Senieji Kėdainiai Škotijos žiniasklaidoje

 Senieji Kėdainiai Škotijos žiniasklaidoje

Škotijoje leidžiamas solidus žurnalas „History Scotland“ („Škotų istorija“) šių metų sausį išspausdino kanadiečio Michaelio Ayre publikaciją „Klestėjimas, negandos, išgyvenimai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“.

Joje autorius nušvietė trijų kartų škotų bendruomenės atstovų indėlį į ekonominį ir kultūrinį Kėdainių gyvenimą XVII–XVIII amžiuje. Publikacijos pasirodymo Michaelis, deja, nesulaukė. Po sunkios ligos praeitų metų lapkritį iškeliavo Anapilin.

2013 metų vasarą Michaelis su žmona Ona Ayre apsilankė Kėdainiuose, susipažino su tėvynainių škotų palikimu.

Svečius sužavėjo mūsų senojo miesto urbanistika, architektūra, ypač rūsių autentika ir, pasak Michaelio, juose tvyranti aura.

Padėkos laiške po apsilankymo, Michaelis pasiūlė parašyti knygą apie škotų palikimą Kėdainiuose ir paremti jos leidimą. Taip 2015 metais lietuvių kalba išėjo „Škotų palikimas Kėdainiuose“, o 2017 metais anglų kalba „Scottish heritage in Kėdainiai“.

Michaelio įkvėptas leidinys buvo preliudija jo paties parengtai ir 2019 metais išleistai knygai anglų kalba „The Scottish community in the Duchy of Lithuania, 1630–1750“ („Škotų bendruomenė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, 1630–1750“).

Knygoje išsamiai aprašytas škotų migrantų ir jų bendruomenių gyvenimas Lietuvoje, daug vietos joje skirta ir Kėdainiams.

Knygą ponia Ona Ayre ketina savo lėšomis išleisti lietuvių kalba. Tai bus gera dovana lietuviškai skaitantiems, pagarba šviesaus atminimo energingam, optimistiškam ir kukliam svetimšaliui.

Finansų specialistas, mecenatas, fi lantropas, šiuolaikinės lietuvių dailės kolekcininkas Michaelis gimė ir užaugo Toronte. 1964 metais jis baigė Niujorko Kolumbijos universitetą, dirbo finansų specialistu stambiuose JAV korporacijose „McGraw-Hill Companies“ ir „NL Industries“.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1991 metais, jis su pirmąja žmona Regina Siniūte persikėlė gyventi į Vilnių, dirbo Lietuvos investicijų banko vykdomuoju viceprezidentu, vienu iš Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko vadovu, teikė verslo konsultacijas, įkūrė specializuotą akademinės knygos knygyną „Humanitas“, kurio penki filialai veikia Vilniuje ir Kaune.

2001 metais už Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Vaikų literatūros filialo  rekonstrukcijos finansinį parėmimą ir 10-ties tūkstančių knygų dovaną bibliotekai, Michaeliui buvo suteiktas Utenos miesto garbės piliečio vardas.

Po žmonos Reginos mirties 2002 metais, laiką Michaelis padalijo tarp Vilniaus ir Toronto, tęsė anksčiau pradėtą Karibų salų miestų, žmonių, įmonių XIX amžiaus nuotraukų tyrimą, dirbo Karibų, JAV ir Europos archyvuose.

Jo tyrimus vainikavo 2012 metais išleista knygą „Karibai sepijoje: fotografijų istorija 1840–1900“.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video