Skip to content

Sergamumas erkių platinamomis ligomis Kėdainiuose šiemet – triskart didesnis

 Sergamumas erkių platinamomis ligomis Kėdainiuose šiemet – triskart didesnis

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Sergamumas erkių platinamomis ligomis per pirmus penkis šių metų mėnesius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, Kėdainių rajone padidėjo daugiau nei tris kartus. 

Dėl ypač palankių meteorologinių sąlygų, vyravusių žiemą ir ankstyvą pavasarį, sausio–gegužės mėnesiais Kėdainių rajone užregistruoti 2 erkinio encefalito ir 8 Laimo ligos atvejai. 

Tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais Kėdainių rajone tebuvo užregistruoti tik 3 susirgimai Laimo liga. Visi susirgimai diagnozuoti suaugusiesiems. 

Šilti ir drėgni orai yra ypač palankūs erkėms veistis, dėl to jų gausėja. 

Erkės mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą. Savo aukos paprastai tyko žolėje 10–20 cm aukščiau žemės paviršiaus. Tad erkių platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik miške, bet ir parke, sodyboje ar tiesiog poilsiaujant gamtoje arčiau vandens telkinių. 

Atliekant erkių platinamų ligų židinių epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad dažniausiai susirgimų buvo diagnozuota, kai gyventojai pabuvojo Kėdainių rajono Josvainių, Dotnuvos ir Vilainių seniūnijose esančiuose miškuose bei poilsiavo Kėdainių miesto teritorijoje netoli Nevėžio upės. 

Susirgę erkiniu encefalitu mūsų rajono gyventojai teigė, kad erkė jiems buvo įsisiurbusi darbuojantis sodybose Skaistgirių kaime bei ilsintis gamtoje Pajieslio kaime. Kiti nurodė buvę Josvainių, Svilių, Daumantų, Kalnaberžės, Pauslajo miškuose. 

[quote author=”Aut. past.”]Nustatyta, kad dažniausiai susirgimų buvo diagnozuota, kai gyventojai pabuvojo Kėdainių rajono Josvainių, Dotnuvos ir Vilainių seniūnijose esančiuose miškuose bei poilsiavo Kėdainių miesto teritorijoje netoli Nevėžio upės.[/quote]

Susirgusieji Laimo liga nurodė, kad lankėsi Josvainių, Kunionių, Svilių, Daumantų, Lančiūnavos, Stasinės, Pašilių, Pašušvio, Pelutavos miškuose. 

Šios ligos nepavyko išvengti ir gyvenantiems Vilainių, Lančiūnavos, Kalnaberžės, Taučiūnų kaimuose. 

Užsikrėtę erkės tyko ir sodininkų Pašilių, Babėnų sodų bendrijose. 

Laimo ligą parsivežė ir poilsiavusieji Labanoro girioje, Lazdijų rajone prie Vilkaičių ežero, Šventojoje ir Jonavos rajono Ruklos miške.

Todėl besilankantiems miškuose, parkuose ar kitose atvirose laisvalaikio praleidimo vietose svarbu neprarasti budrumo. 

Erkes į namus gali parnešti ir gyvūnai. Jos gali atkeliauti ir su miško gėrybėmis.

Ilsintis gamtoje rekomenduojama dėvėti šviesius, gerai prie kūno priglundančius drabužius. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą. 

Svarbu nepamiršti reguliariai naudoti repelentus (erkes atbaidančias priemones), kadangi jų poveikis yra trumpalaikis.

Geriausios poilsiui yra atviros, saulėtos vietos, kuriose neveši žolė ir aktyvus judėjimas. Judant raumenims erkėms sunkiau įsisiurbti. 

Būnant gamtoje taip pat reikėtų dažniau apžiūrėti save ir kartu esančius. Pamačius ant rūbų esančią erkę, ją sunaikinti, o erkei įsisiurbus, kuo skubiau ją ištraukti.

Pakartotinis rūbų ir kūno apžiūrėjimas, prausimasis po dušu, kruopštus plaukų šukavimas grįžus į namus padeda pašalinti nepastebėtas erkes.

Erkių įsisiurbimo pavojų galima sumažinti tinkamai prižiūrint aplinką: iškertant menkaverčius krūmokšnius, praplatinant takus, neleidžiant žolei užaugti aukštesnei nei 10 cm bei išvežant nupjautą žolę, naikinant graužikus, kurie yra pagrindiniai erkių maitintojai ir pernešėjai.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video