Stambių įmonių patirtis: rajone trūksta gerų specialistų

 Stambių įmonių patirtis: rajone trūksta gerų specialistų

Ieškantieji darbo dažnai mosikuoja profesinio arba aukštojo mokslo diplomais ir svaidosi piktomis replikomis apie nepalankią padėtį darbo rinkoje arba apie tai, kokius neva aukštus reikalavimus kelia darbdavys.

Kai žmogus ieško darbo, o įmonėms darbuotojų netrūksta, kartais gali pasirodyti, kad įvairių sričių specialistų rajone tiek daug, jog rasti gerai apmokamą darbą ir jį dirbti pagal įgytą specialybę yra tiesiog neįmanoma. Tačiau neretai kai tik kuriai nors įmonei prireikia įdarbinti gerą specialistą, paaiškėja, kad nė vienas iš jų netinka, o rasti išties kompetentingą darbuotoją beveik neįmanoma. Tačiau kokia gi iš tiesų yra Kėdainiuose esančių įmonių patirtis? Ar sunku įmonei susirasti gerą komandos narį?

„Darbuotojas turi išmanyti savo darbą“

Kokybiškų ir stilingų valgomųjų ledų gamybos įmonėje „Vikeda“ šiuo metu darbuojasi beveik 90 žmonių, iš jų didžiąją dalį sudaro kvalifikuoti specialistai. Įmonės administratorės Irmos Drublionienės teigimu, didžiąją darbo vietų dalį užima šaltkalviai, elektrikai, technologai, meistrai bei vadybininkai.UAB „Vikeda“ administratorė Irma Drublionienė teigia, jog gerų savo srities specialistų rajone pastaruoju metu trūksta, nes daugelis iš jų išvyksta svetur./ A. Barzdžiaus nuotr.

„Šiandien mūsų įmonėje trūksta elektrikų, tačiau turiu pastebėti, jog pastaruoju metu Kėdainiuose gana sudėtinga rasti kompetentingų savo srities specialistų. Anksčiau situacija rajone buvo kiek geresnė, manau, tai lėmė, kad daugelis jaunų ir išsilavinusių žmonių sparčiai emigruoja. Todėl visai nenuostabu, jog šiuo metu mūsų įmonėje darbuojasi nemažai darbuotojų, atvykstančių ir iš kitų Lietuvos miestų – administracijoje dirba apie dešimtis specialistų ne iš Kėdainių“, – teigė I. Drublionienė.

Svarbiausia – darbo išmanymas

UAB „Vikeda“ administratorės teigimu, į darbo pokalbius atvykstančius kandidatus paprastai įvertina įmonės vadovas, atsižvelgdamas į tai, koks žmogaus išsilavinimas, kokia jo darbo patirtis bei supratimas apie būsimas pareigas.

I. Drublionienė pastebi, jog asmenys, atvykstantys į darbo pokalbį, neretai užsimoja kur kas didesnio atlyginimo nei jam siūlo darbdavys. Tačiau nors būsimo darbuotojo lūkesčiai yra gerokai didesni, kai kuriais atvejais darbo sutartis vis tiek pasirašoma.

„Net ir tais atvejais, kai susitarimas neįvyksta, darbo kokybė ir našumas nuo to nenukenčia, nes fabrike dirbantys žmonės pasidalija darbais iki tol, kol bus priimtas naujas specialistas.

Sulaukėme jau ne vieno kandidato, norinčio dirbti elektriku, tačiau kol kas vis dar vyksta procesas, nes siekiame surasti patikimą ir perspektyvų specialistą. Į darbo pokalbius atvyksta ir profesinį, ir universitetinį išsilavinimą turintys asmenys, tačiau šiuo atveju mums nėra svarbu, koks jo išsilavinimo lygis, svarbiausia, kad jis išmanytų savo darbą, atsakytų į visus vadovo pateikiamus klausimus, būtų patikimas ir atsakingas darbuotojas“, – užtikrino I. Drublionienė.

„Svarbu, kad galėtume pasitikėti darbuotoju“

Akcinėje bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ paprastai darbuotojų skaičius svyruoja tarp 230 ir 290, priklausomai nuo metų laikotarpio, gamybos sezono bei cukraus pardavimo kiekio. Įmonės vadovo Dainiaus Cibulskio teigimu, kvalifikuoti specialistai, kaip ir kitose įmonėse, užima didžiąją dalį darbo vietų.

„Administraciją ir inžinerinį personalą sudaro apie šešiasdešimt specialistų, kiti yra tiesiog darbininkai, operatoriai, tačiau jie taip pat kvalifikuoti ir puikiai atliekantys savo darbą“, – teigia D. Cibulskis ir priduria, jog iš esmės visos svarbiausios darbo vietos šiuo metu yra užimtos, tačiau vienas kitas darbininkas taip pat praverstų.AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovas Dainius Cibulskis džiaugiasi, kad Kėdainių rajone vis dar pavyksta rasti motyvuotų ir atsakingų darbuotojų./ A. Barzdžiaus nuotr.

