Skip to content

Savivaldybės meras išsakė aktualias rajono problemas Prezidentui

 Savivaldybės meras išsakė aktualias rajono problemas Prezidentui

Pirmadienį Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis dalyvavo Birštone vykusiame Kauno regiono merų susitikime su LR Prezidentu Gitanu Nausėda. Susitikimo tikslas – aptarti situaciją, svarbiausias problemas bei iššūkius savivaldybėse.

Bendros savivaldybių problemos

Kauno regiono merų susitikime su Prezidentu kalbėta apie savivaldybėms aktualius klausimus, susijusius su korupcijos prevencija ir viešaisiais pirkimais bei savivaldybių savarankiškumo stiprinimu ir finansinės atsakomybės didinimu. Atskiro dėmesio sulaukė ir tokie svarbūs klausimai kaip ugdymo proceso organizavimas artėjant rugsėjui, kultūros paveldo objektų išsaugojimo politika, aplinkosauga, kelių infrastruktūros gerinimas ir vandentvarkos projektų įgyvendinimas. Po susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje valstybės vadovas teigė palaikantis iniciatyvas, kurios prisideda prie savivaldybių stiprinimo ir saviraiškos galimybių didinimo.

„Tarp merų buvome pasiskirstę, kas kalbės apie problemas, kurios aktualios visoms savivaldybėms. Buvo iškelta bendra problema, kad savivaldybės dabar turi ribotas skolinimosi galimybes, o įgyvendinant projektus tai savivaldybėms labai aktualu. Kad šis klausimas būtų išspręstas, reikia pakeisti Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinį įstatymą. Taip pat visoms savivaldybėms aktualus Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio ir Statybos įstatymų pakeitimas, kadangi nuo 2010 metų statybas leidžiantis dokumentai galioja neterminuotai, tad savivaldybė neturi įtakos statybų užbaigimui, negali apmokestinti tokių pastatų padidintu nekilnojamojo turto mokesčio tarifu, nes pagal Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 4 straipsnį šiuo mokesčiu neapmokestinamas faktiškai nenaudojamas nekilnojamasis turtas, kurio statyba neužbaigta. Mes turime ir pačiame senamiestyje tokių pavyzdžių, vienas jų būtų Didžiojoje gatvėje esantis, jau daug metų stovintis pastatas, dėl kurio nieko negalima padaryti. Susitikime buvo kalbėta ir apie rajonines ligonines, jų reikalingumą vietos bendruomenei. Prezidento pozicija buvo palaikanti mus, kad tokios ligoninės turi išlikti, nes paslaugas reikia suteikti kuo patogiau gyventojams, kad jiems būtų kuo arčiau gyvenamosios vietos. Kalbėjome ir apie turizmo galimybes. Šiuo metu yra parengtas Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo projektas, tad jis ir buvo aptartas susitikime, − pasakojo Kėdainių rajono savivaldybės meras V. Tamulis.

[quote author=”V. Tamulis”]Buvo iškelta bendra problema, kad savivaldybės dabar turi ribotas skolinimosi galimybes, o įgyvendinant projektus tai savivaldybėms labai aktualu.[/quote]

Susitikime didelis dėmesys buvo skiriamas koronaviruso (COVID-19) paveikto turizmo situacijai Lietuvoje aptarti ir įvertinti galimoms grėsmėms ateityje. Buvo išsakytos pastabos dėl Lietuvos turizmo politikos formavimo: Turizmo įstatymo spragų, turizmo sektorių kuruojančios institucijos nebuvimo (šiuo metu yra tik Turizmo politikos skyrius Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje). Priešingai nei Lietuvoje, daugelis ES valstybių turi turizmo ministerijas, turizmo sektorių kuruojančius viceministrus.

Kėdainių rajono savivaldybės problemos

Savivaldybių merai turėjo galimybę pristatyti jų vadovaujamose savivaldybėse esančią situaciją. Kalbėdamas apie regioninės ir valstybinės reikšmės klausimus, kurie aktualūs Kėdainių rajonui, savivaldybės meras Valentinas Tamulis akcentavo, kad Kėdainių kraštas turi labai daug kultūros objektų ir savivaldybei nėra lengva finansiškai tinkamai bei laiku juos prižiūrėti. Kai kurių objektų priežiūra nepriklauso nuo savivaldybės norų ir galimybių. Kaip pavyzdys buvo pateikta Apytalaukio dvaro situacija. „Čia reikalingas Vyriausybės nutarimas, kad šitas dvaras būtų išbrauktas iš neprivatizuotinų dvarų sąrašo. Mes dvaro negalime prižiūrėti, o jo būklė kasdien vis blogėja. Kadangi tokiai problemai pritarė ir kitų savivaldybių merai, tai Prezidentas per savo patarėjus iš karto davė užduotį rudenį suorganizuoti susitikimą su Kultūros paveldo departamento ir Kultūros ministerijos atstovais aptarti paveldo objektų priežiūros klausimus“, − sakė V. Tamulis.

