Ugdymo įstaiga, kurioje gera augti kiekvienam mažam „lašiukui“ ir „bitutei“
Džestina BORODINAITĖ
Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinė mokykla – vienintelė ugdymo įstaiga Pelėdnagių seniūnijoje, turinti tris skyrius. Vienas jų, gyvuojantis jau 32 metus, – Nociūnų skyrius, kuriame veikia ikimokyklinio ugdymo grupė „Lašiukai“ ir priešmokyklinio ugdymo grupė „Bitutės“. „Lašiukai“ šiemet mini 20 metų gimtadienį, o „Bitutės“ skyriuje dūzgia jau dešimtmetį. Su šiomis grupėmis dirbantis ilgametis ugdymo skyriaus kolektyvas lygiai tiek pat laiko stengiasi užtikrinti, kad pažinimo kelias, kuriuo ugdytiniai eina ne vienerius metus, būtų kupinas džiaugsmo, neišdildomų įspūdžių, nepakartojamų mokymosi patirčių ir darnos.
Keitė statusą
Per šitiek metų ugdymo įstaiga net kelis kartus keitė statusą: pirmiausia čia buvo mokykla-darželis, kuriame veikė savaitinė grupė, vėliau įstaiga perorganizuota į Labūnavos pagrindinės mokyklos skyrių su pradiniu ir ikimokykliniu ugdymu, o dabar dėl sumažėjusio kaime gyvenančių vaikų skaičiaus skyrius gyvuoja kaip ikimokyklinio ugdymo įstaiga, ir vis tiek liko gyvybinga, kūrybinga, skleidžianti šilumą ir itin reikalinga kiekvienam mažam „lašiukui“ ir „bitutei“ augti.
Užaugo dvi kartos
Labūnavos pagrindinės mokyklos direktorė Rita Karnilavičienė įsitikinusi, jog kone kiekvienas nociūniškis per daugiau nei 30 metų vienaip ar kitaip buvo susijęs su Nociūnuose veikiančiu skyriumi.
„Vieni čia augo, kiti dirbo, treti vaikus, anūkus vedė, visi tikrai turi ką papasakoti ir ką prisiminti. Per 32 gyvavimo metus Nociūnų skyriuje užaugo dvi kartos ugdytinių. Dabar ugdymo įstaigą lanko buvusių auklėtinių vaikai.
Čia nuolat klega vaikų juokas, gyvena pasakos, darbuotojų ir tėvelių džiaugsmai bei rūpestėliai.
Itin smagu girdėti, jog tie, kurie čia ugdomi, džiaugiasi skyriuje vykdomomis įvairiausiomis veiklomis, užsiėmimais, rengiamomis šventėmis bei įgyta patirtimi“, – Nociūnų skyriaus ilgamečiu gyvavimu pasidžiaugia R. Karnilavičienė.
Paminėjo jubiliejų
Direktorės teigimu, kitaip nei kiti Labūnavos pagrindinės mokyklos skyriai, Nociūnų skyrius jau eilę metų švenčia ne tik pačio skyriaus, bet ir ugdymo įstaigoje veikiančių grupių gimtadienius.
Šiemet iškilmingai paminėtas Labūnavos pagrindinės mokyklos Nociūnų skyriaus ikimokyklinio ugdymo grupės „Lašiukai“ dvidešimtasis jubiliejus.
„20 metų – tai dvidešimt rugsėjų su gausybe mažylių, nedrąsiai įsikibusių tėveliams į rankas, tai – dvidešimt prisirišimo metų, per kuriuos pamilti ir užauginti vaikystės sparnai, jau daugelį kartų paspaustos išsiskyrimui išleistuvių rankos, tai – dvidešimt atsakingo, kupino ieškojimų, kruopštaus darbo metų, atiduotų prasmingai veiklai bei sėkmingam vaikų ugdymui.
Jubiliejaus proga noriu palinkėti darnos Nociūnų skyriaus kolektyve, gražaus bendravimo ir bendradarbiavimo tarpusavyje, su ugdytinių tėveliais ir šalia esančiais socialiniais partneriais, o mažiesiems „lašiukams“ bei jų pedagogams linkiu, kad laikas ir toliau prasmingai tekėtų bei visi sveiki ir besišypsantys sulauktumėte naujų jubiliejų“, – jubiliatus sveikina R. Karnilavičienė.
Per šitiek metų ugdymo įstaiga net kelis kartus keitė statusą: pirmiausia čia buvo mokykla-darželis, kuriame veikė savaitinė grupė, vėliau įstaiga perorganizuota į Labūnavos pagrindinės mokyklos skyrių su pradiniu ir ikimokykliniu ugdymu, o dabar dėl sumažėjusio kaime gyvenančių vaikų skaičiaus skyrius gyvuoja kaip ikimokyklinio ugdymo įstaiga, ir vis tiek liko gyvybinga, kūrybinga, skleidžianti šilumą ir itin reikalinga kiekvienam mažam „lašiukui“ ir „bitutei“ augti.
