Skip to content

Sekmadienį Paberžę apjuos muzikos ir jautrių prisiminimų gijos

 Sekmadienį Paberžę apjuos muzikos ir jautrių prisiminimų gijos

Liudas Mikalauskas: „Dar tik pirmasis festivalio koncertas, aišku, smagu, kad vis įprašo ir manęs, kad padainuočiau, nors bandau atsisakyti, kad nereikėtų pačiam koncertuoti, nes kiek gi jau galima metai iš metų, bet iš visų pusių pradeda mane atakuoti, kad nors kelias dainas atlikčiau. Tad iš anksto atsiprašau visų klausytojų, kurie ir vėl gaus mane, bet pasistengsiu kuo mažiau“./ Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jau šį sekmadienį, birželio 28-ąją, į vieną sakraliausių Kėdainių rajono kampelių – Paberžę, sugrįžta Tėvo Stanislovo atminimo įkvėptas septintasis Tarptautinis Paberžės muzikos festivalis. Šiemet jis skiriamas iškiliojo dvasininko 15-osioms mirties metinėms. Kaip ir kasmet, festivalį sudarys trijų renginių ciklas: pirmasis į Paberžę pakvies šį sekmadienį, antrasis – rugpjūčio 23-iąją, o paskutiniai šiųmečio festivalio akordai nuaidės rugsėjo 27-ąją, minint Tėvo Stanislovo gimimo metines.

Malda, koncertas ir nauja knyga

Pirmąjį festivalio renginį 17 val. pradės šventos mišios, kurias aukos dvasinis festivalio vadovas, Kauno arkivyskupijos Kėdainių dekanato dekanas kunigas Norbertas Martinkus.

Pripildę sielas maldos ir ramybės, susirinkusieji 18 val. klausysis koncerto „Tėveli, Jūs vis dar su mumis“. Specialiai 15-osioms Tėvo Stanislovo mirties metinėms parengtą muzikinę programą pristatys festivalio meno vadovas, dainininkas Liudas Mikalauskas, pianistė Beata Vingraitė ir Mindaugo Radzevičiaus vadovaujamas Česlovo Sasnausko kamerinis choras.

Po koncerto festivalio dalyvių laukia pažintis su nauja knyga „Tėvo Stanislovo palikimas: siuvinėtų liturginių rūbų rinkinys“.

Laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, šįsyk renginys vyks lauke.

Labdaros ir paramos fondo „Viltis–Vikonda“ direktorė Virginija Ragauskienė: „Penkiolika metų be Tėvo Stanislovo Paberžėje prabėgo stulbinamu greičiu. Tad kviečiame susirinkti Paberžėn ir malda bei muzika pajusti Tėvo Stanislovo šviesą, minint svarbią sukaktį – Jo 15-ąsiais mirties metines“. Giedrės Minelgaitės-Dautorės / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.„Dėl renginiams taikomų ribojimų, į Paberžės bažnyčią galėtume pakviesti tik pusę joje telpančių žmonių – apie 70, todėl šį kartą bažnyčia bus erdvė tiems, kurie nori ramiai ir atskirai pasimelsti, – pasakoja festivalio meno vadovas ir vienas iš organizatorių Liudas Mikalauskas. – Šventoriuje stovės nedidelė scena. Taigi šv. Mišios bus laikomos, koncertas bei knygos pristatymas vyks lauke. Kėdes žmonėms sustatysime išlaikydami rekomenduojamą atstumą. Taigi imamės visų saugumo priemonių.“

Į nemokamai rengiamus profesionaliosios muzikos koncertus Paberžėje kraštiečius visada veždavo ir nemokamas autobusas. Vis tik šįsyk vos prieš savaitę nutrauktas karantinas, tačiau dar visiškai neišsikvėpęs koronaviruso pandemijos pavojus organizatorius privertė koreguoti planus.

COVID-19 ypač pavojingas vyresnio amžiaus žmonėms, kurie įprastai į Paberžę atvykdavo autobusu. Dėl žmonių saugumo birželio 28 dieną jie nemokamu autobusu nebus vežami į Paberžę“, – informuoja festivalį rengiančio labdaros ir paramos fondo „Viltis–Vikonda“ direktorė Virginija Ragauskienė.

Čia randa tikrumą ir meilę

Prieš septynerius metus įvykę pirmieji festivalio renginiai sulaukė didžiulio žmonių susidomėjimo, kuris nė kruopele neslopsta iki šiol. Paberžės festivalyje jo organizatorių širdingai puoselėjamas Tėvo Stanislovo atminimas kaskart sutraukia būrius kraštiečių, svečių iš toliausių Lietuvos ir netgi užsienio kampelių. Regis, kelerių metų nenutrūkstamą tradiciją turintis festivalis su kaupu išpildė Tėvo Stanislovo troškimą, kad ir po jo mirties Paberžė išliktų žmonių traukos vieta.

