Verta perskaityti: „Mokytojo portfelis“ – graži knyga apie subtilią meilę

Paėmusi knygą į rankas iš viršelio apipavidalinimo, spalvų supratau, kad tai bus mano knyga, kad patiks, kad bus vertinga. Lyriška, subtili, pilna poezijos ir metaforų. Apie tyrą draugystę ir meilę. Taip gražiai aprašytos bendrystės ir meilės gimimo nesu turbūt skaičiusi.
37-erių Cukiko bare atsitiktinai sutinka savo buvusį japonų kalbos ir literatūros mokytoją. Ji – biuro darbuotoja, laisvalaikį dažnai leidžianti viena. Jis – dvigubai vyresnis našlys, visur besinešiojantis seną portfelį.
Nors veikėjų amžius ir gyvenimo patirtys gerokai skiriasi, jie netrunka pajusti bendrystę. Cukiko ir Mokytojas vaikštinėja Tokijo gatvėmis ir lankosi užeigose, kur diskutuoja apie įvairiausius dalykus – nuo grybų iki beisbolo. Maistas, kuriuo gardžiuojasi knygos veikėjai, ne tik atspindi kintančius metų laikus, bet ir yra juos jungiantis saitas. Pamažu jųdviejų santykiai tampa vis glaudesni, tik ar iš to gali išaugti kas nors daugiau?
Vienas svarbiausių romano „Mokytojo portfelis“ leitmotyvų – žmogaus gyvenimo bėgsmas, sezonų kaita, būtasis – prisiminimų – laikas. Tai poetiška, metaforų kupina istorija apie vienatvę ir tarpusavio ryšio ilgesį, kartų skirtumus, tradicijų bei modernaus gyvenimo būdo sankirtą.
Hiromi Kawakami (g. 1958) – viena sėkmingiausių ir labiausiai pripažintų šiuolaikinių Japonijos rašytojų. Jos knygos išverstos į keliolika užsienio kalbų. Rašymo stiliui būdingas daugiaprasmiškumas, magiškojo realizmo ir fantastiniai elementai. „Mokytojo portfelis“ pateko į „Man Asian Literary Prize“ ir „Independent“ (dabar – „Man Booker International“) užsienio literatūros premijos trumpuosius sąrašus.
Išleido leidykla „Sofoklis“, vertė Jurgita Ignotienė, dizainą kūrė Audrius Arlauskas.