Aut. past.
Intensyviai ruošėsi
Labūnavos pagrindinės mokyklos Nociūnų skyriaus ikimokyklinio ugdymo „Lašiukų“ grupės auklėtoja Ramunė Jonikienė neslepia, jog dvidešimtajam „Lašiukų“ grupės sukakties paminėjimui buvo rengtasi iš anksto.
„Ilgą laiką vyko intensyvūs paruošiamieji darbai, prie kurių noriai prisidėjo tiek skyriaus darbuotojai, tiek vaikai, tiek ir jų tėveliai.
Bendrų pastangų dėka buvo kruopščiai sutvarkyta skyriaus aplinka, gėlynai, suorganizuotas iškilmingas jubiliejinis renginys.
Visiems širdingai dėkoju už puikias šventines idėjas bei nuoširdų darbą, ruošiantis šiam garbingam sukakties paminėjimui“, – šiltų padėkos žodžių prie bendro tikslo prisidėjusiems negaili „lašiukus“ ugdanti pedagogė.
Sulaukė dovanų
R. Jonikienės pirmiesiems „lašiukams“ – jau daugiau nei 20 metų.
„Keli iš jų – patys tėveliai ir savo atžalas patiki man, kas be galo džiugina. Kiti taip pat neabejingi ir apsilanko beveik kiekviename grupės gimtadienyje, o šiais metais atvyko net ir su dovanomis – dabartiniams „lašiukams“ jie įteikė naktinius puodukus.
Dar vienos malonios dovanos sulaukėme iš buvusių auklėtinių, sesių Arbaziauskaičių. Jos sukūrė naują grupės himną.
Už nuolatinį dėmesį dėkojame direktorei R. Karnilavičienei. Jubiliejaus proga ugdymo įstaigos vadovė padovanojo šešias dailias daiktadėžes.
Už originalius jubiliejinius marškinėlius padėką skiriame Nociūnų bendruomenės centrui bei Kėdainių kultūros centro Nociūnų skyriui“, – geradariams dėkoja R. Jonikienė, dirbti Nociūnų skyriuje pradėjusi būdama 19 metų.
„Vieni čia augo, kiti dirbo, treti vaikus, anūkus vedė, visi tikrai turi ką papasakoti ir ką prisiminti. Per 32 gyvavimo metus Nociūnų skyriuje užaugo dvi kartos ugdytinių. Dabar ugdymo įstaigą lanko buvusių auklėtinių vaikai“.
R. Karnilavičienė
Pedagogės darbas – pašaukimas
„Ir jau tada buvo aišku, jog pedagogės darbas – mano pašaukimas. Tą supratau pirmųjų atostogų metu, kai kurį laiką praleidusi be taip mylimų vaikučių, ėmiau jų ilgėtis.
Kadangi vaikai „Lašiukų“ grupę lanko kelis metus, labai prie jų prisirišu.
Kai dar vos metukų mažyliai ateina, stengiuosi, kad jie patirtų kuo mažiau streso, skiriu jiems išskirtinį dėmesį, taip pat nedraudžiu tėveliams pabūti kartu su mažyliu tiek, kad ir jie imtų manimi pasitikėti bei patikėtų man patį didžiausią savo turtą.
Drauge su vaikais mokomės bendrauti, gerbti šalia esantį, įsilieti į naują kolektyvą. Kai tenka savo auklėtinius išleisti į tolimesnį ugdymą, graudinuosi. Man visada svarbu, kaip jiems sekasi toliau.
Didžiausia laimė – kai buvę ir jau užaugę vaikai susitikus apsikabina, pasakoja, kaip jiems sekasi, ko pavyko pasiekti, o kartu prisimena ir darželio laikus.
Taip pat be galo džiaugiuosi, kad sekasi glaudžiai bendrauti ir su grupės tėveliais, kurie maloniai sutinka pagelbėti: prireikus ir baldus surenka, smėlio dėžę vaikams pagamina ar net švenčių organizatoriais, aktoriais ir vedėjais tampa“, – apie mėgstamą darbą kalba R. Jonikienė.
Veiklą pradėjo 1989 metais
Ugdymo įstaiga, kuriai pirmuosius 15 metų vadovavo Regina Žebrauskienė, Nociūnuose savo veiklą pradėjo 1989 metais ir vadinosi Nociūnų darželis-mokykla.
