Tarptautinės chemijos olimpiados bronza – kėdainiečiui
Eglė KUKTIENĖ
Iš Japonijoje vykusios gilias tradicijas turinčios tarptautinės chemijos olimpiados „IChO 2021“ Kėdainių Šviesiosios gimnazijos būsimasis abiturientas Laimis Jurkėnas parvežė bronzos laimėjimą. Olimpiadoje, kurioje dalyvauja atstovai iš 80-ies pasaulio šalių, prizines vietas pelnė net keturi lietuvaičiai.
Nuo 1968 m.
Tarptautinė chemijos olimpiada vyksta nuo pat 1968 metų. Pirmąjį kartą ji įvyko Prahoje, ir vyko kasmet, išskyrus 1971 metus.
Dabar olimpiadoje kasmet dalyvauja apie 300 gimnazinių klasių moksleivių iš 80-ies pasaulio šalių.
Olimpiada trunka 10 valandų. Penkios valandos skiriamos praktinėms užduotims, o kitą dieną dar penkios valandos – teorinių žinių tikrinimui.
Olimpiadoje bronzos medalius, be L. Jurkėno, pelnė dar du lietuvaičiai – panevėžietis Simonas Melaika ir klaipėdietis Tadas Danilevičius. Sidabro medalį pelnė Povilas Dapšys iš Mažeikių.
Lietuvos komandai vadovavo Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto profesorius dr. Rimantas Raudonis ir Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto magistrantas Lukas Šteinys.
Kaip sakė pats L. Jurkėnas, mentorių darbas buvo atrinkti ir paruošti mokinius olimpiadai, tačiau prie šio darbo prisidėjo ir daugiau žmonių.
„Mentoriai tvarkė vidinius olimpiados reikalus iš Lietuvos pusės ir mokinių parinkimą, paruošimą.
O mums buvo vykdomos konsultacijos su kitais dėstytojais būtent tomis temoms, kurios turėjo būti olimpiadoje“, – sakė bronzos laimėtojas.
Sustiprėjo gimnazijoje
Dar besimokydamas Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje Laimis Jurkėnas jautė palankumą tiksliesiems mokslams, tačiau, kaip sako jo mama Irina Eid, visas potencialas atsiskleidė perėjus į Šviesiąją gimnaziją.
Čia jis dalyvavo daugybėje olimpiadų – ir ne tik tiksliųjų mokslų.
„Olimpiadų buvo daug: kalbų, matematikos, fizikos, chemijos. Ir jį pastebėjo chemijos mokytoja Irma Krivickienė, taip sakant, „priglaudė po sparneliu“.
Pamenu, ji kartą man paskambino ir susijaudinusi sako: „Aš tokia laiminga, kad toks vaikas yra mano klasėje, ačiū jums!“. Na, ar kažkaip panašiai, tai buvo dar pirmieji metai gimnazijoje.
Tada ji mane ragino jį leisti į rajonines olimpiadas“, – pasakojo Laimio mama Irina.
Per metus – dvi dešimtys
Irina pasakoja, kad jos sūnus kasmet dalyvauja įvairiose olimpiadose ir iš daugelio parsineša prizines vietas.
„Praėjusiais ir šiais metais pagyrimų, padėkų, diplomų jis gavo po 22 vienetus. Ir jie visokie – tiek pačios mokyklos, tiek rajono mero, ministerijų ir pan.
Žinoma, patys didžiausi pasiekimai chemijos srityje. Žiemą vykusioje AB „Lifosa“ remiamoje Lietuvos mokinių chemijos olimpiadoje jis pelnė pirmąją vietą.
Taip pat jis jau dvejus metus dalyvauja chemikų būrelio veikloje, tad manau, tai irgi prisidėjo prie jo aukštų pasiekimų šioje srityje“, – svarsto Irina.
Dingo… visai dienai
Laimis Jurkėnas sako, kad olimpiadoje jaučiama atmosfera buvo jauki, nepaisant to, kad užduotys tikrai buvo itin aukšto kalibro. Vaikinas sako net nesitikėjęs tokio aukšto įvertinimo, nes dalies užduočių nespėjo pateikti laiku.
„Bendra atmosfera buvo gana jauki, nepaisant to, kad olimpiada vyko nuotoliniu būdu. Užduotys, žinoma, kiekviename etape vis sunkesnės, bet šį kartą nemažai jų neįstengiau įveikti laiku.
Rezultato tikėjausi žemo, tad kai sužinojau, kad pakliuvau į bronzą, nustebau“, – neslepia vaikinas.
O Irina sako, kad olimpiados metu be ryšio priemonių paliktas jos sūnus jai įvarė gerokai baimės, mat susisiekti su juo ji negalėjo visą dieną, o apie tai, kad naudotis ryšio priemonėmis dalyviams bus griežtai draudžiama, ji net nežinojusi.
„Olimpiada vyko Vilniuje, nuotoliniu būdu. Viešbutyje dalyvius uždarė, o man nepasakė, kad visą tą laiką jie bus be ryšio.
Pagal taisykles visas ryšio priemones pasiėmė, taip siekdami eliminuoti bet kokias sukčiavimo galimybes.
Olimpiada vyko nuo 10 ryto, aš su sūnumi negalėjau susisiekti ilgai. Tik po 17 val. pavyko prisiskambinti kažkam iš organizatorių ir mane nuramino, kad viskas gerai ir taip ir turi būti“, – pasakoja Irina.
Liks Lietuvoje
Po metų Laimis Jurkėnas baigs mokyklą, o ką jis veiks toliau? Maloniai nustebina tai, kad vaikinas žada likti studijuoti Lietuvoje, nors mama ir bandė pastūmėti jį keliauti į užsienį.
„Jis planuoja studijuoti Vytauto Didžiojo universitete vieną iš su chemija susijusių sričių, o kurią tiksliai, dar galvoja.
Aš norėjau, kad jis keltų sparnus į užsienį, o jis ir sako man: „Jei tu nori, tai ir keliauk į užsienį mokytis, o aš lieku čia!“ – juokiasi Irina.
Laimis sako, kad norėtų dirbti ten, kur chemija reikalinga, tačiau jei kartais nepavyktų, jam priimtinas ir kiek kitoks gyvenimo kelias.
„Nesu daug susiplanavęs, bet norėtųsi, kad studijoms ir po jų darbui reikėtų chemijos, pavyzdžiui, vaistų gamyba.
Jei su chemijos sritimi kažkaip dalykai nesusiklostytų, eičiau programuotoju dirbti“, – svarsto Laimis.
„Mano vaikas jau užaugo, reikia jį paleisti kažkaip, kad ir kaip tai sunku.
Dabar reikia jį mylėti, suprasti, palaikyti ir padėti ten, kur jis prašo. O štai aš pati tikrai keliausiu tobulintis į užsienio stažuotes“, – šypsosi Laimio mama Irina.
1 Komentaras
Pletkai sklando, kad Kedainių poetė Sekestina Rimavičiene bus vietoj Jorūnės, ne veltui tsip merą garbina.