Savivaldybės meras susitikime iškėlė ir aplinkosaugines problemas, kurios aktualiausios mūsų rajone. Kalbėta apie rajone esančias 16 užtvankų, kurios yra nusidėvėjusios apie 80 proc. ir su jų būkle bei priežiūra tikrai yra bėdų. Aktualus Kėdainių rajonui yra ir nuotekų tinklų mažesniuose kaimuose bei miesteliuose įvedimas. „Turime kaimų bei miestelių, kur 80 proc. gyventojų turi tinklus, bet visgi kokioje gatvelėje ar dviejose jų nėra, tad kėliau idėją, kad galbūt galėtų būti atskira programa dėl tokių gyvenviečių, kad visi gyventojai galėtų šimtu procentų turėti nuotekų tinklus. Juk visi žinome Europos Sąjungos reikalavimus, kad turi nelikti lauko tualetų, bet, deja, šiandien situacija tokia ir savivaldybė viena finansiškai nepajėgi šios problemos išspręsti“, − kalbėjo V. Tamulis.

[quote author=”V. Tamulis”]Turime kaimų bei miestelių, kur 80 proc. gyventojų turi tinklus, bet visgi kokioje gatvelėje ar dviejose jų nėra, tad kėliau idėją, kad galbūt galėtų būti atskira programa dėl tokių gyvenviečių, kad visi gyventojai galėtų šimtu procentų turėti nuotekų tinklus.[/quote]

Jau apie 20 metų rajone neišsisprendžia dviejų žvyrkelių (Vincentava−Langakiai−Čekiškė, Šėta−Beinaičiai−Nociūnai) asfaltavimo klausimas. Jį susitikime savivaldybės meras taip pat iškėlė. „Žmonės yra maitinami pažadais. Krūvos raštų ir prašymų surašyta. Šio klausimo užstrigimas, ko gero, susijęs su dažna Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos vadovų kaita,“ – sakė V. Tamulis.

Aptartas ir Kėdainių pagrindinės J. Basanavičiaus gatvės, tapusios tranzitine, klausimas. Kaip žinia, ši prastos būklės gatvė priklauso Kelių direkcijai, tad savivaldybė negali apriboti sunkiojo transporto joje. Šiuo metu tariamasi dėl gatvės perdavimo savivaldybei, žinoma, visiškai ją sutvarkius. „Procesas vilkinasi, o mes, kėdainiečiai, gi visi žinom, kokia prasta šios gatvės būklė, kokia ji išvažinėta, net šalia stovinčių daugiabučių sienos trūkinėja dėl sunkiasvorio transporto, ja važiuojančio taip dažnai“, − apgailestavo meras.

Dar kaip problemą meras įvardijo ir socialinių būstų pirkimo klausimą. Kaip žinoma, butai yra perkami pagal ES projektą. „Šėtos g. 93 name tik viena laiptinė įrengta socialiniams būstams. Iš lėšų, kurias gauname, galime pirkti tik naujus socialinius būstus, o remontuoti, įrengti jau turimus būstus negalime. Skiriamos lėšos ir nurodoma, kur jas išleisti, o juk mes vietoje galėtume geriau nuspręsti, kaip jas tinkamiau panaudoti“, − sakė V. Tamulis.

Kadangi šiuo metu yra parengtas Viešųjų pirkimų įstatymo projektas, tai savivaldybės meras, kalbėdamas apie problemas, su kuriomis dažniausiai susiduriama šioje srityje, paminėjo ir tai, kad labai vilkinamas svarbių projektų pradžios laikas dėl to, kad dažnai darbų konkurso pralaimėtojas neargumentuotai apskundžia laimėtoją, tad savivaldybė praranda galimybes laiku atlikti darbus ir laiku įsisavinti Valstybės investicijų programos bei kitas lėšas.

Meras Valentinas Tamulis susitikime išsakė ir kitas svarbias problemas bei aktualius klausimus.

Prezidentas ir jo komanda išklausė visų regiono savivaldybių merų pristatymus ir pažadėjo padėti spręsti aptartas problemas.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video