Valdančiųjų siūlomas biudžetas – išsikvėpęs ir niekaip neprisidės prie valstybės gerovės kūrimo
Viktoras FIODOROVAS, LR Seimo narys
Seimas ėmėsi vieno svarbiausių darbų – ateinančių metų biudžeto svarstymo. Biudžeto, kuris, Seimo Darbo partijos frakcijos nuomone, yra be jokių ambicijų, kelia daug klausimų, o jame galima rasti ir pasisavintų iš darbiečių idėjų.
Koks šis biudžetas? Joks. Tarsi atvėsusi arbata arba šampanas be burbuliukų – biudžetas be jokių ambicijų. Iš esmės tai toks pats biudžetas, koks buvo paskutiniuosius ketverius metus. Toks, kokius nuolat kritikuodavo pati dabartinė Premjerė. Tačiau, paradoksas, biudžete vietos atsirado ir svetimoms mintims. Kai Darbo partijos frakcija pavasarį teikė projektą dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) didinimo, valdantieji jį atmetė, tačiau dabar, beveik nieko nepakeitę, jie patys siūlo tai, ką siūlėme mes.
Valdančiųjų siekis padidinti NPD, kad mažiausiai uždirbantys asmenys gautų daugiau pajamų, pats savaime yra geras, tačiau, nekeičiant kitų dalykų, naudos neatneš. Ypač tai pastebima kalbant apie valstybės tarnautojų atlyginimus, kurie nepajudinami jau ilgus metus.
Daugelio valstybės tarnautojų atlyginimai tuoj priartės prie minimalaus mėnesio atlyginimo, nes jis auga sparčiau. Siūlymas kelti atlyginimus 4 eurais – nesąmonė, nes bazinis pareiginės algos dydis pasieks tą, kuris buvo iki Kubiliaus ir Šimonytės pasidarbavimo atlyginimų klausimais 2008 metais. Tačiau ar galima palyginti tuometinius 490 litų su dabartiniais 142 eurais.
Darbo partija į rinkimus ėjo su aiškiai deklaruotu siekiu, kad mažiausias minimalus atlyginimas (MMA) būtų ne mažesnis kaip 750 eurų, o pensija – 5–10 proc. didesnė nei MMA, tai yra, apie 800 eurų. Todėl dar pavasario sesijoje Seimui siūlėme Darbo kodekse įtvirtinti, kad MMA būtų ne mažesnis kaip 50 proc. VDU. Toks sprendimas padėtų mažinti socialinę atskirtį ir apsaugotų žmones nuo skurdo.
Įgyvendinus šią nuostatą ir minimalųjį mėnesinį atlyginimą susiejus su vidutiniu darbo užmokesčiu, augtų gyventojų pajamos, didėtų vartojimas, plėstųsi gamyba. Tačiau šį pasiūlymą pavasarį valdantieji atmetė, o rudens sesijoje tokį projektą jau registravo patys.
Siekdami sumažinti žemiau skurdo ribos gyvenančių pensinio amžiaus žmonių skaičių Seime įregistravome ir Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, pagal kurias būtų suteikiama galimybė vienišam žmogui gauti mirusio sutuoktinio senatvės arba netekto nedarbingumo didesnę pensiją. Pensinio amžiaus žmogus, galėdamas pasirinkti didesnę mirusio sutuoktinio socialinio draudimo pensiją, turėtų galimybę gyventi oriau, o dėl to valstybė sudėtingu pandemijos laikotarpiu nepatirtų jokių papildomų išlaidų.
Tuo, kad viešajame sektoriuje dirbantys žmonės yra tapę tarsi valstybės įkaitais, neabejoja ir mano kolega, Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys, kuris kartu su frakcijos nariais siūlantis NPD kelti ne tik MMA uždirbantiems žmonėms, bet ir vidurinei klasei. Darbo partija taip pat įregistravo pasiūlymą bazinį algos dydį didinti tiek, kad kitais metais viešajame sektoriuje būtų galima tikėtis 5 proc. atlyginimo kilimo.
Reikalavimai – tie patys, kainos auga, atlyginimai nejuda, tad kur motyvacija žmogui dirbti, pavyzdžiui, policijos pareigūnu už varganus 750 eurus, kai tiek tuoj gaus minimalų atlyginimą uždirbantis nekvalifikuotas darbuotojas? Greitai susidursime su situacija, kai tiesiog nebebus kam dirbti. Tokia specialistų trūkumo bomba jau tiksi tiek ligoninėse, tiek kitose valstybės įstaigose, ir kas tuomet bus kaltas?
Ekonomikos ir biudžeto pajamų augimas daugiau kaip 11 procentų yra rekordinis, tokio nebuvo daugelį metų. Tad kodėl, stebisi Darbo partijos frakcijos nariai, turint pinigų, siūlomas biudžetas yra toks bespalvis ir akivaizdžiai nieko nepakeisiantis žmonių gyvenimuose?
Valdantieji neparodė didelio entuziazmo bent pasistengti suteikti žmonėms galimybę realiai gauti didesnes pajamas, nes tos, kurias žada didinti, bus kitąmet suvalgytos didėjančių energijos išteklių, kuro, o tai reiškia, ir visų būtiniausių tiek maisto, tiek kitų prekių kainų.
