Skip to content

Technologijų pažanga neturi nustelbti kūrėjų interesų

 Technologijų pažanga neturi nustelbti kūrėjų interesų

Kultūros ministerijos nuotr.

Lietuva vertina savo kūrėjus, yra įsipareigojusi saugoti jų teises sparčios technologijų, ypač dirbtinio intelekto (DI), plėtros akivaizdoje ir aktyviai dalyvauja formuojant tarptautinę autorių teisių ateitį. Tokias pagrindines mintis šiandien išsakė kultūros ministras Šarūnas Birutis, sveikindamas Vilniuje prasidėjusio didžiausio pasaulyje autorių bendrijų tinklo CISAC (Tarptautinės autorių ir kompozitorių bendrijų konfederacijos) Europos regiono suvažiavimo dalyvius.

„Tai, kad Lietuva tapo šio reikšmingo įvykio epicentru, ne tik kelia pasididžiavimą, bet ir pabrėžia aktyvų šalies vaidmenį formuojant autorių teisių ateitį. Džiaugiuosi matydamas gausų būrį ekspertų, organizacijų vadovų, teisininkų, kūrėjų ir net technologijų lyderių kaip „Netflix“ bei „Meta“ atstovų. Mūsų šalis vertina savo autorius, kūrėjus ir yra įsipareigojusi saugoti jų teises. Šis renginys – puiki proga visiems kartu ieškoti būdų, kaip suderinti technologijų pažangą su kūrėjų interesais, išsaugoti kultūros įvairovę ir skatinti kūrybiškumą“, – sakė kultūros ministras Š. Birutis.

Ministras savo kalboje pabrėžė, kad Vilnius šiomis dienomis tampa tarptautine platforma diskusijoms itin aktualia tema – kaip užtikrinti, kad DI sistemų mokymui naudojami kūriniai būtų tinkamai licencijuojami, o jų autoriai gautų pelnytą atlygį už savo intelektinę nuosavybę. Jis išreiškė viltį, kad susitikimas bus kupinas įžvalgių diskusijų ir padės rasti konstruktyvius sprendimus bei bendrą sutarimą šioje srityje.

Balandžio 29–30 d. Vilniuje vykstantis CISAC Europos regiono suvažiavimas yra vienas svarbiausių šios tarptautinės konfederacijos renginių. Į jį susirinko per 140 autorių teisių ekspertų, kolektyvinio administravimo organizacijų vadovų, teisininkų, kūrėjų iš visos Europos ir JAV, taip pat pasaulinių technologijų kompanijų atstovų. Renginio, kurio pagrindinė tema – dirbtinio intelekto licencijavimas, šeimininkė yra asociacija LATGA.

Konfederacija CISAC aktyviai ieško būdų, kaip sureguliuoti autorių kūrinių naudojimą DI sistemose, atsižvelgiant į prognozes, jog DI generuojamas turinys ateityje gali reikšmingai sumažinti kūrėjų pajamas. Suvažiavime pranešimus skaito žinomi tarptautiniai ekspertai, vyksta diskusijos apie kūrybos, technologijų ir teisių sankirtą, autorių teisių valdymą skaitmeninėse platformose.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video