Seimas streikavusiems pedagogams atlyginimo išmokėti nesiruošia
Keturioms iš penkių profsąjungų radus sutarimą su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, imta kalbėti ir apie tai, kad reikia mokytojams kompensuoti streiko metu patirtus finansinius nuostolius. Be streiko, tikima, susitarimai nebūtų pasiekti, tad reikia tik džiaugtis, kad mokytojai rado savyje jėgų ir drąsos tokiu būdu parodyti, kad valdžios abejingumui turi būti padėtas taškas. Vis dėlto Seimas nusprendė, kad mokytojams mokėti už streiko metu patirtus finansinius nuostolius nėra reikalo.
Valdantieji: rezoliucija nieko nesprendžia
Rezoliucija, kuri buvo pateikta Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių skelbė, kad streikuojantiems švietimo darbuotojams svarbu išmokėti darbo užmokestį, kad nenukentėtų jų šeimos.
Taip pat rezoliucijoje buvo raginama Vyriausybę neatidėliotinai imtis konstruktyvių veiksmų ir priimti apčiuopiamus sprendimus dėl darbo užmokesčio, numatyto politinių partijų susitarime (130 proc. pedagogams, 150 proc. mokslininkams ir tyrėjams) bei skubiai susitarti dėl teisėtų ir pagrįstų streikuojančių švietimo darbuotojų reikalavimų įgyvendinimo ir parengti ištekliais pagrįstą įgyvendinimo planą.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas sakė, kad jų sąjungai priklausantys pedagogai už streiką atlyginimą gaus. Kadangi Kėdainiuose streikavę mokytojai šiai sąjungai ir priklauso, galima viltis, kad finansiškai jie nenukentės.
Vis dėlto kaip bus su kitais mokytojais?
Valdantieji pareiškė, kad rezoliucija problemų iš esmės nesprendžia.
„Visa širdimi esu už mokytojus ir norėčiau, kad jau šiandien jie uždirbtų solidų darbo užmokestį. Deja, siūloma rezoliucija niekaip neprisidės prie teigiamų pokyčių“, – sakė buvusi švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė, iš pareigų pasitraukusi po čekiukų skandalo.
Patriotiškumas – tik gražūs žodžiai
Viena rezoliucijos autorių, prof. habil. dr. Vilija Targamadzė sakė, kad kalbos apie pilietinį ir patriotinį ugdymą ir liks tik kalbomis, jei realų tokio elgesio pavyzdį parodę mokytojai bus palikti likimo valioje.
„Kalbame apie pilietinį, patriotinį ugdymą, bet kai atsiranda toks pavyzdys – mokytojai tai demonstruoja – atvirkščiai viskas vyksta, valdžia ignoruoja mokytojus.
Ar pilietinis, patriotinis ugdymas yra tušti žodžiai?
Ši rezoliucija beveik analogiška tai, kuri per aną streiką buvo teikta konservatorių.
Tad kodėl dabar reikia manipuliuoti, neigti rezoliuciją?
Galų gale reikia baigti tas manipuliacijas. Gyvename rūke, visą laiką tik ieškome, kaip situaciją savo naudai pakreipti, bet nematome, kas iš tiesų vyksta švietime“, – kalbėjo švietimietė ir, kaip nujausdama, kad valdantieji rezoliucijai nepritars, ragino savivaldybių merus bei švietimo įstaigų vadovus rasti būdų, kaip mokytojams kompensuoti streiko metu patirtus nuostolius.
Geriau investuoti į mokytojus, o ne ministerijų miestelį
Kraštietis parlamentaras Viktoras Fiodorovas sakė, kad finansinio rezervo išspręsti dabartinę situaciją yra – klausimas tik, kiek gi bus to politinio noro kažką keisti.
„Galite sakyti, ką norite, bet statistika tokia, kad vienu etatu dirbantys mokytojai toli gražu negauna 1,4 tūkst. eurų, o Švietimo ministerijos pateikti skaičiai yra toli gražu nuo susitarimo“, – sakė politikas.
Jis pridūrė, kad Darbo partijos frakcija pasiūlė 245 mln. eurų paskirti pedagogų atlyginimo kėlimui vietoje to, kad būtų statomi nauji ministerijų pastatai Vilniuje.
„Tie pinigai biudžete jau suplanuoti ir tikrai ne tokiems svarbiems dalykams. Mokytojai, pedagogai, dėstytojai laukti jau nebegali, o ministerijų miestelis gali ir palaukti.
Investicijos į mokytojus yra nepalyginamai vertingesnės“, – sakė V. Fiodorovas.
Rezoliucijai Seimo nariai galiausiai nepritarė.
