Stringa Pensijų reformos svarstymas

Savo išvadas dėl antrosios pensijų pakopos reformos parlamentarai paprašė pateikti Vilniaus universiteto Teisės, Ekonomikos ir Filosofijos fakultetų, Mykolo Romerio universiteto, Socialinių mokslų centro, Vytauto Didžiojo universiteto, ISM universiteto ekspertų./ BNS Irmanto Gelūno nuotr.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas atidėjo antrosios pensijų pakopos reformos svarstymą ir paprašė Lietuvos mokslo įstaigų ekspertinio vertinimo. Ekspertų išvados pagrindinis mokesčių pertvarkos paketą svarstantis komitetas lauks iki birželio 12 dienos, o svarstymą tęs birželio 13 dieną.
Ekspertų vertinimo paprašė konservatorių ir liberalų frakcijos. Konservatorės Paulės Kuzmickienės teigimu, ekspertai turėtų pasisakyti, ar pensijų sistemos pakeitimai atitinka Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą, ar užtikrins gyventojų pasitikėjimą kaupimo sistema.
Socialdemokratų atstovai savo ruožtu sakė, kad prašydama ekspertinės išvados opozicija vilkina antrosios pakopos reformos svarstymą.
KT pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.
Aut. past.
Per 10 dienų pateikti išvadą parlamentarai paprašė Vilniaus universiteto Teisės, Ekonomikos ir Filosofijos fakultetų, Mykolo Romerio universiteto, Socialinių mokslų centro, Vytauto Didžiojo universiteto, ISM universiteto.
Seimas po pateikimo yra pritaręs Vyriausybės siūlymams pertvarkyti antrąją pakopą – atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo, leisti pasitraukti iš sistemos, vieną kartą atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, o dėl sunkios ligos – visą sumą, bet toliau kaupiantiesiems palikti 1,5 proc. valstybės įnašą.
Vyriausybė siūlo, kad sprendimą dėl pasitraukimo iš fondų žmonės galėtų priimti du kartus: 2026 metų ir 2027 metų sausį–rugsėjį, nes kiekvienų metų pabaigoje tris mėnesius būtų vertinamos paraiškos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sakė besitikinti, kad Seimas priims sprendimą iki liepos 1 dienos, o pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų sausio.
KT pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.