Už kone 200 tūkst. miestą stebinčių vaizdo kamerų įrašų paprašyti gali ir gyventojai

Stacionarus greičio matuoklis, esantis Kėdainiuose, per praėjusius metus užfiksavo kone pusantro tūkstančio pažeidimų./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Kėdainiai tiesiog nusagstyti vaizdo stebėjimo kameromis. Visame rajone jų priskaičiuojama net 69, o pačiame mieste – net 46. Tiesa, nutikus kokiai nelaimei vis dar dažnai galima išgirsti gyventojų skepsį, esą kamerų pilna, bet kai reikia, jos nieko nemato arba neveikia. Vis dėlto savivaldybė teigia, kad nors atvejų, kai kameros neveikia, pasitaiko, jų gedimai esą pašalinami greitai. Be to, tikinama, kad vaizdo kamerų medžiagą gali gauti ne tik policijos pareigūnai, bet ir patys gyventojai.
Gedimai fiksuoti pusšimtį kartų
Kaip sakė Kėdainių rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis, savivaldybės teritorijoje iš viso yra 69 vaizdo stebėjimo kameros, tačiau jos yra skirtingos.
„Iš viso yra 39 vaizdo stebėjimo kameros, 14 transporto priemonių valstybinių numerių nuskaitymo kamerų. Šios kameros įeina į centralizuotą vaizdo stebėjimo sistemą. 11 vaizdo stebėjimo kamerų prie atliekų konteinerių aikštelių bei dar 5 mobilios kameros“, – vardijo E. Grigaitis.

1–3 dienas buvo pašalinti./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Visų šių miesto stebėjimo kamerų priežiūra per metus atsieina apie 175,5 tūkst. eurų.
Mieste esančios kameros šiuo metu veikia be priekaištų, tačiau per praėjusius metus fiksuotas ne vienas gedimas.
„Šiuo metu veikia visos 46 miesto vaizdo stebėjimo kameros. 2024 metais buvo fiksuoti 55 vaizdo stebėjimo kamerų gedimai, kurie per 1–3 dienas buvo pašalinti“, – sakė savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Žydrė Krivičienė.
Motyvuotai paprašius, įrašą galima pamatyti
Gyventojai neretai spėlioja ir ne tik apie tai, kiek gi tos kameros veikia, kiek ne, bet ir tai, ar įmanoma paprastam žmogui pamatyti vaizdo kameros įrašą.
Paaiškėjo, kad įrašus gauti gali tik policijos pareigūnai, bet gyventojui, jei jis dėl įvykio kreipėsi į policiją, tas įrašas taip pat gali būti prieinamas.
„Įvykus nelaimei, jei vaizdo stebėjimo kameros apima tą vietą, reikalingi vaizdo įrašai peržiūrimi, daromos įrašų kopijos, kurie gali būti panaudojami kaip įrodymai.
Dėl įvykdyto pažeidimo ar nusikaltimo gyventojai turi kreiptis į policiją. Tyrimą atliekančiam policijos pareigūnui pateikiami vaizdo įrašai, susiję su tiriamu įvykiu.
Gyventojai motyvuotu prašymu gali kreiptis į Kėdainių rajono savivaldybės administraciją ir vaizdo stebėjimo kamerų įrašai būna peržiūrimi bei pateikiami bylą tiriančiam pareigūnui“, – sakė Ž. Krivičienė.
Tiesa, reikia suprasti, kad ne visa miesto teritorija patenka į vaizdo stebėjimo kamerų lauką. Kadangi vaizdo stebėjimo kameros neapima viso miesto, gali būti, kad tose vietose, kur įvyko nelaimė, paprasčiausiai nėra vaizdo stebėjimo kameros arba arčiausiai esančios kameros neapima reikalingos vietos.
„Gyventojai motyvuotu prašymu gali kreiptis į Kėdainių rajono savivaldybės administraciją ir vaizdo stebėjimo kamerų įrašai būna peržiūrimi bei pateikiami bylą tiriančiam pareigūnui.
Ž. Krivičienė
Užfiksavo porą šimtų pažeidimų
Ž. Krivičienė informavo, kad per praėjusius metus su miesto vaizdo stebėjimo kamerų pagalba dėl teisės pažeidimų buvo atlikti 79 įrašai.
Tiesa, nusikaltimus tiria policija, todėl savivaldybė neturi duomenų, kiek jų buvo išaiškinta su vaizdo kamerų pagalba.
Tačiau protokolus gyventojams rašo ir Viešosios tvarkos skyriaus specialistai. Gauti nuobaudas galima ir už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, taip pat už netinkamą atliekų tvarkymą.
„Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai pažeidėjams surašė 149 protokolus už kelių eismo taisyklių pažeidimus, kuriuos fiksavo miesto vaizdo stebėjimo kameros.
Miesto vaizdo stebėjimo ir kilnojamųjų kamerų pagalba Kėdainių savivaldybėje nustatyta ir nubausta 18 asmenų, kurie nesilaikė Kėdainių rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų – netinkamai atsikratė atliekų, nerūšiavo, paliko atliekas prie konteinerių ir pan.“, – sakė Ž. Krivičienė.
Visų šių miesto stebėjimo kamerų priežiūra per metus atsieina apie 175,5 tūkst. eurų.
Aut. past.
Greičio kamera pažeidimus fiksuoja tūkstančiais
E. Grigaitis pridūrė, kad Kėdainių mieste yra vienas stacionarus transporto priemonių greičio matuoklis. Tiesa, juo užfiksuotas pažeidimų skaičius tikrai įspūdingas, tik, bėda, neaišku, kiek gi tas matuoklis pagelbėja renkant savivaldybės biudžetą.
„Pažeidimų skaičius – 1 406. VMI teikia bendrą informaciją, neišskiriant duomenų, kiek pinigų patenka į savivaldybės biudžetą būtent iš KET pažeidėjų“, – vardijo E. Grigaitis.