Viktoras Fiodorovas, Tomas Bičiūnas balsavo už, kėdainietė Jurgita Sejonienė – prieš. Prieš balsavo arba balsavimo metu susilaikė visi konservatoriai, taip pat liberalai ir laisviečiai.
8 Komentarai
Nežinau, ar tie rezoliucininkai kažkiek domėjosi, bet pagal Darbo kodeksą gali būti sulygta dėl atlygio streiko metu. Ne privaloma, o gali būti. Tą pažadėjo pono Navicko profsąjunga ir ji mokės. Tai mes dar turėtume mokėti iš vadovėlių fondo bei savivaldybės dar iš savo? Gal man negerai su matematika, bet ar nesigautų trigubas atlygis vien už tai, kad streikuoja? Tada ir aš ten noriu į tą nuskriaustųjų luomą.
Giedriuk, padirbėk mokytoju bent metus ir pats norėsi mokytojams kelti atlyginimus 3 kartus, kai pabūsi jų kailyje…
O kodėl turėčiau ten eiti, jei ten taip blogai? Aš gal sado – mazo, kad pats save pliekčiau ir rėkčiau, kad skauda? Ačiū, man su galva dalinai gerai ir neužsiimsiu tokių elgesiu, kokį sau leidžia mokytojai. Visai ne mano lygis, man dar toli augti ir augti iki to.
„… Tai mes dar turėtume mokėti iš vadovėlių fondo bei savivaldybės dar iš savo? …“ Juk mokytoju atlyginimai jau paskaičiuoti nuo praeitų metų. Jokių papildomu lėšų už streiką nereikia. Ar mokei, ar streikavai gauni suplanuotą atlyginimą (taip turėtu būti demokratinėje valstybėje).
O pasakymas mokėti iš vadovėlių fondu yra tik manipuliacija. Gėda!
Visai ne taip suvokiate ekonomikos dėsnius. Jei kažkurio mokytojo nėra darbe arba jis nevykdo darbinių funkcijų, jo krūvis atitenka kitam mokytojui ir jam turi būti už tai atlyginta(kiek žinau, net ir streiko vienas reikalavimų peržiūrėti tą papildomų pamokų tvarką). Tai, jei to streikuojančio mokytojo užmokestį nedemokratiškai, kaip sakote, atiduosime kitam, ar nebus taip, kad tam mokytojui už streikavimą ir nebuvimą darbe pritrūksime lėšų ir jų reiks paimti iš kažkur? Tarkim, gal net nebenupirkti ne vieno, o keturių vadovėlių? Ar vadovėlius gal perka Žemės ūkio ministerija arba skiria jiems lėšų? Štai kur ta jūsų minima gėda,- nesuvokti, kaip vyksta procesai ir dėl to kaltinti visus, išskyrus save.
Iš vadovėlių fondo mokėt draudžiama. Straipsnyje kalbama apie streikavusius mokytojus, kurie nepriklauso profsąjungai. Jie liks be algos. Nei viengubos, nei dvigubos. Prifsąjungų nariai gauna iš streikų fondo.
Aš kolegoms siūlau streikuot itališkai: papunkčiui aklai dayt, ką liepia ŠSMM. ir bus kapec. Pusmečiui gavau 1 paką pipieriaus. Turiu 3 klases pagal atnaujintas programas. Vadovėlių nėra. Už savo algą popieriaus, klijų, kreidos, tušinukų, papildomos literarūros nebepirksiu.
O tai tie profsąjungai nepriklausantys mokytojai nežinojo, kad mokama už darbą, o kai nedirbama – nemokama? Nežinau, kodėl juos laikote tokiais kvailais. Bet dėl priemonių pirkimo visiškai sutinku bei taip pat savo darbe net tušinuko ar sąvaržėlės nesu pirkęs. Mokytojai išlepino direktorius. Štai kur klausimas įdomiausias ir yra: kur direktorius padeda priemonėms skirtas lėšas? Gal vietoj kokio super puper ekrano ar eilinio projektoriaus pavyktų tušinuką ar pieštukų nupirkti? Ar ministras turi ateiti ir kiekvienam išdalinti?
Atlyginimą už spalį jau gavau. Už streikuotas dienas niekas nieko nemokėjo. Mokytojai kai kur dirba be vadovėlių, kažkodėl iš savo algos turi pirkti literatūrą ir kitas darbo priemones. Gėda savivaldybei, nes viešai pareiškė, kad sumokės už streikuotas dienas, o realiai pakišo pasirašyti įsakymą nieko nemokėti. Mokytojai turėtų dirbti tik su tom priemonėm, kurias gauna, iš savo kišenės nemokėti nieko. Ir nemokamų viršvalandžių taip pat seniai reiktų atsisakyti