Valstybei istorijos nereikia: skulptūrų atstatymu pasirūpino kunigas ir kaimo bendruomenė

 Valstybei istorijos nereikia: skulptūrų atstatymu pasirūpino kunigas ir kaimo bendruomenė

Normainių Baro Konfederatų Kryžiaus pašventinime dalyvavo daug garbingų svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio./ R. Skrinsko nuotr.

Rusnė ŽIEDELĖ

Šėtos parapijos kunigas Robertas Skrinskas pasakoja, kad „Normainių kaime, Šėtos parapijoje, prie pat Šėtos stovi senas, LDK laikus menantis, valstybės saugomas koplytstulpis, skirtas žuvusiems Baro konfederacijos kovotojams“. Tačiau kunigas apgailestauja, jog tinkama jo priežiūra šių dienų valstybinėms institucijoms mažai rūpi. Vis tik R. Skrinsko ir Bukonių bendruomenės atkaklumas davė rezultatų – buvo laimėtas projektas, padėjęs ne tik sutvarkyti koplytstulpį, bet ir grąžinti į jį anksčiau buvusią statulėlę bei kryžių.

Įvyko stebuklas

„LTSR Kultūros Ministerijos Paminklų konservavimo institutas 1975 m. parengė Koplytstulpio remonto-konservavimo projektą. Skulptūros (kryžius ir Šv. Jono statulėlė) buvo paimtos ir pragaišintos. Koplytstulpis Kultūros ministerijos buvo restauruotas“, – sako kunigas.

Tačiau, deja, bet džiaugtis tuo, anot R. Skrinsko, priežasčių mažai.

Bukonių bendruomenės pirmininkas Petras Vyšniauskas, laimėjęs tarptautinį projektą, dalį lėšų skyrė Normainių Baro Konfederatų koplytstulpio kryžiaus pagaminimui.

„Į daugkartinius žmonių prašymus atstatyti skulptūras Nepriklausomos Lietuvos valdžia pradedant Prezidentūra, Vyriausybe, Kultūros ministerija ir baigiant Jonavos savivaldybe atsakydavo biurokratiniais atsirašinėjimais“, – apie abejingą valdžios institucijų požiūrį į istoriją ir kultūrą dėstė pašnekovas, kuris pažymėjo, kad padėtis praktiškai buvo beviltiška.

„Bet netikėtai Bukonių bendruomenės pirmininkas Petras Vyšniauskas laimėjo tarptautinį projektą „Abiejų Tautų Respublikos istorinė atmintis – bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Lenkijos VVG, kuriant naujas turizmo paslaugas ir inovacijas“.

Petras skyrė projekto lėšų Normainių Baro Konfederatų koplytstulpio kryžiaus pagaminimui, 255 Baro konfederacijos metinių proga, – dėkingai džiaugiasi R. Skrinskas. – Kristaus kančią pagamino tautodailininkas Adolfas Teresius, o kryžių – liaudies meistras Artūras Narkevičius.“

Petras skyrė projekto lėšų Normainių Baro Konfederatų koplytstulpio kryžiaus pagaminimui, 255 Baro konfederacijos metinių proga. Kristaus kančią pagamino tautodailininkas Adolfas Teresius, o kryžių – liaudies meistras Artūras Narkevičius.“

R. Skrinskas

Kryžiaus šventinime dalyvavo gausus būrys garbių svečių

Minėtą Kryžių neseniai pašventino pats Šėtos klebonas R. Skrinskas. Iškilmingame renginyje kalbėjo Seimo nariai Eugenijus Sabutis, prof. Valdas Rakutis, Vilniaus Sąjūdžio pirmininkas Leonas Kerosierius.

Taip pat, kunigo teigimu, dalyvavo gausi delegacija iš Lenkijos, Žeimių seniūnas Faustas Pilipavičius, Bukonių ir Panoterių klebonas kun. Rimas Mačiulskis, Bukonių skautai ir kiti garbūs svečiai iš įvairių Lietuvos vietų.

Po pašventinimo ir kalbų minėjimas nusikėlė į Bukonių mokyklą. Čia savo meninę programą ir sveikinimą pademonstravo Jonavos r. Bukonių mokyklos – daugiafunkcio centro mokytojai ir mokiniai. Taip pat skambėjo svečių sveikinimai.

Kunigas sukūrė ne vieną istorinį filmuką

R. Skrinskas pasakoja, kad projektą „Abiejų Tautų Respublikos istorinė atmintis – bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Lenkijos VVG, kuriant naujas turizmo paslaugas ir inovacijas“ pristatė P. Vyšniauskas, Jonavos r. sav. VVG pirmininkas bei Lenkijos VVG atstovai.

Savo ruožtu renginio metu karo istorikas, LR Seimo narys, V. Rakutis pristatė savo knygą „Laisvė, Tikėjimas ir Viltis“.

Kunigas primena, kad 1768 metų vasario 29 dieną Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės didikai bei bajorai Podolės mieste Bare (Vinicos sritis) sudarė konfederaciją – ginkluotą sąjungą, kuri siekė apginti katalikų tikėjimą, bajorų teises bei laisves nuo nepalankių Seimo priimtų karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio inicijuotų įstatymų ir išlaisvinti Abiejų Tautų Respubliką iš faktiškos Rusijos imperijos kontrolės.

Plačiau apie Baro konfederatus, koplytstulpį, jo pašventinimą, V. Rakučio knygos pristatymą ir kitus įdomius istorinius įvykius kunigas R. Skrinskas yra sukūręs ne vieną filmuką, kuriuos galima pasižiūrėti kunigo kuriamame Youtube kanale quko12345.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video