Tai bent: kėdainietis teisėjaus pasaulio bokso čempionate

 Tai bent: kėdainietis teisėjaus pasaulio bokso čempionate

Jau šio mėnesio pabaigoje, rugpjūčio 25-ąją, Hamburge, Vokietijoje, startuos devynioliktasis pasaulio bokso čempionatas, kuriame teisėjaus per tris dešimtis teisėjų. Vienas jų – vardinį Tarptautinės bokso federacijos (AIBA) kvietimą teisėjauti gavęs lietuvis, kėdainietis Gintaras ŠNIUKŠTA (51).

[quote author=“G. Šniukšta“]Galima pasakyti drąsiai: tiek kiekvienas sportininkas, tiek teisėjas svajoja patekti į olimpiadą.[/quote]

Aštuonias dienas vyksiančiame svarbiausiame šių metų pasaulio bokso renginyje varžysis 280 sportininkų iš daugiau nei 80 šalių.

Įvertinimą lėmė pasirodymas pasaulio čempionate

Po birželį Charkove, Ukrainoje, vykusio Europos bokso čempionato buvo atrinkti penki europiečiai, kuriems AIBA įteikė vardinius kvietimus teisėjauti pasaulio čempionate.

Panašios kvotos skirtos ir teisėjams iš kitų žemynų. Likusieji bus atrinkti pagal AIBA reitingą.

„Dar prieš Europos čempionatą mums, teisėjams, buvo pranešta, kad čempionato metu bus vykdoma teisėjų atranka – AIBA atrinkinėjo penkis teisėjus. Žinia, kad patekau į tą penketuką, mane pasiekė liepos viduryje, – pasakojo Kėdainių bokso federacijos viceprezidentas G. Šniukšta. – Ar nustebau? Ne kiek nustebau, kiek nuostabus jausmas apėmė. Kaip bebūtų, tai – labai didelis įvertinimas. Nesu tikras, kelių teisėjų komanda darbuosis Pasaulio bokso čempionate, bet teisėjaus tarp trisdešimties ir trisdešimt dviejų teisėjų. Vadinasi, neoficialiai papuoli į geriausių pasaulio teisėjų trisdešimtuką.“

Olimpiada: ir sportininko, ir teisėjo svajonė

Tarptautinė bokso federacija taip pat informavo, kad pasaulio čempionate teisėjausiantieji yra kandidatai patekti į 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes.

„Dar per Europos čempionatą mums sakė, jog tie, kurie bus pakviesti teisėjauti Pasaulio čempionate, bus ruošiami teisėjauti Olimpinėse žaidynėse, – pasakojo G. Šniukšta. – Vadinasi, yra labai labai didelė tikimybė, kad pateksime į olimpiečių sąrašą. Olimpiada yra svajonė. Aukštesnio lygio varžybų, negu Olimpiada, pasaulyje nėra. Tad galima pasakyti drąsiai: tiek kiekvienas sportininkas, tiek teisėjas, svajoja patekti į Olimpiadą.“

[quote author=“G. Šniukšta“]Galbūt po kovos apimti azarto ir pasako ką nors, bet vėliau nusiramina, apsisuka ir ateina atsiprašyti.[/quote]

Kuo aukštesnis lygis – tuo sunkiau teisėjauti

Tai bus pirmasis Pasaulio čempionatas, kuriame teisėjaus G. Šniukšta. Paklaustas, ar labai skiriasi psichologinis spaudimas, tarkime, Lietuvos ir Europos čempionatuose, kėdainietis neslepia – skirtumas yra didžiulis.

„Kuo aukštesnis čempionato lygis, tuo psichologiškai sunkiau. Kas savo kailiu to nepajuto, ko gero, sunkiai supras, kokia Europos čempionatuose yra atmosfera. Kai išeini į ringą teisėjauti ir visas pasaulis stebi tavo darbą, komentatoriai tave vertina, tu išgirsti tą vertinimą – tai yra psichologinis spaudimas, su kuriuo reikia susigyventi, – atviravo G. Šniukšta, teisėjauti bokso ringe pradėjęs 1998-aisiais. Tarptautinė teisėjo kategorija G. Šniukštai suteikta 2005 metais. – Juk Europos, Pasaulio bokso čempionatuose sėdi pati aukščiausia ir kompetentingiausia komisija. Ji teisėjų neglosto. Jeigu kas negerai, jeigu padarai rimtą klaidą – tada „viso gero“.“

Boksininkai dar nėra nuskriaudę

Ne paslaptis, kad įvairių sporto šakų atletams kartais sudėtinga susitvarkyti su psichologine įtampa. Vis tik G. Šniukšta tikina, kad jam nėra tekę tapti įsiutusių boksininkų auka.

„Praktiškai po aštuoniasdešimties procentų kovų pralaimėję sportininkai yra nepatenkinti. Bet nemalonių dalykų nėra atsitikę. Galbūt po kovos apimti azarto ir pasako ką nors, bet vėliau nusiramina, apsisuka ir ateina atsiprašyti“, – tikina kėdainietis.

Pavardė – neteisingai kirčiuojama

Prakalbus apie bokso varžybų komentatorius užsienyje, G. Šniukšta pasijuokia, kad jam tenka išgirsti pačių įvairiausių savo pavardės tarimo versijų. Tačiau į problemas, kurias bokso varžybų komentatoriams sukelia jo pavardė, kraštietis žvelgia su humoru.

[quote author=“G. Šniukšta“]Sugrįžo tėveliai iš tremties Sibire ir sugrįžimo proga, tą pačią dieną gimiau aš.[/quote]

„Aišku, yra ir sudėtingesnių lietuviškų pavardžių, bet dažnai maniškę tai ne taip ištaria, tai kitaip sukirčiuoja. Tačiau jau prie visokių versijų esu pripratęs“, – šypteli G. Šniukšta.

Gimė svetur, bet yra šimtaprocentinis kėdainietis

Tiesa, Tarptautinės kategorijos teisėjas – ne šimtaprocentinis kėdainietis. „Gimiau Kupiškio rajone, Šepetoje. Sugrįžo tėveliai iš tremties Sibire ir sugrįžimo proga, tą pačią dieną gimiau aš“, – pasakoja artėjančiame Pasaulio bokso čempionate debiutuosiantis teisėjas, turintis pačią aukščiausią – 3 žvaigždučių AIBA – kategoriją. 

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video