Tai, kas siūloma, yra juokingai mažai ir niekaip neatitinka augančių išlaidų bei poreikio. Tad galbūt pats metas galvoti ne apie bejėgį galimybių biudžetą ir jo eilutes, o apie žmogų?
Tą, kuris artimiausiu metu gaus ženkliai išaugusias šildymo sąskaitas ir supras, kad greitai jam nebeapsimokės dirbti?
Tai – biudžetas be ambicijų. Šaltas, bejausmis, nykus ir nieko nepakeisiantis. Saugus galimybių biudžetas be jokios galimybės gyventi geriau.
Apie šiuos ir kitus nerimą keliančius klausimus frakcijos nariai diskutavo susitikime su finansų ministre Gintare Skaiste.
Seimo narys Andrius Mazuronis domėjosi, galbūt šią kadenciją konservatoriai išpildys seniai duotą savo pažadą grąžinti PVM į buvusį lygį. Juk būtent ši politinė jėga, užklupus 2008 m. krizei, pakėlė PVM tarifą, žadėdama jį grąžinti į buvusį lygį, kai tik ekonominė situacija pagerės.
„Negi tikrai šiuo metu nėra galimybės bent vienu procentu priartėti prie savo pažadų, duotų tautai 2008-aisiais, įgyvendinimo?“ – klausė parlamentaras.
Tačiau finansų ministrė paneigė tokią galimybę ir kratėsi atsakomybės, mat, anot jos, Vyriausybės programoje tokio pažado… nėra.
Taigi, itin trūksta platesnio požiūrio į jau priimtus įsipareigojimus, pradėtus savivaldybėse darbus, kurie, dėl Vyriausybės nekompetencijos, gali būti pasmerkti žlugti.
Valstybės investicijų programa baigsis 2025 m., tačiau iki šiol daugelis projektų pakibę ant plauko arba skęsta nežinioje.
Štai Kėdainių kultūros centrui buvo numatyta kitąmet skirti milijoną, o dabar ši suma yra sumažinta. Kyla rizika, kad projektas sustos.
Gargždų baseinui lėšų bus skiriama 2024-aisiais, didelė tikimybė, kad jų net nepakaks. Tas pats vyksta ir su kitais projektais. Kas bus toliau? Kas finansuos nebaigtus projektus? Kaip elgtis savivaldybėms, kurios tikėjosi šiais metais baigti projektus, o dabar susiduria su pakeistomis žaidimo taisyklėmis?
Kultūros ministerijos sprendimai, mano jis, pažeidžia jau priimtus įstatymus ir yra mažų mažiausiai nesąžiningi savivaldybių atžvilgiu. Keista, kad tuomet, kai viskas gerai, kai savivaldybės neprašė nieko keisti, sprendimai keičiami savo nuožiūra ir nesilaikant jokios logikos.
10 Komentarai
Darbiečiai kažkada atėjo į valdžią žadėdami minimalų darbo užmokestį padaryti 1509 Lt. Tai ko nepadarėte? Dabar vėl panašiais skaičiais pilsto, tik su € ženklu. Gaila, bet paskendote teismuose ir rinkėjai jumis nebetiki.
Ne tik žadėjo minimalų atlyginimą padaryti 1509 lt, bet ir per 11, 111 ir 1111 dienų Lietuvoj rojų sukurti. Kažkodėl dabar tyli lyg vandens į burną prisisiurbę.
Partijai ištikimas, o žmonai? :))))
Kas čia kalba, ar tik ne tas , kuris praktika atlikinėjo koncerne ? Gal vėl universitete Fedia studijuoti pradėjo ? Pripučiamas ekonomistas kėdainiečius mulkiais laiko.
Galit labai nesistengti neigiamai komentuodami, nes įtakos jokios tai nepadarys. Straipsnis labiau skirtas laikraščiui ir jo sklaidai Kėdainių apylinkėms, kur ne tokie išsilavinę varguoliai sakys ”ale gerai kalba tas jaunikaitis”
Fede saunuolis, ne taip kaip dudorius sulindes vienam verslininkui i rudaja
Galit labai nesistengti neigiamai komentuodami, nes įtakos jokios tai nepadarys. Straipsnis labiau skirtas laikraščiui ir jo sklaidai Kėdainių apylinkėms, kur ne tokie išsilavinę varguoliai sakys ”ale gerai kalba tas jaunikaitis”.
Butu Indrute protingesne, susirastu Kedainiuose ar Kaune kokie cukraus pagrindu nudepiliuota meiluzi ir butu laiminga. Geras meiluzis butu, turtingas vyras ir butu. O dabar atrodo, kad svajoniu pasaulyje gyvena. Indre, tik blogoms mergaitems viskas, o ar tas gerasias ims kas? Kam vedybiniame guoly reikalingi angelai?
Parcijas člienas čiulba?
Kalba tai ko visai neišmano, vidurinę tik baigęs jeigu ir ją pabaigęs. Čia tai seimo narys. Kėdainiečiai rinkit į seimą už save kvailesnius.