Švęskime Jonines, Rasą, Kupolines!

 Švęskime Jonines, Rasą, Kupolines!

Jonines švęsime jau šį savaitgalį – pasisemkite idėjų, kaip paminėti šią šventę autentiškai, įdomiai ir įsimintinai./ BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Jau šį savaitgalį lietuvaičiai švęs – oi, kaip švęs! Kas Jonines, kas Rasos šventę, kas Kupolines. Dauguma švenčių, kurios kartais mums gali atrodyti ir visai naujos, iš tiesų yra senųjų, autentiškų lietuviškų tradicinių švenčių naujesnės versijos. Tačiau niekas netrukdo ir į naujos kartos šventę įpinti tradicinių motyvų, juo labiau, kad ši vasaros šventė – apie gamtą, augalus, žolynus.   

Ilgiausia diena, trumpiausia naktis

Jonines visi geriausiai žino, kaip ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventę. Tą trumpą naktį ieškome paparčio žiedo, kuris turi atnešti nesibaigiančius turtus, laimę ir sveikatą, gali duoti aiškiaregystės dovaną.

Tradiciškai Kupolinių metu yra dėkojama net trims senosioms lietuvių tikėjimo deivėms – Žemynai, Saulei ir Gabijai. Kaip sakė senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ krivė Inija Trinkūnienė, visi senieji šventės papročiai siejasi su pagarba būtent šioms trims deivėms.

„Šventės pavadinimas yra kilęs nuo žodžio „kupėti“, reiškiančio skleistis, bujoti. Kupoliavimas yra žolynų rinkimas. Kupolinių šventė yra susijusi su deive Žemyna, su jos kupėjimu, žolynų skleidimusi. Šventės papročiai simbolizuoja mūsų žemės galias, Žemynos gyvybines galias.

Šventės laužas yra labai svarbus dalykas. Per visą šventę, nuo vakaro iki ryto reikia kūrenti ugnelę, neleisti jai užgesti. Laužas skirtas ne tik deivei Gabijai – jis turi ir praktišką funkciją. Sutemus prie ugnies yra šilčiau, šviesiau.

Aut. past.

Taip pat šventės metu pagerbiamas deivės Saulės ratas, mat per Kupolines Saulė pasiekia savo aukščiausią tašką. Tuomet diena ilgiausia, o naktis trumpiausia. Dalis šventės apeigų yra skirtos Saulei pagerbti.

Dar viena deivė, kurią garbiname šventės metu – deivė Gabija, ugnies dievybė. Ji simbolizuoja ne tik aukuro ugnį, bet ir meilės, šeimos židinį. Dėl to nepaprastai svarbu per visą Kupolinių naktį kūrenti ugnelę, neleisti jai užgesti“, – pasakoja krivė.

Kodėl Rasa?

Joninių šventė turi daug vardų. Kodėl ji vadinama Kupolinėmis – jau išsiaiškinome. Kodėl Joninės – na, todėl, kad tikėjimui Lietuvoje pasikeitus, autentiškos šventės buvo paverstos krikščioniškomis šventėmis, o Joninės tapo Jono Krikštytojo gimimo dienos švente.  O kodėl ji dar vadinama Rasos švente? Krivė pasakoja, kad šis šventės pavadinimas atėjo iš labai seno ir gilias šaknis turinčio papročio.

„Tai susiję su labai senu lietuvių papročiu. Ankstų Kupolinių rytą žmonės prausdavosi ryto rasa. Jie tikėdavo, kad ta rasa nusiprausę žmonės įgaus jėgos, stiprybės, atnaujins savo gyvybines galias. Tai labai senas paprotys“, – sakė I. Trinkūnienė.

Kaip švęsti, kad būtų ką atsiminti?

Tad kaip švęsti Jonines, Rasą ar Kupolines, kad veikti būtų ką ir senam, ir jaunam, ir atsiminti būtų daugiau ką, ne tik keptus šašlykus?

Svarbus šventės akcentas – aukšti vartai, kurie turi būti apkaišyti žolėmis. Į šventės vietą žmonės turi patekti būtent pro tuos vartus. Svečius pasitikti reikia su ąsočiu vandens ir rankšluosčiu – kad Dievų garbinti svečiai ateitų simboliškai nusiprausę ir apsivalę. Šventės vietoje turėtų stovėti kupolė – ar žolynų puokštė, užkelta ant karties, ar kiek apdžiūvęs, kiek apkapotomis šakelėmis medis. Jo reikės apeigoms.