„Į Tarptautinį Paberžės festivalį, skirtą Tėvo Stanislovo atminimui, kasmet suvažiuoja daugybė klausytojų, – džiaugiasi V. Ragauskienė. – Čia skamba sakralioji muzika, kurią atlieka itin profesionalūs atlikėjai. Čia jaučiamas dvasingumas, tikrumas, meilė. Tai pritraukia mases žmonių, jau matytų veidų ir vis naujų.

[quote author=”Virginija Ragauskienė”]Tėvas Stanislovas pašventė savo gyvenimą tarnystei Dievui ir žmonijai. Susitikimai Paberžėje – tai puiki proga prisiliesti prie didžiojo šventiko, sielų gydytojo bei nuoširdaus kiekvienam sutiktajam šviesuolio gyvenimo ir kartu susimąstyti, kur slypi žmogiškojo paprastumo paslaptis.[/quote]

Tėvas Stanislovas pašventė savo gyvenimą tarnystei Dievui ir žmonijai. Susitikimai Paberžėje – tai puiki proga prisiliesti prie didžiojo šventiko, sielų gydytojo bei nuoširdaus kiekvienam sutiktajam šviesuolio gyvenimo ir kartu susimąstyti, kur slypi žmogiškojo paprastumo paslaptis, – mintimis dalijasi pašnekovė. – Penkiolika metų be Tėvo Stanislovo Paberžėje prabėgo stulbinamu greičiu. Ir dabar dar skamba šio iškilaus vienuolio žodžiai, pamokslai, mokymas atjautos, gerumo, grožio pajautimo ir noro, kad Paberžė gyvuotų. Tad kviečiame susirinkti Paberžėn ir malda bei muzika pajusti Tėvo Stanislovo šviesą, minint Jo 15-ąsias mirties metines.“

Daugėja bendraminčių

„Tėvo Stanislovo atminimas negęsta ne tik pačioje Paberžėje, Kėdainių rajone, bet ir visoje Lietuvoje, – įsitikinęs festivalio meno vadovas L. Mikalauskas. – Nors Tėvo Stanislovo jau nebėra, tačiau jo dvasinis palikimas ir tikėjimo liudijimas vis traukia žmones.

Anksčiau jie į Paberžę rinkdavosi pavieniui. Tad norėjome sukurti renginių ciklą, kuris tuos žmones sukviestų pabūti kartu, prisiminti, pasimelsti ir pasiklausyti gražios religinės muzikinės programos, – apie prieš septynerius metus pradėtą rengti ir jau tradicija tapusį festivalį pasakoja pašnekovas. – Bendradarbiaujant su labdaros ir paramos fondu „Viltis–Vikonda“, Kėdainių krašto muziejaus 1863 m. sukilimo muziejumi, gimė festivalis, kuris su kiekvienais metais stiprėja ir sutraukia daugiau bendraminčių – prisijungė ir vystyti festivalį mums padeda ir Lietuvos kultūros taryba.

Renginiai gausiai suburia žmones. Jų prisipildo pilna bažnyčia ir šventorius. Žmonės nori atvažiuoti, bendrauti, pasidalinti prisiminimais, sukalbėti maldą prie Tėvo Stanislovo kapo ir pabūti didesnėje bendrystėje nei atvažiavę į Paberžę atskirai, – mano pašnekovas. – Rodos, keista, kai po žmogaus mirties praeina 15 metų, bet jo dvasia išlieka gyva kiekvieno atminty. Atvykstantieji meldžiasi, atranda stiprybę ir sveikatą pasikliaudami žmogumi, kuris juos vedė tikėjimo keliu.“

Šiemet – be užsienio atlikėjų

Pasaulį užplūdusi pandemija, palietė ir Paberžės festivalio programą. Šiemet renginiuose nepasirodys užsienio atlikėjų.

„Festivalis įprastai tapdavo tarptautinis ir klausytojams pristatydavome užsienio atlikėjų. Vis tik šiemet to padaryti negalime, – apgailestauja L. Mikalauskas. – Nors karantinas jau baigėsi, tačiau ministerija rekomenduoja, kad tarptautiniai festivaliai liktų respublikiniais ir juose pasirodytų tik Lietuvos atlikėjai. Sienos atidarytos, tačiau neaišku, ar ilgam. Situacija gali bet kada pasikeisti. Tad šiais metais Paberžės festivalio scenoje pasirodys tik mūsų šalies atlikėjai, o Lietuvoje jų puikių yra daug. Tik problema ta, kad ne visi turi religines programas, o Paberžės festivaliui nesinori parengti itin pasaulietinės programos – norisi, kad ji turėtų šventumo dvasios. Džiugu, jog ir šiemet, esant tokioms aplinkybėms, mums vis dėlto pavyko festivaliui pristatyti tris renginius su naujomis programomis.“

Svarbi sukaktis įpareigojo

Nors birželis kultūriniams renginiams vis dar sudėtingas mėnuo, tačiau svarbi sukaktis – 15-osios Tėvo Stanislovo mirties metinės, įpareigojo nepraleisti tradiciniu metu organizuojamo renginio.

