Vaikų globos namai – ant pokyčių slenksčio

 Vaikų globos namai – ant pokyčių slenksčio

Daugybės žmonių svajonė gyventi šalyje, kurioje nėra vaikų globos namų, panašu, gali tapti realybe. Pagaliau Kėdainiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, šeimoms pradėtos teikti kompleksinės paslaugos. Atsakingi specialistai teigia darantys viską, kad vaikų globos namuose būtų kuo mažiau, o į juos visgi patekę vaikai galėtų greičiau grįžti į savo šeimas, arba jiems būtų rasti nauji namai. Kėdainių vaikų globos namai „Saulutė“ jau kitais metais turėtų keisti savo pavadinimą, mat ši įstaiga nebėra tik vaikų namai – čia jau teikiama kur kas daugiau įvairių paslaugų šeimoms. Ir ne tik probleminėms.

Pagalbą teikia visiems

Ne paslaptis, kad su įvairiomis problemomis susiduria ne tik socialinės rizikos šeimos. Su nesutarimais ir nesusipratimais anksčiau ar vėliau susiduria kiekvienas. Vis dar nemažai yra ir tokių atvejų, kai dėl vaiko gerovės tėvai aukoja savo asmeninę laimę. Kartais tos jų aukos būna ir pernelyg didelės – pavyzdžiui, kenčiamas smurtas šeimoje, alkoholizmas. Kartais net metų metus šeimos saugo tokias savo paslaptis laikydamos jas gėdingomis ir tyliai kenčia.

Kad pagaliau baigtųsi tokios kančios, o tėvams prisikentėjus nenutiktų taip, kad vaikai atsidurtų vaikų globos namuose, atsigręžta ne tik į socialinės rizikos šeimas – kompleksinės paslaugos teikiamos visoms šeimoms, kurioms reikia pagalbos.„Saulutės“ direktorė Sandra Sagatienė džiaugiasi išsiplėtusia vaikų globos namų veikla. / G. Minelgaitės nuotr.

Laikinai apgyvendina

Viena iš tokios pagalbos formų – laikinas apgyvendinimas ir socialinė pagalba tiems, kurie išėję iš šeimos, neturi kur kreiptis.

Kėdainiuose laikiną pastogę galima gauti moterims bet kuriuo paros metu vaikų globos namuose „Saulutė“, kur veikia laikino apgyvendinimo namai ir moterų krizių centras.

Šioje įstaigoje įkurtas ir vaikų dienos centras, kuriame užklasinės veiklos ir įvairiapusės pagalbos gali tikėtis vaikai tiek iš socialinės rizikos grupei priskirtų šeimų, tiek vaikai, kurių tėveliai susiduria su vaikų užimtumo po pamokų problema.  

Teikiamos naujos paslaugos

„Socialinės priežiūros paslaugas mamoms ir vaikams teikiame laikino apgyvendinimo namuose. Turime 20 vietų, ir visada pas mus gyventojų būna pilna. Tai yra paslauga šeimai, kaip prevencinė priemonė ir pagalba šeimoms, kad jos nepatektų į socialinės rizikos šeimų grupę, o jei jau šeima į tą grupę patekusi – kad vaikai nebūtų atimti iš šeimos.

Padedame mamoms atsistoti ant kojų – pas mus patenka ne tik socialinės rizikos grupei priklausančių šeimų mamos, bet ir tos moterys, kurios patiria smurtą, kurios negali nuo agresijos apsaugoti savęs ir vaiko, negali dėl kažkokių priežasčių išsiskirti, taip pat tos, kurios netenka gyvenamosios vietos.

Kita paslauga, įeinanti į paslaugų šeimai paketą – vaikų dienos centre teikiamos socialinės ir ugdymo paslaugos vaikams iš pačių įvairiausių šeimų. Vėlgi, nebūtinai vaikas turi būti iš nepasiturinčios šeimos ar iš socialinės rizikos grupei priklausančios šeimos. Tikrai yra nemažai vaikų, iš, kaip mums įprasta sakyti, „normalių“ šeimų.

Dirba pas mus psichologas, neformaliojo ugdymo pedagogė, vaikams yra skiriama įvairiapusiška veikla“, – vardija vaikų globos namų „Saulutė“ vadovė Sandra Sagatienė, atkreipdama dėmesį, kad jau teikiamos paslaugos šeimoms yra populiarios ir duodančios daug naudos. Be to, pasak jos, šeimoms teikiamų paslaugų spektras netrukus dar labiau išsiplės.

Stengiasi grąžinti vaikus į šeimas

Viliamasi, kad šeimoms pradėtos teikti paslaugos padės vaikus apsaugoti nuo patekimo į vaikų globos namus, o jau patekusius čia padės greičiau sugrąžinti į šeimas.

„Vaikų globos namai turėtų būti kaip tarpinė stotelė. Vaikas turėtų arba grįžti į savo šeimą, arba keliauti į naujus namus. Mes neturime tikslo „kaupti“ vaikus globos namuose – mūsų tikslas vaikus grąžinti mamai ar tėčiui, ar rasti naują šeimą“, – komentavo „Saulutės“ direktorė. 

Taigi jeigu vaikų globos namuose vaikas atsirado, nes buvo paimtas iš šeimos, tiems tėvams yra teikiama visapusiška pagalba, siekiant užtikrinti socialinių įgūdžių vystymą. Vaikų globos namuose tokiems tėveliams organizuojami pozityvios tėvystės užsiėmimai, kuriuos veda Švietimo pagalbos tarnybos socialinė pedagogė.