„Kadangi ugdymo įstaiga, kurioje buvo trys darželio grupės ir dvi jungtinės pradinės klasės, tuo metu priklausė „Varpos“ kolūkiui, todėl daugiausiai ją lankė šio kolūkio darbuotojų vaikai.
Tuometiniame darželyje-mokykloje apie 5 metus veikė savaitinė grupė, skirta socialinės rizikos šeimų vaikams.
Lygiai tiek pat metų darželio-mokyklos bendruomenė glaudžiai bendravo su švedų bendruomene, kuri kasmet prieš Šv. Kalėdas aprūpindavo praktiškomis kalėdinėmis dovanėlėmis.
Taip pat prisiminimuose iki šių dienų išlikę ir tuo metu ugdymo įstaigoje nuolat organizuotos didelės tradicinės metų šventės, kurias pasitikdavo visa ugdymo įstaigos bendruomenė“, – apie veiklos pradžią užsimena R. Karnilavičienė.
Dirba 30 metų
Nuo 1991 metų pavasario Nociūnų ugdymo įstaiga perduota Pelėdnagių seniūnijos žinion. Tuo metu mokykloje vaikų daugėjo, o jų skaičius darželyje mažėjo.
Vienu metu ugdymo įstaigoje buvo keturios atskiros pradinės klasės, kuriose dirbo keturios pradinių klasių mokytojos – Danutė Gailiuvienė, Regina Bičkienė, a.a. Asta Lepienė ir Jūratė Narbutienė.
Tuo pat metu veikė ir pailgintos darbo dienos grupė pradinių klasių mokinukams.
„Esame patenkinti, jog beveik visi dabartiniai ugdymo įstaigos darbuotojai Nociūnuose dirba apie 30 metų.
Su mažaisiais ikimokyklinukais ir priešmokyklinukais trisdešimt metų tebedirbu aš pati ir mokytoja R. Jonikienė.
Nuo pat ugdymo įstaigos įkūrimo ūkvedės-sandėlininkės pareigose dirba Janė Lazaravičienė ir mokytojos pagalbininkė Regina Čikotienė.
Muzikos pamokas buvusiems pradinukams vedė, o meninį ugdymą priešmokyklinukams ir ikimokyklinukams nuo 2004 metų organizuoja muzikos mokytojas Saulius Urbonas.
Šiuo metu Nociūnų skyriuje dirba ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojos, meninio ugdymo mokytojas, dvi mokytojų pagalbininkės, sandėlininkė-ūkvedė-skalbėja, virėja, valytoja ir pagalbinis darbininkas.
Pagalbos specialistai į skyrių atvyksta periodiškai arba pagal poreikį iš Labūnavos pagrindinės mokyklos.
Savo kūrybiniais darbais trisdešimt metų įstaigą puošia Vitalija Filatova“, – apie Nociūnų skyriaus ilgametį kolektyvą kalba Labūnavos pagrindinės mokyklos Nociūnų skyriaus priešmokyklinio ugdymo „Bitučių“ grupės auklėtoja, atsakinga už Nociūnų skyriaus veiklą, Sandra Strazdauskienė.
Tapo skyriumi
Nuo 2004 metų rudens pradžios, vykdant reorganizaciją, Nociūnų darželis-mokykla tapo Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinės mokyklos Nociūnų skyriumi.
„Tuo metu įstaigoje liko dvi jungtinės pradinės klasės ir viena mišri ikimokyklinė grupė. Vėliau, padaugėjus darželinio amžiaus vaikų ir vykdant Švietimo ministerijos projektą, atidaryta priešmokyklinio ugdymo grupė.
2018 metais ugdymo įstaigos skyriuje dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus nebeliko pradinių klasių, kuriose dirbo pradinio ugdymo vyresnioji mokytoja Edita Junčienė ir pradinio ugdymo mokytoja metodininkė Dalia Bačkienė.
Šiuo metu Nociūnų skyriuje veikia dvi grupės. Ikimokyklinę „Lašiukų“ grupę lanko 2–4 metų, o priešmokyklinę „Bitučių“ grupę – 5–6 metų vaikai“, – apie ugdymo įstaigą nuo 2004 metų iki šių dienų šneka S. Strazdauskienė.
Aktyviai dalyvauja
Ugdymo įstaigos bendruomenė džiaugiasi skyriaus ikimokyklinių grupių ugdytinių aktyvumu. Vaikučiai nuolat dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose, respublikiniuose ir rajoniniuose projektuose, kurie yra skirti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams, ir garsina savo skyriaus bei grupių vardus.
Darbas pasikeitė, tikslai – ne
S. Strazdauskienė pastebi, jog pedagoginis darbas Nociūnų ugdymo įstaigoje per kiek daugiau nei 30 metų pasikeitė kardinaliai.
