Verslui Kėdainiuose – naujos galimybės

Nuotolinėje apskritojo stalo diskusijoje „Savivaldos ir verslo dialogas: verslo sąlygų gerinimas Kėdainių rajone“ politikai ir verslininkai kalbėjo apie tai, kaip kraštiečiams miestą padaryti patrauklesnį, o visą rajoną – gebantį užtikrinti stabilias finansines pajamas. Tačiau pandemija ir čia koreguoja planus.
Investuotojai kurtis Kėdainiuose neskuba. Gerai tai, kad jau esantiems verslams savivaldybė stengiasi kaip galėdama pagerinti sąlygas.
Girdi verslininkus
Meras Valentinas Tamulis atkreipė dėmesį, kad kai verslininkai investuoja ir kuria darbo vietas, savivalda turi įdėti savo indėlį – pavyzdžiui, pasirūpinti tinkama infrastruktūra.
Kaip sėkmingą bendradarbiavimo pavyzdį jis pateikė Josvainių seniūnijoje įsikūrusią įmonę „Agrošiltnamiai“. Ten sukurta apie 50 darbo vietų, ir norima kurti dar daugiau, bet ilgus metus nebuvo nieko padaryta tam, kad šiltnamius pasiekti būtų galima normaliu keliu.
„Ne vienerius metus Lauko gatvėje įsikūręs šiltnamių ūkis, sukūręs apie 50 darbo vietų, kalbėjo apie prastą kelią, vedantį iki jų. Ta problema buvo labai ilgą laiką, tik niekas jos kažkaip neišsprendė.
Dabar, kiek žinoma, ten planuojamos nemažos investicijos, viliamasi sukurti dar 50 darbo vietų.
Aš keletą kartų lankiausi Susisiekimo ministerijoje, kalbėjau ir su ministru, ir viceministru, akcentavau, kaip svarbu yra kokybiška infrastruktūra toje vietoje“, – kalbėjo V. Tamulis pasidžiaugdamas, kad vizitai buvo sėkmingi – finansavimas buvo skirtas, antrą savaitę ten jau pluša kelininkai, ir kitąmet šiltnamininkai pagaliau galės džiaugtis ilgai lauktu keliu.
Taip pat priminta ir apie tai, kad savivaldybės Smulkiojo verslo rėmimo fondas, kuris prieš metus atnaujino savo veiklos principus, tapo itin patrauklus tarp jaunų verslų.
Galimybė padengti darbo vietos kūrimo išlaidas lėmė tai, kad sukiausiu karantino ir pokarantininiu laikotarpiu nauji verslai ne tik toliau tęsė savo veiklą, bet ir sugebėjo įkurti dešimtį naujų darbo vietų.
Darbas Smulkiojo verslo rėmimo fonde nenutrūksta, o verslininkai aktyviai naudojasi parama.
Investuotojai „stabdo arklius“
Kėdainių LEZ vadovas Artūras Klangauskas neslėpė – nemažai įmonių domėjosi ir vis dar domisi investicijomis Kėdainiuose, vis dėlto visus planus stipriai pakoregavo pandemija. Netikrumas dėl ateities įmones verčia stabdyti stambaus masto investicijas.
A. Klangauskas sako, kad metai bus baigti be rezultatų, tačiau kartu viliasi, jog šiųmetis darbas, diskusijos ir susitikimai atneš rezultatų kitąmet.
„Mes su savivaldybe bendradarbiaujame ir dabar bandome įgyvendinti projektą, kuris ne tik turės įtakos LEZ‘ui, bet ir visam pramonės rajonui, o kartu padės pritraukti daugiau investicijų.
Turime kovidinę situaciją pasaulyje, ir įmonės, kurios važiavo, svarstė ir domėjosi investavimu čia, nuo kovo mėnesio sustabdė visus tokio tipo savo sprendimus“, – kalbėjo LEZ vadovas.
Jis pridūrė, kad paskutiniu metu Kėdainių LEZ aplankiusios buvo net kelios stambios įmonės – iš Lenkijos, Vokietijos, Ukrainos. Įmonės, pakviestos deryboms, investavimo Kėdainiuose galimybes vertina palankiai, vis dėlto sprendimų priimti neskuba.
A. Klangauskas pabrėžė, kad atvykę galimi investuotojai bendrauja su jau čia veikiančiomis įmonėmis, klausinėja apie jų patirtį, savivaldybės indėlį, bendrą ekonominę situaciją. Kėdainiai sulaukia nemažai gražių žodžių.