„Keičiantis rinkos poreikiams mums paranku turėti daugiau fasuotojų, operatorių, elektros krautuvo vairuotojų. Tačiau turbūt ne mes vieni pastebime, jog situacija Kėdainiuose išties keičiasi. Šiemet ir praėjusiais metais buvo kiek sunkiau rasti kvalifikuotų specialistų, tačiau reikia džiaugtis, jog jei ne iš Kėdainių, tuomet iš apylinkių rajonų vis tiek pavyksta įdarbinti trūkstamus darbuotojus. Tikimės, jog ateityje situacija nebus prastesnė“, – sako D. Cibulskis.

Nors didžioji dauguma darbuotojų įmonėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ yra vietiniai rajono gyventojai, D. Cibulskis neslepia, jog yra vienas kitas specialistas, atvykstantis ir iš tolimesnių Lietuvos miestų – Kauno, Jonavos.

Problema – tarp jaunimo

Regis, daugeliui darbdavių tenka susidurti su tokia situacija, kai į darbo pokalbį atvykstantis kandidatas užsimoja kiek didesnio atlyginimo nei jam gali pasiūlyti įmonių vadovai. Kaip tokiais atvejais elgiasi darbdavys?

„Kai žmogus atvyksta į darbo pokalbį, visuomet atkreipiame dėmesį į tai, ar kandidatas yra kompetentingas tai sričiai, kuriai jis samdomas atlikti. Taip pat mums labai svarbu, kad jis būtų patikimas, kad laikytųsi duoto žodžio, nemeluotų, svarbu, kad galėtume juo pasitikėti. Pavyzdžiui, jei susitarėme, kad šeštadienį dirbame, vadinasi, jis turi atvykti.

Tarp jaunų žmonių kartais pasitaiko tokių nesklandumų, kaip neatvykimas į darbo vietą sutartu laiku. Tiesa, to negalėčiau pasakyti apie vyresniosios kartos darbuotojus – jie yra linkę vertinti savo darbą ir išlikti patikimi darbuotojai, atvykti laiku ir dirbti tai, kas jiems yra paskirta. Tuo tarpu tarp jaunimo dar kartais pasitaiko nuklydimų, tačiau manau, jog ir jauniems žmonėms su laiku ateina supratimas.

Jei įmonė ketina įdarbinti inžinierių, žinoma, aukštasis išsilavinimas yra pageidautinas, tačiau kai kuriais atvejais užtenka ir technikumo, viskas priklauso nuo darbo vietos. Pavyzdžiui, suvirintojas turi turėti kvalifikaciją, o, tarkime, elektrokrautuvą vairuoti gali vairuoti ir profesinio išsilavinimo neturintis asmuo, nes jei jis moka vairuoti automobilį, bus nesunkiai apmokytas vairuoti ir elektrokrautuvą, o po to išsilaikyti ir teises. Tikrai nėra būtina visoms darbo vietoms turėti formalų išsilavinimą“, – sako D. Cibulskis.

Pašnekovo teigimu, neretai jauni žmonės turi didžiulius lūkesčius dėl atlygio, tačiau palaipsniui tie lūkesčiai normalizuojasi.

„Žinoma, bendra darbo rinka fiksuoja savo sąlygas. Jeigu bendroje darbo rinkoje atlyginimai kyla, tuomet ir mūsų įmonėje jie kyla. Jeigu potencialus darbuotojas prašo žymiai didesnio atlyginimo nei rinkoje, o mes tokio pasiūlyti negalime, tuomet jis arba susitaiko su tuo, kas jam yra siūloma, arba tenka išsiskirti. Tačiau didesnių problemų dėl to nekyla, nes paprastai darbuotojų mums netrūksta, gebame jų surasti ir suderinti lūkesčius“, – užtikrina įmonės vadovas.

„Geras darbuotojas – vertybė įmonei“UAB „Dotnuva Baltic“ dirba beveik 300 darbuotojų, iš kurių daugiau nei du šimtai darbuojasi Lietuvoje, iš jų – pusantro šimto Danijoje./ A. Barzdžiaus nuotr.

„Dotnuva Baltic“ grupėje, visose trijose Baltijos šalyse prekiaujančioje žemės ūkio technika, grūdų sandėliavimo ir fermų įranga, atsarginėmis dalimis ir sertifikuotomis sėklomis bei teikiančioje žemės ūkio technikos serviso paslaugas, dirba beveik 300 darbuotojų, iš kurių daugiau nei du šimtai dirba Lietuvoje, iš jų – pusantro šimto Dotnuvoje. Apie 80 proc. darbuotojų sudaro kvalifikuoti specialistai.

