Savivaldybė „nupirks“ dvi gyventojų idėjas
Jorūnė LIUTKIENĖ
Dalijamasis biudžetas – pirmą kartą Kėdainiuose įgyvendinama iniciatyva jau skaičiuoja ,,viščiukus”. Iki termino pabaigos – rugpjūčio 30 dienos – gauta net 17 paraiškų. ,,Tai daug. Mums pavyko“, − savo pasitenkinimo šiame etape gautu rezultatu neslepia mero pavaduotojas, jaunas politikas ir šio projekto darbo grupės vadovas Paulius Aukštikalnis.
Pirmą kartą pradėta iniciatyva
Pandeminiai 2021 metai buvo ne tik nelaimių, bet ir naujos iniciatyvos starto metai. Duota pradžia dalijamojo biudžeto iniciatyvai, kuri paskelbta rajono gyventojams ir dar šiemet pradėta įgyvendinti. Konkursas buvo skelbtas tik mažos vertės – iki 20 tūkstančių eurų − projektams mieste ir kaime. Projektų gausa rodo, kad žmonės nestokoja iniciatyvų, nors kaip teigia mero pavaduotojas teko paplušėti.
„,Man nebuvo baimių, kad nebus idėjų ir žmonės manęs nenuvylė, bet visą vasarą aktyvinome žmones. Aš pats asmeniškai raginau, padėjau, konsultavau visus mūsų krašto gyventojus, kad jie drąsiai rašytų savo svajones. Labai tikėjau šituo projektu“, − sako trečius metus mero pavaduotoju dirbantis politikas ir darbo grupės vadovas Paulius Aukštikalnis.
Pirmaisiais metais įgyvendindami šį projektą Alytaus miestas tegavo keletą paraiškų, o Šiaulių miestas – 34. Kėdainiuose iš gyventojų iš viso gauta 17 įvairių idėjų, iš kurių dvi ,,nupirks“ rajono savivaldybė.
Beveik visos jos suplaukė paskutinėmis konkurso dienomis. Apytikriai pusė jų yra pasiūlymai skirti miesto erdvėms, kita pusė kaimo teritorijoms. Idėjų yra pačių įvairiausių: nuo naujos riedlenčių trasos, garsų salos ir net muzikinio skvero įrengimo iki jau esančių objektų: kabančio Surviliškio tilto su takais sutvarkymo, poilsio zonų miesteliuose įrengimo ir žaliųjų akcentų Didžiosios Rinkos aikštėje įrengimo, paplūdimių vietų.
Tačiau, svarbiausia, kad projektuose įvardintos vizijos, kaip patys žmonės mato savo gatves, aikštes, skverus ir aplinką, ką jie nori joje matyti, tobulinti ir keisti, kokį viešą visiems patrauklų statinį įsivaizduoja.
Iki balsavimo keli etapai
Visi užregistruoti pasiūlymai vertinami bus maždaug 2 mėnesius. Komisijoje dirbs specialistai, kurie turės patikrinti ir įsitikinti, ar realus idėjos biudžetas, ar projekto veiklomis sukurta infrastruktūra nebus naudojama komerciniais tikslais, ar pačią idėją galima techniškai įgyvendinti toje vietoje, kurią parinko idėjos autoriai. Jei reiks bus prašoma patikslinimų.
Galutinis komisijos atrinktų projektų sąrašas bus skelbiamas viešai. Tada už idėjas visą mėnesį galės balsuoti patys mūsų rajono gyventojai. Tai bus pats įdomiausias etapas – stebėti koks projektas bus labiausiai įvertintas ir išrinktas.
Įsidėmėkite, kad vienas gyventojas galės balsuoti abiejose projektų kategorijose, bet tik už vieną projektą. Tai, jei labiausiai patiks, gera idėja Aristavoje ar Plinkaigalyje – galėsite atiduoti savo balsą už ją, bet yra nustatytas minimalus balsų kiekis, kurį iš viso reikia surinkti: 300 balsų už mieste įgyvendinamą projektą ir 200 už rajono seniūnijose.
Tik priminsiu, kad balsuoti galės Kėdainių savivaldybės teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai nuo 16 metų. Balsavimas bus organizuojamas dviem būdais: elektroniniu ir, nors ir labai nebepatraukliu ir nemoderniu būdu – užpildant popierinį Balsavimo biuletenį, tačiau taip sudarytos sąlygos visiems net visiškai nevaldantiems naujųjų technologijų dalyvauti balsavimo procese.
Na, o šimtaprocentinis finansavimas išrinktiems projektams bus suplanuotas 2022 metų savivaldybės biudžete. Realiai savo idėjas gyventojai pamatys jau kitais metais.
Dirbo nuotoliniu būdu
12 žmonių tardamiesi ir derėdamiesi prie projekto „Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, projektų idėjų atranka ir finansavimas“ nuo šių metų pradžios dirbo gerus kelis mėnesius.
,,Tai buvo darbas visiškai nuotoliniu būdu, nes pradėjome ir užsiėmėme šią visiškai naują iniciatyvą įgyvendinti per pačią pandemiją. Ir pavyko!”, − gero jausmo neslepia mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis.
Iššūkį susikalbėti tokiu svarbiu klausimu per ekranus, per modernias platformas ir be popierių darbo grupė įveikė. Konkursas be jokių trikdžių buvo paskelbtas vasaros pradžioje.
Paskelbus konkursą, buvo surengtas informacinis seminaras, o taisyklės ir medžiaga prieinamai paskelbta interneto svetainėje.
8 Komentarai
Kaip šaunu!!! Visiems sudarytos sąlygos kurti, galvoti, rašyti…ir balsuoti už geriausius projektus!! O svarbiausia, kaip džiaugsis tie, kurie laimės !!! Kas taip sugalvojo,- verti didelio pagyrimo…..Kėdainiai ir Kėdainių rajonas dar labiau turtėja ir gražėja….
Siulau uosviene isleist i pencija is politikos
Babulė N.N. senai turėjo išeiti į pensiją, o ne žentelį proteguoti.
Lansberginiai uz visus geriau zino, ka atleist, kas puola Lietuva, kokie galimi priesais, eilines sapaliones
siulau Vorunei nupirkti pletku maisa, tures kur deti paskalas. kaip cia taip Vorune, gyreisi aukstumomis savibledoj, o tapai tipine RA ziurnaliuga. zemiau plintuso😀.
Vartau šiandien Provinciją… Vardai sumaišyti,pavardės žmonių su klaidomis, net mokyklos vaiko sumaišytos. Kas per viena ta Jorūnė? Gal neduokit jai tokių atsakingų darbų? Gal tegul mokyklų naujienas ar darželių rašo. Visiškas neprofesionalumas aukščiausio lygio.
Akivazdu, kad p. Jorūnė kažkam labai trukdo, o gal ir grėsmę kelia, jei vos ne po kiekvienu straipsniu ant jos taip varoma. Protinga ir talentinga moteris, ir rašo tikrai gerai. Gilūs jos tekstai. Jei būtų kitaip, komentatoriams nebūtų įdomi.
Vorune giliai moka knisti visiems tik prota ir giliai galvoti, kad ji komunikacijos “eksperte”. deja.