Kupoliauti gali visi norintys. Tiesa, iš surinktos žalumynų puokštės ar nupinto vainiko kažkokios mistiškos naudos turėti galėtų tik jaunos merginos…

Kupoliavimas vyksta paprastai: pasirinkta kryptimi reikia žengti devynis žingsnius, nusiskinti žolyną. Žingsniavimą ir skynimą reikia kartoti devynis kartus, o vėliau puokštelę nunešti gebančiam burti.

Merginos, vaikščiodamos po pievą, renka žolynus ir pina sau vainikus. Vainikas turi būti nupintas iš devynių arba dvylikos skirtingų žydinčių žolynų.

Šventės metu pagerbiamas deivės Saulės ratas, mat per Kupolines Saulė pasiekia savo aukščiausią tašką. Tuomet diena ilgiausia, o naktis trumpiausia. Dalis šventės apeigų yra skirtos Saulei pagerbti.

Aut. past.

Vėliau susirenkama aplink ugnį, dainuojamos tradicinės baltų dainos, šokama.

„Šventės laužas yra labai svarbus dalykas. Per visą šventę, nuo vakaro iki ryto reikia kūrenti ugnelę, neleisti jai užgesti. Laužas skirtas ne tik deivei Gabijai – jis turi ir praktišką funkciją. Sutemus prie ugnies yra šilčiau, šviesiau.

Rasos šventės metu yra šokama. Tai nėra kažkokie išskirtiniai šokiai, nors tiesa, būdavo apeiginių šokių.

Pavyzdžiui vienas iš tokių šokių, o kartu ir burtų – jaunos, netekėjusios mergaitės, nusipynusios žolelių vainikus turi šokti aplink kupolę, ir nusisukusios nuo jos bandyti užmest savo vainiką. Iš kelinto karto vainiką pavyksta užmesti – po tiek metų mergina ištekės“, – pasakoja krivė.

Joninių metu ieškomas paparčio žiedas – taip pat sena tradicija. Tiesa, ji buvo itin išpopuliarinta, tad ir yra geriausiai žinoma iki šių dienų. Švenčiant Rasos šventę taip pat galima eiti ieškoti paparčio žiedo, tačiau tai – asmeniškas, o ne bendruomeniškas paprotys.

Jeigu kartais kiek primiršote – rastas paparčio žiedas suteikia žmogui aiškiaregystės galių…

Joninių burtai ir tradicinės šventės veiklos:

  • Kupolinių vidurnaktį merginos į upę ar ežerą leisdavo po du savo nupintus vainikus. Tikėta, kad jei vainikai išsiskirs – mergina išsiskirs su savo mylimuoju, jei susiglaus – ištekės už jo.
  • Buvo leidžiama ir po vieną vainikėlį su žvakute. Manyta, kad jei vainikėlis plaukia, tai mergina ištekės. O jei vainikėlis sustoja, dar šiais metais nesusiras vyro.
  • Merginos naktį burdavosi ir iš žolynų. Skaičiuodavo ramunės žiedlapius, žiedus puokštėje ir spėdavo, ar myli jas, ar ne, ar susiras porą, ar ne.
  • Per Jonines lietuviai spėdavo orą: jeigu Joninių naktis žvaigždėta, tai Kalėdos bus šaltos ir sniegingos, jeigu Joninių naktis debesuota – Kalėdos bus lietingos ir vėjuotos, o jeigu lietinga – per Kalėdas galima tikėtis didelių pūgų.
  • Teigiama, kad paparčio žiedo galima ieškoti tik po vieną, o einant gilyn į mišką jokiu būdu negrįžčioti atgal. Atėjus į miško gilumą ir suradus papartį, po juo reikia patiesti nosinaitę ar skarelę, apsibrėžti aplink papartį šermukšnine lazda, pasidėti indą su šventintu vandeniu, užsidegti žvakę ir melstis. Tuomet suspindės švytintis žiedas ir nukris ant patiestos skarelės. Taip žmogus gaus aiškiaregystės dovaną.
  • Birželio 24 dienos išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Vėliau iš surinktų žolelių verdama arbata, jomis apkaišomos palubės, įmetama į tvartus, kad gyvuliai būtų sveiki.
  • Kupolinių ryto rasa prausdavosi ne tik žmonės. Tikėta, kad ji – stebuklinga. Ją surinkus duodavo karvėms, kad būtų pieningos, pabarstydavo daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės. Net buvo tikima, kad jei ūkininkas naktį nuogas apibėgs savo laukus ir pasivolios rasoje, jo derlius bus ypač geras.

1 Komentaras

  • tai visi ūkinykai per Jonines nuogi po laukus varinėtų kaip ir kad pradžioje masiškai žmonės beskiepiję tikėdami skelbto mokslo garantijomis nesusirgsiant šikšnosparniniu covidu…

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video