„Daugiausia yra pardavimų vadybininkų ir žemės ūkio technikos serviso specialistų. Jų pasiskirstę beveik po lygiai, – sako UAB „Dotnuva Baltic“ personalo vadybininkė Vilma Krivickienė. – Su darbuotojų trūkumu beveik nesusiduriame. Kartas nuo karto reikia pastiprinti pardavimų arba serviso komandas, bet tai daugiau susiję su įmonės plėtra nei su specialistų kaita. Darbuotojų kaita įmonėje yra minimali.“

Daugiausia atvykstančių – iš Kauno

V. Krivickienės teigimu, iš kitų Lietuvos miestų atvykstantys darbuotojai sudaro apie 11 proc. visų dirbančiųjų, daugiausia jų iš Kauno.

„Kėdainių rajone turime daug kvalifikuotų specialistų, jų mūsų įmonėje dirba didžioji dauguma. Bet džiaugiamės, kai prie komandos prisijungia specialistai iš kitų Lietuvos miestų ir miestelių. Žinoma, visada geriau, kai darbuotojas yra vietinis, tačiau kartais tenka pasidairyti ir į kitus miestus. Kvalifikuotų, aukštesnio lygio specialistų didesnis pasirinkimas yra didmiesčiuose“, – pastebi pašnekovė.

V. Krivickienė atkreipia dėmesį, jog tiek anksčiau, tiek dabar darbštus, atsakingas darbuotojas – įmonės vertybė: „Mūsų įmonėje dirba tiek vyresnės, tiek jaunesnės kartos darbuotojai. Jauni darbuotojai yra imlūs, lengvai priima naujoves ir jomis naudojasi, siūlo, kaip pagerinti procesus. Vyresni darbuotojai turi daugiau patirties. Geriausia, kai įmonėje yra ir jaunesnių, ir vyresnių darbuotojų, kurie vieni kitus papildo, vieni iš kitų mokosi, dalijasi gerąja praktika.

Turime sukaupę nemažą CV duomenų bazę, kartais kandidatai patys atneša savo gyvenimo aprašymus. Specialistai šiandien turi didelį pasirinkimą didmiesčiuose ir gerai apsvarsto, kokį darbdavį rinktis.“

Viskas priklauso nuo darbo vietos

–   Į kokius kriterijus darbdavys atkreipia dėmesį priimdamas žmogų į tam tikrą darbo vietą? Svarbiau patirtis, žinios ar išsilavinimas?

– Viskas priklauso nuo to, į kokią poziciją ieškome darbuotojo ir kokie reikalavimai keliami šiai pareigybei. Jei ieškome agronomo, reikalingi visi išvardinti kriterijai, jei ieškomas serviso specialistas, svarbiausia – žinios ir patirtis. O kartais ieškomam naujam darbuotojui pakanka tik žinių, įgytų mokymo įstaigoje.„Darbo rinkoje konkuruojame gana sėkmingai ir reikalingus darbuotojus randame“, – sako UAB „Scandagra“ personalo vadovė Sigita Katinaitė./ A. Barzdžiaus nuotr.

–   Kokia yra tikimybė įsidarbinti bendrovėje su profesiniu išsilavinimu ir su aukštuoju?

–   Vėlgi viskas priklauso nuo pareigybės. Vienoms pozicijoms užtenka profesinio išsilavinimo, kitoms – būtinas ir aukštasis išsilavinimas.

–   Ar dažnai pasitaiko, kad atvyksta žmogus į darbo pokalbį, tačiau užsimoja išties didelio atlyginimo. Ar pavyksta susitarti? O gal vis dėlto dažniau tenka atsisveikinti?

–   Kad kandidatas nurodytų gerokai didesnį pageidaujamą atlyginimą nei planavome, pasitaiko gana retai. Toks kandidatas turėtų įrodyti, kad yra gerokai pranašesnis už kitus ir yra vertas pageidaujamo atlyginimo. Be to, svarbus ne tik fiksuotas atlyginimas, bet ir motyvacinė sistema, papildomos naudos ir kita.

–   Jei nerandate reikiamo darbuotojo, ar dėl to darbas ir jo kokybė, produktyvumas nenukenčia?

–   Dar nepasitaikė taip, kad darbai stipriai nukentėtų. Suplanuojame darbus taip, kad tiek darbo kokybė, tiek klientų aptarnavimas nenukentėtų, paprastai komandos pastiprinimą surandame labai greitai.

Žemės ūkio produkcija ūkininkus aprūpinančioje įmonėje „Scandagra“ darbuotojų skaičius kinta sezono ir ne sezono metu. Šiuo metu yra 114 darbuotojų (įskaitant dukterinę įmonę), iš kurių apie 80 proc. yra specialistai ir vadovai. Daugiausia įmonė turi pardavimų, produktų vadybininkų, apskaitininkų bei įvairių sričių sandėlio darbuotojų.

