Stovykloje „paragavo“ ypatingų žinių (fotogalerija)
Eksperimentai ir tyrinėjimai. Štai kuo buvo pripildytos trys „Atžalyno“ gimnazijos Gabių vaikų akademijos stovyklos Gamtos mokslų grupės dienos. Stovykloje dalyvavę devintokai „ragavo“ tokių užduočių, kurioms per pamokas ne visada užtenka laiko.
Ypatingi devintokai
„Gamtos mokslai patraukia šiuolaikinių vaikų dėmesį, o šių metų devintokai nustebino išskirtiniu susidomėjimu“, – džiaugiasi su Gamtos mokslų grupe dirbusios biologijos mokytoja ekspertė Irena Ūsienė ir chemijos mokytoja metodininkė Rasa Lažinskienė.
„Stovykloje pamokos vyksta kitaip. Moksleiviai keliauja į ekskursijas, išsiruošia į žygius. Su jais dirba įvairių dalykų mokytojai, – bendrai apie stovyklą pasakoja R. Lažinskienė. – O mums trys stovyklos dienos – puiki proga paeksperimentuoti ir „paragauti“ to, ko įprastai per pamokas negalime. Vieni moksleiviai dirbo su mikroskopais, kiti atliko cheminį
darbą – piešė cheminiais reagentais. Taigi daugiau leidomės ne į mokslo teoriją, o į praktines užduotis, kurios žadina moksleivių smalsumą gamtos mokslams.“
Apie gamtą – ne iš knygų
Per biologijos užsiėmimus stovykloje moksleiviai susipažino su žiedų įvairove bei sandara ir lapų įvairove. I. Ūsienė įsitikinusi, kad praktiškai atlikdami užduotis ir tyrinėdami gyvąją gamtą ne knygose, o išėję į lauką vaikai kur kas geriau įsisavina žinias.
Taip pat devintokai tyrė kai kurių augalų sėklų krakmolingumą ir stebėjo, kuo skiriasi vienos augalo rūšies krakmolo grūdeliai nuo kitos. Moksleiviai turėjo paruošti mikropreparatus ir juos stebėti per mikroskopą. Viena grupė per mikroskopą netgi stebėjo savo pačių išaugintus pirmuonis.
Stovykloje pedagogams padeda biologiją ir chemiją išplėstiniu kursu besimokantys vienuoliktokai.
„Jie mums talkininkauja, tarpininkauja. Mokinys mokinį turbūt labiau patraukia negu mokytojas, – mano I. Ūsienė. – Vienas iš vienuoliktokų skaitė įdomią paskaitą apie muses.“
[#gallery=804#]
Apsikeitė vietomis
Aktyvaus jaunojo chemiko pagalbos užsiėmimuose sulaukė ir mokytoja R. Lažinskienė. Vienuoliktokas Martynas Želnys su devintokais atliko titravimo darbą (titravimas yra cheminės analizės būdas, kai tiksliai išmatuojami sumaišytų reagentų tūriai – aut. past.).
„Devintokai su manimi daugiau sprendė uždavinius, o Martynas jiems atskleidė praktinių užsiėmimų įdomybes, – džiaugiasi R. Lažinskienė. – Kiti moksleiviai galbūt ir mokyklą baigs „neragavę“ titravimo, o stovykloje devintokai jau bus išbandę.“
Taip pat moksleiviai piešė cheminiais reagentais. „Šiemet jie mokėsi jonų mainų reakcijas. Rašė chemines lygtis, nervinosi, pyko, nes ne visiems išėjo, o čia darė tas pačias reakcijas, bet jiems nebereikėjo rašyti – tik piešti reagentais. Gal kada kils noras ir pačią lygtį parašyti, labiau gilintis?“ – tikisi mokytoja R. Lažinskienė.
Priemonių tyrinėjimams užtenka
Pedagogės I. Ūsienė ir R. Lažinskienė pasakoja, kad gimnazijoje prietaisų biologijos ir chemijos praktiniams užsiėmimams netrūksta.
„Turime elektromagnetinę maišyklę, centrifugą, kelis termostatus, – vardija I. Ūsienė. – 9–10 klasėse dėstome biotechnologijų kursą. Per šių dalykų pamokas moksleiviai mokosi auginti mikroorganizmus imdami juos iš įvairių terpių. Paskui termostate augina, savaitę stebi. Kiekvienas ateina pasižiūrėti, kaip auga jo bakterijos. Bandome nustatyti, kokia tai kolonijos forma, kokios tai galėtų būti bakterijos. Vaikams įdomu.“
„Atžalyno“ gimnazijoje veikia ir Jaunųjų tyrėjų būrelis. 9–10 klasių moksleiviai laboratorijoje atlieka įvairius tyrimus, eksperimentus. Šiuos pristato konferencijose. Jaunieji „Atžalyno“ tyrėjai dalyvavo ir „Ryto“ progimnazijoje vykusioje respublikinėje konferencijoje „Gamta ir mes“.