Sveikos mitybos įtaka plaukų būklei: ką valgyti, kad plaukai būtų sveiki?
Plaukai yra tarsi gyvas žmogaus išraiškos simbolis – kiekviena sruoga pasakoja savitą istoriją. Ilgi, žvilgantys plaukai perteikia subtilią eleganciją ir gamtos grožį, o trumpi ir drąsūs kirpimai – žmogaus saviraišką bei drąsą būti savimi. Plaukai tampa natūraliu aksesuaru, kurį nešiojame kasdien ir kuris leidžia subtiliai pabrėžti asmenybę ir išskirtinumą.
Kodėl mityba yra tokia svarbi plaukų būklei?
Plaukai yra vienas iš sveikatos bei grožio rodiklių, o jų būklė dažnai atspindi bendrą kūno būklę. Dažnai mes koncentruojamės į išorinę plaukų priežiūrą – šampūnus, kondicionierius, aliejus ir kaukes, tačiau tikroji plaukų sveikata prasideda iš vidaus. Mityba turi didelę reikšmę plaukų būklei, nes plaukams reikia tam tikrų maistinių medžiagų, kad jie augtų sveiki, stiprūs ir spindėtų.
Suaugęs žmogus turi apie 100 000–150 000 plaukų folikulų ant galvos. Vidutiniškai šviesiaplaukiai žmonės turi daugiau plaukų (apie 150 000), o raudonplaukiai – mažiau (apie 90 000). Natūraliai žmogus praranda apie 50–100 plaukų kasdien ir tai yra normalus procesas, nes plaukai nuolat atsinaujina. Visgi, kai plaukų netenkama kur kas daugiau – tai yra rimtas signalas, kad organizmui galimai trūksta tam tikrų vitaminų ir medžiagų.
Plaukai, kaip ir kitos mūsų kūno dalys, reikalauja tinkamo maitinimo, kad galėtų tinkamai augti ir išlikti sveiki. Kiekvienas plaukas susideda iš keratino baltymo, kurio sintezė priklauso nuo įvairių maistinių medžiagų. Jei organizmui trūksta tam tikrų vitaminų, mineralų ar baltymų – tai gali lemti plaukų silpnumą, slinkimą, trapumą ir blizgesio praradimą. Tiesa, jeigu tinkamai maitintis atrodo per didelis iššūkis – kaip atsvara gali būti vartojami vitaminai plaukams. Jie padės ne tik susitvarkyti su esamomis plaukų problemomis, tačiau ir išlaikyti juos gražius bėgant metams.
Folikulai, kuriuose gaminami plaukai, yra labai jautrūs maistinių medžiagų trūkumui. Jie pirmieji reaguoja į nesubalansuotą mitybą ar vitaminų trūkumą, nes organizmas energiją ir maistines medžiagas pirmiausia nukreipia gyvybiškai svarbiems organams, tokiems kaip smegenys, širdis ir plaučiai, todėl plaukų slinkimas, sausumas ar kitos problemos – gali būti pirmas ženklas, kad organizmui trūksta tam tikrų elementų.
Svarbiausios maistinės medžiagos plaukams
Plaukai yra sudaryti iš keratino – baltymo, kuris formuoja jų struktūrą, todėl baltymai yra būtini plaukų augimui. Jei organizmui trūksta baltymų – plaukai gali tapti silpni, lėtai augti ar net pradėti slinkti. Taip pat plaukams reikia maistingų riebalų. Omega-3 riebalų rūgštys yra nepakeičiamos riebalų rūgštys, kurios padeda išlaikyti galvos odą ir plaukų folikulus drėgnus ir sveikus. Jos mažina uždegimus, kurie skatina plaukų slinkimą ir stiprina plaukų struktūrą.
