna.

Ir vis dėlto gamtininkai prognozuoja, kad per artimiausią dešimtmetį meškos gali tapti nuolatinėmis Lietuvos miškų gyventojomis. ​

Rudieji lokiai gali būti pavojingi žmonėms, tačiau realus pavojus dažniausiai yra labai mažas, ypač jei elgiamasi atsargiai ir pagarbiai jų atžvilgiu. Lokiai pavojingi žmogui tampa tada, kai patys jaučia grėsmę. Jie paprastai puola tik tada, kai jaučiasi įsprausti į kampą ar išgąsdinti, arba jei žmogus netyčia priartėja per arti prie meškos su jaunikliais arba lokio maisto. 

Vis dėlto kaip ir absoliuti dauguma miško gyvūnų, lokiai nenori susitikti su žmonėmis. Jie natūraliai jų vengia, o dauguma susidūrimų baigiasi tuo, kad lokys pabėga.

Lietuvoje meškų yra labai mažai, jos gyvena giliai miškuose – todėl tikimybė jas sutikti itin maža.

100 kilometrų meškai ne riba

Štai Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius sako, kad žinia, jog mūsų miškuose gyvena meška, yra įdomi ir džiugi, o jaudintis žmonėms dėl to tikrai neverta.

„Meškos, kaip ir visi gyvūnai, yra ramios, kol nejaučia grėsmės. Vis dėlto tai nereiškia, kad prie jų reikia eiti, nes meška ir savo jauniklius gins, ir teritoriją, ir maistą, o tai jau sukeltų labai rimtą pavojų žmogui.

Vis dėlto paprastai miško gyvūnai nuo žmogaus traukiasi ir pamatę, išgirdę ar užuodę juos pirmieji, tiesiog pasitraukia tolyn ir susitikimo išvengia.

Dažniausiai gyvūnas turi būti arba sergantis, arba labai įbaugintas, kad tiesiog imtų ir užpultų žmogų“, – sako L. Stanevičius.

Tiesa, jis sako, kad tokiam gyvūnui, kaip meška, nukeliauti šimtą kilometrų yra vienas juokas, tad sunku pasakyti, ar meška ir liks Kupiškio miškuose, ar patrauks kažkur kitur, kad ir į tuos pačius Kėdainių miškus.

Tačiau, sako medžiotojas, net jei meška ir persikeltų į kitus miškus, ji įsikurtų miško tankmėje, nes, ypač auginant jauniklį, meškai už viską svarbiau ramybė.

„Visiems gyvūnams reikia ramybės. Jie apsistoja tose vietose, kur yra ramu, kur kuo mažiau žmonių trukdymo.

Meška be priežasties neturėtų toli nueiti, juo labiau jei jau atsivedė jauniklį, tai, matyt, rado tam tinkamą ir ramią vietą. Jei joje neįvyks kažkokių radikalių pokyčių, meška galbūt iš tos teritorijos toliau ir neišeis.

Na, o net jei išeis, ji eis į miško glūdumą, kad tik nesutiktų žmogaus“, – sako L. Stanevičius.

Ką daryti, jei lokį visgi sutiksite?

L. Stanevičius ramina gyventojus ir sako, kad jaudintis dėl to, kad Lietuvos miškuose ima gyventi lokiai, labai nereikėtų. Tačiau pataria, ką reikėtų daryti, jei kartais su meška susidurtumėte.

„Suprantama, kad būtų labai įdomu, bet tikrai nereikėtų eiti artyn ir žiūrėti.

Geriausia, ką galima padaryti tokioje situacijoje, tai lėtai atsitraukti.

Nebėgti, nes jei bėgsite, gali ir imti vytis. Netriukšmauti, o ramiai pasišalinti iš teritorijos ir netrukdyti gyvūno.

Meška, jei pamatytų žmogų, greičiausiai smalsiai stebėtų jį. Bet, kaip sakiau, kol nejaustų grėsmės, nieko veikiausiai daugiau ir nedarytų“, – sako L. Stanevičius.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video