„Ukraina vis dėlto yra ta šalis, kurioje korupcija labai gaji. Čia atvykę verslininkai pirmiausia klausia – o kaip su korupcija čia?
„Kormotech“ vadovas yra sakęs, kad dirbęs ir investavęs daug kur, tačiau Kėdainiuose viskas buvo itin lengva, sklandu, geranoriška, be menkiausio korupcijos šešėlio“, – sakė LEZ vadovas.
Įmonių investavimas Kėdainių LEZ yra laukiamas išskėstomis rankomis, nes ten įkuriamos darbo vietos generuoja darbo ir jau Kėdainiuose seniai veikiantiems verslams.
Kaip pritraukti žmones?
Neabejotinai Kėdainiuose dirba daug žmonių, kurie gyvena kituose miestuose. Jie važinėja dirbti į Kėdainius, ir yra potencialūs nauji krašto gyventojai.
Regionų bandymas pritraukti gyventojus iš didesnių miestų – itin aktualus klausimas, kuriam nuolat ieškoma sprendinių.
Kai kuriuose kituose regionuose savivaldybė atvažinėjantiems aukštos kompetencijos darbuotojams kompensuoja būsto nuomą ar dalį būsto įsigijimo kaštų – tokiu būdu galima jaunas šeimas pritraukti į regioną.
Tiesa, Kėdainiuose gana aktyviai naudojamasi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengta programa.
„Kėdainiuose veikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos programa, kuri leidžia subsidijuoti pirmojo būsto įsigijimą regionuose. Kiek žinau, 2020 metais šia programa pasinaudodamos Kėdainiuose būstą įsigijo 16 šeimų. Nuo 2018 metų – 44 šeimos“, – sakė vicemeras Paulius Aukštikalnis.
Jam antrino ir savivaldybės administracijos direktorius pridurdamas, kad jau yra planų steigti papildomą fondą, kurio tikslas būtų pritraukti specialistus į regioną – mat minėta Socialinės ministerijos programa yra skirta jaunoms šeimoms iki 35 metų, o aukštos kvalifikacijos specialistai neretai viršija šią amžiaus ribą.
„Smulkaus verslo rėmimo fondas ketina steigti reikalingų aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimo fondą, kuriame galėtų būti numatytos tokios priemonės, kaip būsto nuomos ar dalies įsigijimo kainos kompensavimas, gal įrangos įsigijimo kompensavimas ir panašiai“, – sakė A. Kacevičius.
Naujas maitinimo tinklas?
Administracijos direktorius Arūnas Kacevičius susitikimo metu prasitarė, kad labai rimtai investicijomis Kėdainių senamiestyje domisi vienas maitinimo tinklas, veikiantis visoje Lietuvoje. Jis sukurtų darbo vietų ir galėtų padidinti miesto centro patrauklumą.
A. Kacevičius kalbėjo, kad ir kitais būdais siekiama miestą padaryti patrauklesnį gyventojams ir miesto svečiams ir kartu suteikti galimybę verslininkams užsidirbti.
„Baigiamos tvarkyti viešosios vietos, parkas, prieplauka – tai dideli traukos centrai žmonėms.
Savivaldybėje buvo nustatyti minimalūs tarifai valčių, vandens dviračių nuomai – simbolinis vienas euras. Visa tai tam, kad ateitų verslininkai, investuotų, teiktų paslaugas, užsidirbtų, o gyventojams būtų įdomios veiklos.
Labai aktyviai mūsų senamiesčiu domisi vienas didelis ir gerai Lietuvoje žinomas maisto tiekimo tinklas. Jo atstovai susidomėjo mūsų pasiūlytomis galimybėmis.
Kol kas jie svarsto, ar nuomotis patalpas, ar rengti salelę Rinkos aikštėje. Tiesa, kol vyksta derybos, nenoriu pagarsinti, kokia tai įmonė“, – kalbėjo administracijos vadovas.
Jis pabrėžė, kad miesto gyventojams aktuali ir daugiabučių kvartalų renovacija – kitąmet net 8 kvartalai bus baigti visiškai atnaujinti.
A. Kacevičiaus teigimu, sutvarkyti gyvenamieji rajonai ženkliai prisideda ir skatinant kitų miestų gyventojus įleisti šaknis Kėdainiuose.
Kuo daugiau gyventojų, juo noriau verslas investuos čia, tuo daugiau bus darbo vietų.