Spustelėjus šaltukui – į nakvynės namus

Jau daugybę metų neturintiems gyvenamosios vietos kraštiečiams pagalbos ranką tiesia vadinamieji nakvynės namai. Ir nors šiuo metu namai yra pilnutėliai, tačiau neturintys kur prisiglausti nebus palikti likimo valioje, čia jie visuomet atras vietą nakvynei. Ypač tai aktualu dabar – kuomet šaltukas ima spausti vis labiau.
Atras kampelį
„Šiuo metu pas mus gyvena 23 vyrai ir 10 moterų. Mūsų nameliai yra pilni, laisvų vietų neturime. Tačiau suprantame, kad atėjus šaltukui atsiras daugiau asmenų, kurie neturės kur pernakvoti, tai mes tikrai jų nepaliksime už durų, suteiksime jiems prieglobstį ir nepaliksime jų sušalti. Turime laikino apgyvendinimo patalpas, kuriose žmonės ir galės prisiglausti“, – paaiškino Kėdainių bendruomenės socialinio centro Paslaugų socialinės rizikos grupės asmenims padalinio socialinė darbuotoja Regina Chmieliauskienė.
Paslaugos tos pačios, darbuotojų – mažiau
Šiuo metu dieną Paslaugų socialinės rizikos grupės asmenims padalinyje dirba tik dvi darbuotojos. Po reorganizacijos čia darbuotojų žymiai sumažėjo. Tačiau žmonėms teikiamos tokios pat paslaugos, kokios buvo ir iki šiol.
„Vargstame, dirbame. Mūsų gyventojai gali gyventi visavertį gyvenimą: čia yra dušas, virtuvė, bibliotekėlė ir poilsio kambarys, kuriame gyventojai gali bendrauti, žiūrėti televiziją, užsiimti kita veikla. Mėgstantiems skaityti yra daug knygų, laikraščių“, – pasakojo socialinė darbuotoja.
Taisyklių paiso
„Nuolatiniai mūsų gyventojai nameliuose gyvena ilgai, jie laikosi nustatytų taisyklių, žino, kad negalima vartoti alkoholinių gėrimų. Šios taisyklės laikosi visi. Taip pat galime pasakyti, kad daugiausia mūsų gyventojų yra pensinio amžiaus arba turintys negalią. Vos 15 žmonių yra darbingo amžiaus. Tai mes padedame jiems susitvarkyti įvairius dokumentus įvairiose institucijose, praktiškai į visas valstybės institucijas juos lydime“, – paaiškino R. Chmieliauskienė.
Bando sugrįžti
Vadinamųjų nakvynės namų gyventojai – daugiausia vyresnio amžiaus, bandantys sugrįžti iš gyvenimo užribio.
„Ne paslaptis, kad mūsų namų gyventojai yra turėję rimtų problemų. Daugeliui jų ir dabar dar sunku kovoti su įvairiomis priklausomybėmis. Būna itin skaudu, kai pas mus pagyvenę kraštiečiai gauna vietą slaugos namuose, bet ten negali gyventi, nes serga priklausomybių ligomis. Taip pat norime pasidžiaugti, kad trys gyventojai gavo socialinį būstą. Mes gyventojus raginame prašyti socialinio būsto, stoti į eilę. Juk kiekvienam maloniau turėti savo namus. Deja, bet pavyksta tik mažai daliai“, – paaiškino ilgametė darbuotoja.
Dirbti nori
Nakvynės namuose gyvena ir keletas jaunų vyrų, sugrįžusių iš įkalinimo įstaigų. Nakvynės namų vadovė džiaugiasi, kad vyrai nesėdi dyki, o dirba.