Verta perskaityti: Kas nužudė Adolfą Hitlerį?

 Verta perskaityti: Kas nužudė Adolfą Hitlerį?

Rūta Švedienė

Pirmasis sakinys: Kas nužudė Adolfą Hitlerį? Ar įdomu? Na, tikroji versija žinoma visiems. O kaip ji interpretuojama grožiniame romane? Rašydamas „Maisto ragautoją“ autorius V. S. Alexanderis tyrinėjo Antrojo pasaulinio karo istorinius šaltinius, tačiau skaitytojus įspėja, kad istorinę realybę stengėsi supinti su menine išmone.

Taigi – Kas nužudė Adolfą Hitlerį? Taip savo pasakojimą pradeda knygos herojė Magda Riter – viena iš penkiolikos moterų, kurios ragaudavo Hitlerio maistą, gyvenimo saulėlydyje pasiryžusi atskleisti tik jai vienai žinomą baisią paslaptį.

1943-iųjų pradžia Berlyne. Baimindamiesi Sąjungininkų bombardavimo, tėvai nusprendžia išsiųsti vienturtę dukterį Magdą pas giminaičius Bavarijoje, tikėdamiesi, kad ten ji bus saugi. Tačiau mergina neišvengia prievolės tarnauti reichui. Su kitomis likimo draugėmis ji atrenkama būti fiurerio maisto ragautoja ir kasdien rizikuoja gyvybe, kad jį apsaugotų.

Ilgainiui Magda įgyja virtuvės šefės bei kitų aukšto rango asmenų pasitikėjimą. Tačiau įsimylėjusi SS karininką Karlą, dalyvaujantį pasipriešinimo judėjime, sužino apie nacių vykdomas baisybes ir pradeda nekęsti Hitlerio.

Ji suvokia, kad tirono likimas – iš dalies ir jos rankose. Matydama karo žiaurumus ir niekuo dėtų žmonių kančias, slegiama sunkių moralinių dilemų ir praradimų, mergina ryžtasi eiti iki galo.

Pradžioje knygos galvojau, kad tai bus naivios verksmingos merginos istorija. Iš pradžių gal taip ir buvo – banalumo ir naivumo buvo daug. Bet Magda keičiasi, tampa sumanesnė, o kartu keičiasi ir siužetas. Banalumą pakeičia intriga ir netikėtumai.

Kartu su Hitleriu keliaujame į Vilko irštvą, paskui vėl į Bavariją ir galų gale į Hitlerio bunkerį Berlyne. Per dvejus metus Hitleris iš didžio tautos vado tampa suvargusiu senuku, negalinčiu niekuo pasitikėti. Mat net patys vokiečiai pradeda abejoti ir pamažu susivokia, kas vyksta.

Dar neskaičiau nei vienos grožinės knygos, kurioje Hitleris būtų taip arti. Vienas didžiųjų istorijos monstrų, pražudžiusių tūkstančius gyvybių. Labai įdomu, kodėl žmonės juo patikėjo, kaip jis užvaldė visą tautą savo idėjomis, kaip įtikino įgyvendinti jo planus? Ką galvojo eiliniai Vokietijos žmonės? Kaip jautėsi? Atsakymų knygoje mažai, tik šiokie tokie interpretavimai, vienos moters ir SS karininko požiūris.

Atsakymų ir nesitikėjau, juk tai tik iš dalies istorinė realybė, daugiau meninė išmonė ir nebūtinai tiesa.

V. S. Alexander (tikr. Mi chael Meeske) – istorinių romanų ir apsakymų rašytojas. Jo knygų herojės – stiprios moterys, kurioms gyvenimas nešykšti sunkių išbandymų.

Knygą išleido leidykla „Sofoklis“. Iš anglų kalbos vertė Birutė Bersėnienė. Knygą galite rasti
mūsų bibliotekoje.

1 Komentaras

  • Įdomi knyga, skaičiau.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content