„Pradžioje pagrindinė darbo priemonė grupėse buvo popieriaus lapas ir pieštukai bei žaislai. Dabar turime internetą, kompiuterius, spausdintuvus, multimediją, laminavimo aparatą, daug spalvingų žaislų ir kitokių priemonių.
Šiuo metu Nociūnuose veikiančiame ugdymo skyriuje dirbama pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, taikomi įvairūs ugdymo metodai, kad vaikai net ir žaisdami ugdytųsi ir būtų ugdomi.
Skyriaus pedagogės nuolat domisi naujovėmis, tobulina kvalifikacijas kursuose ir seminaruose, o įgytas žinias puikiai pritaiko dirbdamos su vaikais.
Kasmet ugdymo įstaigoje organizuojamos ir švenčiamos kasmetinės kalendorinės šventės, kurių paminėjimas ir organizavimas padeda mažiesiems pažinti ir suprasti tikrąsias vertybes.
Per tiek metų keitėsi įstaigos vadovai, darbuotojai, ugdymo įstaigos išorė ir vidus, tačiau svarbiausios vertybės ir tikslai nesikeitė.
Mes visuomet siekėme ir tebesiekiame ugdyti vaikuose gėrio, grožio, tiesos supratimą, formuoti vaikams etnokultūros pradmenis ir tradicijas, ugdyti sveikos ir saugios gyvensenos įgūdžius, padėti suvokti ir atsakyti į visus jiems iškilusius klausimus“, – pabrėžia S. Strazdauskienė.
Nociūnų skyriui reikalinga pastato išorės ir vidaus renovacija, teritoriją žyminti tvora, šaligatvių atnaujinimas, edukacinės erdvės lauke, sporto aikštyno bei kitų įrenginių įrengimas įstaigos kieme.
Aut. past.
Priemonių ugdymui netrūksta
Nociūnų skyrius įsikūręs gražiame gamtos prieglobstyje, kuriame auga didžiuliai ilgamečiai medžiai ir kurį supa neeilinė aura.
„Mokyklos ir savivaldybės lėšomis neseniai atnaujintos lauko erdvės. Pertvarkyta senoji pavėsinė, nupirkti nauji lauko įrengimai ir lauko žaislai.
Kai kurias erdves padeda įkurti ugdytinių tėvai. Didžiausi pagalbininkai – „Lašiukų“ grupės tėveliai. Šiemet jų iniciatyva įrengtas „Basakojų takas“, atnaujintas gėlynas, nupiešti edukaciniai piešinukai kieme ant plytelių vaikų žaidimams.
Taip pat ugdymo įstaigos kieme turime daržą ir šiltnamį. Jų dėka vykdomos įvairios edukacinės veiklos. Vaikams reikalingomis metodinėmis priemonėmis neretai pasirūpina ir skyriuje dirbančios pedagogės.
Be to, nepaprastai džiaugiamės, kad nuolat prie ugdymo įstaigos paramos prisideda ir aktyviai veikiantis Nociūnų bendruomenės centras, kuriam vadovauja Vaida Stanevičienė, bei kiti geros valios žmonės.
Organizuojant renginius didžiausias pagalbininkas – Nociūnų kultūros skyrius ir jo vadovė Daiva Makutienė“, – pasidžiaugia S. Strazdauskienė.
Ateities planai
Problematiškiausia, anot R. Karnilavičienės, jog per 32 metus nei Nociūnų skyriaus fasadas, nei ugdymo įstaigos vidaus patalpos nebuvo kapitaliai remontuotos.
Ugdymo įstaigoje kasmet buvo vykdomi kosmetiniai remontai, o kardinalus šiltų ir estetiškai patrauklių ugdymo įstaigos patalpų remontas – vienas iš svarbiausių skyriaus ateities planų.
„Kadangi ugdymo įstaigos pastate glaudžiasi ir Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos Nociūnų filialas, VšĮ Kėdainių PSPC Nociūnų medicinos punktas, Kėdainių kultūros centro Nociūnų skyrius, o šalia esančiame ir mokyklai priklausančiame pastate įsikūręs Nociūnų bendruomenės centras, todėl Nociūnų skyrius tapo ir daugiafunkciu centru, taigi didėja ir mūsų svajonės.
Nociūnų skyriui reikalinga pastato išorės ir vidaus renovacija, teritoriją žyminti tvora, šaligatvių atnaujinimas, edukacinės erdvės lauke, sporto aikštyno bei kitų įrenginių įrengimas įstaigos kieme.
Tikime, kad netolimoje ateityje šias svajones pavyks išpildyti“, – viliasi R. Karnilavičienė.