„Negalėjome neskirti dėmesio tokiai svarbiai datai, kuri liūdesio ir skausmo prieš 15 metų atnešė visai Lietuvai, – sako L. Mikalauskas. – Tad į pirmąjį renginį suvažiuosime tie, kurie visus septynerius festivalio metus Tėvo Stanislovo atminimo kelyje darbavosi labiausiai, o šiame renginyje pasirodysiantis Česlovo Sasnausko kamerinis choras, mano manymu, Lietuvoje yra geriausias religinis choras, kiek yra tekę bendradarbiauti. Tokią datą norisi  švarios, gražios maldos ir gražaus koncerto.“

[quote author=”Liudas Mikalauskas”]Asketizmas, kuris Paberžėje tave supa ir kuris buvo vienas iš pagrindinių Tėvo Stanislovo gyvenimo principų, padeda nusiraminti, pasinerti į maldą, kitaip suprasti poilsį. Buvimas čia kitaip veikia žmogų, todėl ilgesio Paberžei mano širdis pilna visą laiką.[/quote]

Išsiilgę bendrystės

Visuomenėje diskutuojama, ar vos nutraukus karantiną žmonės drąsiai bursis į organizuojamus kultūrinius renginius. L. Mikalauskas tiki, kad lietuviai per tris pastaruosius sudėtingus mėnesius išalkę kultūros ir bendrystės.

„Svarstoma, ar žmonėms šiuo metu reikia renginių, o gal baimė nugalės ir jie nesusirinks. Vis tik žmonės tikrai išsiilgę kultūros. Prieš savaitę rengiau koncertą Kauno muzikinio teatro balkonėlyje. Klausytojų prisirinko pilnas teatro kiemelis. Tad akivaizdu, jog žmonėms trūksta muzikos, meno, maldos ir pačios bendrystės. Jie nebenori kultūros renginių ar šventų mišių transliacijų stebėti atskirai kiekvienas savo telefone. Žmonės pasiilgę susirinkti bendrystėje, pabūti kartu. Juk mes sutverti labiau būti būryje, o ne po vieną. Žinoma, reikia atsižvelgti į esamą situaciją ir elgtis sąmoningai bei atsakingai.“

Magiškas poilsis

Festivalio meno vadovas atskleidžia širdyje nuolat jaučiantis ilgesį Paberžei ir joje slypintiems dvasiniams stebuklams.

„Aš Paberžės visą laiką pasiilgstu. Iš čia grįžtu stipriai praturtėjęs dvasiškai ir emociškai. Asketizmas, kuris Paberžėje tave supa ir kuris buvo vienas iš pagrindinių Tėvo Stanislovo gyvenimo principų, padeda nusiraminti, pasinerti į maldą, kitaip suprasti poilsį nei atostogas, pavyzdžiui, Palangoje. Buvimas Paberžėje kitaip veikia žmogų, todėl ilgesio šiam kraštui mano širdis pilna visą laiką“, – jautriai taria L. Mikalauskas.

Knygoje – ypatinga kolekcija

Festivalio organizatoriai džiaugiasi pirmajame renginyje galėdami pristatyti ne tik koncertą, bet ir supažindinti su šiais metais Kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondo išleista knyga „Tėvo Stanislovo palikimas: siuvinėtų liturginių rūbų rinkinys“.

„Knygos autorė atliko didžiulį darbą ir surinko labai daug medžiagos, taigi bus nepaprastai įdomu pasiklausyti“, – intriguoja L. Mikalauskas. 

Interviu su knygos autore monotyrininke Gabija Surdokaitė-Vitienė kviečiame skaityti laikraščio „Rinkos aikštė“ šeštadienio numeryje.

Tarptautinio Paberžės muzikos festivalio mecenatas – įmonių grupė „Vikonda“. Festivalio globėja – įmonių grupės „Vikonda“ valdybos pirmininkė Jolanta Blažytė, dvasinis vadovas – Kauno arkivyskupijos Kėdainių dekanato dekanas kunigas Norbertas Martinkus, meno vadovas – Liudas Mikalauskas. Rėmėjai: UAB Kėdainių konservų fabrikas, UAB „Krekenava“, „Dadu“ ledus gaminanti UAB „Vikeda“ ir Kėdainių rajono savivaldybė. Iš dalies festivalį finansuoja Lietuvos respublikos ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video