Žinoma, kad cinkas ir geležis yra labai svarbūs plaukų folikulų sveikatai. Cinkas padeda išlaikyti plaukų folikulus stiprius ir apsaugo nuo jų slinkimo. Geležis yra būtina raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, kurie tiekia deguonį ir maistines medžiagas plaukų šaknims. Cinko galite gauti iš jūros gėrybių, jautienos, ankštinių produktų, o geležies – iš špinatų, raudonos mėsos, lęšių ir tofu. Greta jų į Jūsų kasdienę mitybą turi būti įtraukiamas ir vitaminas A. Jis padeda gaminti sebumą – natūralią galvos odos aliejaus sekreciją, kuri drėkina ir apsaugo plaukus.
Biotinas (B7), pantoteno rūgštis (B5) ir kiti B grupės vitaminai vaidina svarbų vaidmenį plaukų augime ir stiprinime. Jie padeda kurti raudonuosius kraujo kūnelius, kurie tiekia maistines medžiagas į plaukų folikulus ir apsaugo plaukus nuo slinkimo. Taip pat ne visi žino, tačiau vitaminas C padeda organizmui įsisavinti geležį, be to, jis dalyvauja kolageno gamyboje, kuris yra svarbus plaukų struktūros stiprinimui. Galiausiai, vitaminas E yra efektyvus antioksidantas, kuris apsaugo plaukus nuo oksidacinio streso ir pažeidimų. Jis taip pat padeda pagerinti kraujo apytaką galvos odoje, o tai skatina plaukų augimą. Vitamino E gausu saulėgrąžų sėklose, migdoluose, špinatuose ir avokaduose.
Kokius produktus įtraukti į kasdienę mitybą?
Norint užtikrinti, kad jūsų plaukai būtų sveiki, stiprūs ir spindintys – būtina į kasdienę mitybą įtraukti produktus, kurie turi aukščiau išvardytas maistines medžiagas. Specialistai pateikia svarbiausius Jūsų plaukams tinkamų maisto produktų sąrašą. Pirmiausia, kiaušiniai, kurie yra puikus baltymų ir biotino šaltinis ir abu būtini plaukų augimui. Jie taip pat turi vitaminų A ir D, kurie prisideda prie plaukų sveikatos. Lašiša ir kitos riebiosios žuvys yra turtingos Omega-3 riebalų rūgštimis, kurios padeda galvos odai išlikti drėgnai ir sveikai. Omega-3 taip pat padeda išvengti plaukų slinkimo.
Žinoma, kad špinatai yra puikus geležies, vitaminų A ir C šaltinis, o jie padeda gaminti sebumą ir apsaugoti galvos odą nuo sausumo. Geležies trūkumas gali sukelti plaukų slinkimą, todėl šios daržovės yra ypač naudingos. Graikiniai riešutai ir chia sėklos – taip pat naudingi Jūsų plaukams. Šiuose maisto produktuose gausu Omega-3 riebalų rūgščių, kurios maitina plaukų folikulus ir stiprina plaukų struktūrą.
Mitybos trūkumo požymiai plaukuose
Tam tikrų maistinių medžiagų trūkumas gali sukelti įvairias plaukų problemas. Štai keletas požymių, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:
- Plaukų slinkimas gali reikšti baltymų, cinko, geležies ar vitamino D trūkumą.
- Sausi ir trapūs plaukai gali būti susiję su riebalų rūgščių, vitaminų A ar E trūkumu.
- Galvos odos sausumas ir pleiskanojimas gali būti vitamino A trūkumo požymis.
- Lėtas plaukų augimas gali rodyti biotino, B grupės vitaminų ar geležies trūkumą.
Subalansuotos mitybos svarba
Svarbu paminėti, kad nors tam tikri maisto produktai ir vitaminai yra svarbūs plaukams – subalansuota mityba yra raktas į visapusišką sveikatą (įskaitant plaukų būklę). Skurdi arba vienpusiška dieta gali neigiamai paveikti ne tik plaukus, bet ir odą bei nagus.
Galiausiai, sveiki plaukai prasideda nuo sveiko kūno. Laikydamiesi sveikos, subalansuotos mitybos ir vartodami tinkamus vitaminus bei mineralus – jūs užtikrinate, kad jūsų plaukai būtų stiprūs, blizgūs ir atsparūs aplinkos poveikiui.