„Šiuo metu ieškome apskaitininko ir IT projektų koordinatoriaus. Pardavimų profesionalų, turinčių patirties ar išsilavinimą žemės ūkio srityje ar tiesiog norinčių būtent šioje srityje siekti rezultatų, ieškome nuolat, nes augame. Tad jei ne šiandien, tai po kelių mėnesių gali būti, jog galėsime pasiūlyti darbą. Darbo pasiūlymų rasti galima įmonės internetinėje svetainėje www.scandagra.lt karjeros skiltyje“, – sako įmonės personalo vadovė Sigita Katinaitė.

Specialistės teigimu, šiuo metu visoje Lietuvoje situacija panaši – gerų specialistų, kurie turėtų ne tik patirties, bet ir teisingą požiūrį, rasti nėra lengva: „Tačiau darbo rinkoje konkuruojame gana sėkmingai ir reikalingus darbuotojus randame. Stengiamės užmegzti ir palaikyti kontaktą ne tik tuo metu, kai ieškome darbuotojų, bet ir pasikalbindami susidomėjusius, atsiliepdami į laiškus. Elektroniniu paštu siunčiamus CV saugome ir atsiradus laisvai darbo vietai, pakartotinai peržiūrime.“

Aptartų įmonių kontekste UAB „Scandagra“ nėra išimtis – joje taip pat didelė dalis darbuotojų atvyksta iš kitų miestų, tačiau dėl to tik džiaugiamasi, kad įmonė jiems atrodo patrauklus darbdavys.

„Rasti gerą darbuotoją visuomet buvo rimta atsakomybė, kaip ir darbuotojui rasti patikimą darbdavį. Šiuo metu situacija sudėtingėja dėl didelio žmonių migravimo į užsienį ir telkimosi didžiuosiuose miestuose. Dėl šios priežasties daugiau darbdavių konkuruoja dėl to paties stipraus specialisto. Siekiame būti patikimas ir įdomus darbdavys, nes tai vienas pagrindinių argumentų, kodėl darbuotojai renkasi mus. Remiantis 2016 metų darbuotojų apklausos rezultatais, 70 proc. mūsų darbuotojų sako dirbantys įdomų darbą, kuriame gali realizuoti savo gebėjimus“, – sako S. Katinaitė.

Pasidomėjus, kokie kriterijai yra esminiai siekiant įdarbinti gerą specialistą, personalo vadovė sako, jog labai svarbu patirtis, žinios, išsilavinimas bei darbuotojo požiūris ir vertybės: „Siekdami būti mūsų klientams patikimas profesionalus partneris ir geidžiamas darbdavys potencialiems darbuotojams, kryptingai renkamės, kad mūsų kolegos būtų profesionalūs, patikimi, bendradarbiaujantys, nuoširdžiai rūpintųsi kliento sėkme.

Na, o mokymosi įstaiga – tik tam tikras orientyras, kuris gali būti svarbus pirminiame atrankos etape, tačiau turint kelis kandidatus studijų vieta retai tampa svarbiausiu pasirinkimo kriterijumi. Abstraktaus mąstymo, gebėjimų ar vadybinių žinių suteikia daugelis aukštųjų mokyklų. Kita vertus, jei pozicija reikalauja labai specifinių profesinių įgūdžių, būtent tos srities profesinis išsilavinimas kartais yra būtinas. Vis tik svarbiausia yra tinkamas požiūris ir noras nuolat mokytis, gebėjimas įsisavinti informaciją.“

S. Katinaitės teigimu, kiekviena pozicija įmonėje kuria tam tikrą vertę ir būtent kuriama vertė lemia mokamo atlygio dydį. Nors ir pasitaiko, jog kandidatai nori reikšmingai didesnio atlygio nei planuojamas pozicijai, paprastai tai reiškia, kad kandidatas poziciją mato kiek plačiau, turi stipresnės patirties nei reikia, nusitaiko į kiek „išaugtą“ rolę.

„Stengiamės kuo tiksliau apibūdinti poziciją skelbime ir nupasakoti pokalbyje, kad tokių neatitikimų būtų kuo mažiau. Siekiame pasamdyti tinkamą žmogų už jam patrauklų atlyginimą, todėl, jei žmogus yra labiau patyręs nei ieškome, sutariame susisiekti, kai galėsime pasiūlyti kompetenciją atitinkančią poziciją ir atlygį.

Na, o jei nepavyksta rasti darbuotojo taip greit, kaip norėtume, komandiškai pasidėliojame darbus ir dedame visas pastangas, kad kuo greičiau pasamdytume naują kolegą. Paprastai tai neužtrunka itin ilgai“, – sako S. Katinaitė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content