Nepalieka bėdoje nė vienos

Jeigu moterį ištiko bėda, ji bet kuriuo paros metu gali pasiskambinti į laikino apgyvendinimo namus – jai visuomet bus ištiesta pagalbos ranka.

„Laikino apgyvendinimo namai yra labai gera paslauga mamoms. Jos gali čia išmokti tvarkyti finansus, pagilinti kitus įgūdžius ar išmokti naujų, saugiai gyventi. Jos ir vaikai čia labai atsigauna. Kas nori, tikrai atsistoja ant kojų – yra visos sąlygos, visos galimybės. Net jeigu būna taip, kad laikino apgyvendinimo namuose nėra vietų (o taip būna labai dažnai), mes motinos su vaiku nepaliekame likimo valiai.

Yra buvę taip, kad policija atvežė mamą pas mus iš kito rajono. Mes ją apgyvendinome izoliatoriuje, nes ji atvažiavo be jokių medicininių pažymų, na, o kitą dieną socialinė darbuotoja žiūrėjo, kaip toliau daryti. Buvo susisiekta su to rajono savivaldybės vaiko teisių skyriumi, paaiškėjo, kad toji mama turėjo būti nugabenta į tame rajone esančius panašius apgyvendinimo namus. Tai mes ją ten ir nugabenome“, – pasakojo S. Sagatienė.

Moterys nemažai pagalbos sulaukia ir iš laikino apgyvendinimo namuose veikiančio moterų krizių centro, kuriame dirba psichologai ir savanoriai.  

Sustiprėjus – naujo gyvenimo link

S. Sagatienė, paprašyta įvardinti, su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria moterys, kurios, žvelgiant iš šalies, rodos, yra sukūrusios normalias šeimas, neslepia: „Dažniausia ir didžiausia tokių moterų problema – didelis nepasitikėjimas savimi, kuris iššaukiamas tuomet, kai vyras ar sugyventinis smurtauja, terorizuoja, psichologiškai žlugdo, o moterys yra per silpnos tam pasipriešinti.

Turėjome atvejį, kai apie metus laiko pas mus gyvenusi moteris labai atsigavo, įgijo daug pasitikėjimo. O iš pradžių ji bijodavo tokių dalykų, kurie mums yra visiškai įprasti.

Jai buvo toks didžiulis įvykis, kai mes ją su dukrele nuvežėme į vandens parką – pamokėme, kaip elgtis, ką daryti. Ji niekada prieš tai nebuvo lankiusis tokioje vietoje, aišku, galėjo pasimesti, buvo daug nežinomųjų. Bet po visko, po tos kelionės ji tokia laiminga buvo, visą kelią atgal šypsojosi. Ir tai buvo tokia mama, kuri nei rūkė, nei gėrė, tvarkingai gyveno. Tiesa, tokių mamų yra mažiau, negu tų, kurios stokoja socialinių įgūdžių“, – pasakojo S. Sagatienė.

Pašnekovė taip pat pabrėžė, kad žmonių, kurie stokoja socialinių įgūdžių buvo ir, tikėtina, bus ateityje, o rajonuose teikiamos paslaugos šeimoms nėra kažkokia panacėja, kuri užtikrins sklandų kiekvienos šeimos gyvenimą – kitokio gyvenimo pirmiausia reikia labai norėti pačiai šeimai.

„Tačiau aš tikrai tikiu, kad jeigu mes padėsime 5 mamoms iš šimto, tai jau bus gerai. Mes galime padėti atsistoti ant kojų toms mamoms, kurios nori pakeisti savo gyvenimą. Jų čia niekas varu nevaro, jos pačios turi sąmoningai suvokti, kad kažkas jų gyvenime turi keistis. Ir čia jos turi galimybę, kad vaikas augtų kartu su jomis, o ne vaikų globos namuose“, – reziumavo S. Sagatienė.

Nuo 2017 metų – naujovės

„Saulutės“ direktorė pasakojo, kad jos vadovaujama įstaiga turi nemažai ateities planų.

„2017–2020 metų laikotarpiu atsiras galimybė daliai mūsų vaikų iškeliauti ir apsigyventi bendruomenėse, Bendruomeniniuose globos namuose. 2018–2020 metų laikotarpiu turėtų atsirasti ir Savarankiško gyvenimo namai vaikams.

Be to, mūsų institucijai yra priskirta funkcija „Globėjų ir įtėvių mokymas ir konsultavimas“. Šiemet jau turėtume startuoti su globėjų ir įtėvių mokymu. Svarbu tai, kad šeimos, ketinančios globoti vaikus, galėtų šia paslauga pasinaudoti Kėdainiuose, kad jiems nereikėtų kažkur važiuoti į mokymus. Be to, vėliau tie globėjų ir įtėvių mokytojai turėtų padėti ir jau globotinius priėmusias šeimas, nes išties yra susiduriama su įvairiausiomis problemomis, iškyla įvairių sunkumų tiek auginant savo, tiek globojant svetimus vaikus. Tiesa, kol kas tokie mokymai nebuvo organizuoti, vyksta derinimo darbai, tačiau greitu metu ši paslauga turėtų startuoti.

Nuo 2017 metų mūsų institucijai pavesta koordinuoti ir organizuoti socialinių darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis darbą, tai jau, žinoma, ne paslauga šeimoms, tačiau ši veikla taip pat startuoti turėtų kitąmet“, – pasakojo S. Sagatienė.

Nuo 2017 metų vaikų globos namai „Saulutė“ keis pavadinimą ir taps Pagalbos šeimai centru. 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video