Saulės aukso aukos

 Saulės aukso aukos

Saulė – tarsi laumė iš pasakų. Ji dosni paisantiems saiko, o gudriems gobšuoliams, sumaniusiems apgauti – vietoj dovanų pakiša piktą pokštą. Panašiai ir su saule: kol mėgaujamės saikingai, ji maloniai šildo ir šokoladu nudažo kūną. O jeigu saulės dovanų aklai prisikaupti sumanome daugiau nei dera – pridaro žalos: besilupanti perkaitinta oda, pūslės ar netgi supiktybėję apgamai.

Paruoškime odą

Po žiemos pavasario saulei apnuoginę neapsaugotą odą kentėsime it nuogi pasileidę į dilgėles. Spindulių neragavęs kūnas nudegs, o ilgainiui galime prikaupti bagažo ir sunkesnėms ligoms. Tokioms kaip melanoma – viena piktybiškiausių odos vėžio formų.

Kad pavasario ir vasaros saulė atneštų tik malonumą, Kėdainių ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytoja dermatovenerologė Vida Gineitienė pataria tinkamai prižiūrėti odą.

„Reikia pasirinkti prausiklį pagal odos tipą. Toks neišsausins, nenualins odos. Svarbi subalansuota mityba ir pakankamas vitaminų, mikroelementų kiekis. Ypač – betakarotino, mikroelementų: cinko, kalcio, fosforo, silicio, seleno, vitaminų A, E. Tada oda bus atsparesnė saulės spinduliams“, – aiškina gydytoja.

Soliariumas neparuoš

Kai kurie mano, kad saulės sezonui odą paruoš šaltuoju metu besikaitindami soliariume. Gydytojos nuomone, dirbtinių spindulių dėžė visiškai bevertė.

„Manau, kad soliariumai neduoda jokios naudos. Daugumai tik išsausina odą, skatina odos senėjimą. Dabartinė tendencija – puikuotis tamsesne – stipriai įdegusia oda. Tai mada. Scenos žmonėms galbūt ir reikėtų rusvesnės odos, tačiau įdegio efektą galima pasiekti odą tamsinančiais kremais. Tai mažesnė žala už soliariumo spindulius“, – sako V. Gineitienė.

Pagal odą

Ne visi saulėje galime būti tiek pat. Štai skaudi bičiulės vaikystės patirtis. Išsiruošė būdamos mažos su drauge prie vandens pasideginti. Bičiulė – visiškai balta, niekad nė vienu toneliu neįdeganti, o jos draugė saulės spindulius sugeria tarsi kempinė vandenį ir džiaugiasi pieniško šokolado įdegiu. Kaip baigėsi salės vonių seansas? Bičiulei jis buvo pirmas ir paskutinis. Mat vietoje rusvos odos ji pasipuošė virto vėžio raudoniu ir pūslėmis. Draugė, žinoma, gražiai ir tolygiai įdegė.

„Kiekvieno jautrumas saulei individualus. Jis priklauso nuo odos tipo, – dėmesį atkreipia medikė. – Iš viso suskaičiuoti aštuoni odos pigmentacijos tipai. Lietuvos gyventojų oda keturių tipų: 1, 2, 3 ir 4-to. Tipas priklauso nuo to, kiek odoje melanino.“

Apie odos tipus

Pirmo odos tipo žmonės būna šviesiaplaukiai, mėlynakiai, paprastai jie saulei ypač jautrūs. Oda beveik neįdega, dažniausiai tik nudega. Saugiai saulėje tokie žmonės gali būti labai trumpai – vos 5–10 minučių.

Turintieji antro tipo odą jau nebe tokie jautrūs ir saulėje gali praleisti 10–20 min. Šio tipo oda, pasak gydytojos, minėtą laiką apsisaugo pati, tačiau vėliau vis tiek nudega iki pūslių.

Trečio tipo odą turi tamsesnių plaukų žmonės. Jie kaitintis gali iki pusvalandžio ir įdega rusvai, retai kada nudega.

Ketvirto tipo odos žmonės saulėje saugiai praleisti gali 30–45 min. Tokia oda niekad nenudega. Ji palaipsniui rusvėja.

Atsargiai – vaistai!

Atsargiau saulėje būti derėtų vartojantiesiems kai kuriuos medikamentus.

„Jautrumą spinduliams didina antibiotikai. Ypač eritromicino, tetraciklinų grupės preparatai. Dalis vaistų, vartojamų tuberkuliozei, skydliaukės ligoms gydyti, irgi pritraukia saulės energiją, tad žmonės nudega patologiškai, – perspėja odos gydytoja. – Patologiškai nudegama, kai greičiau nei pagal odos tipą turėtų atsiranda odos paraudimas – susidaro net pūslės.“

Pavojingiausia – pirmoji

V. Gineitienė pastebi, kad pavojingiausia ir skaudžiausiai kanda pirmoji pavasario saulė.

„Balandžio, gegužės mėnesiais, taip pat birželį, liepą, kai saulė pasiekia zenitą, – aiškina gydytoja. – Jei kalbėtume apie paros laiką, tada saulė aktyviausia vidurdienį. Nuo 12 iki 16 val. patarčiau vengti tiesioginių saulės spindulių.“

Debesys neapsaugo

Yra manančiųjų, kad dangų aptraukę debesys apsaugo nuo saulės žalos, todėl kremus ir losjonus pataupo. Medikė apniukusiomis dienomis skatina neprarasti budrumo.

„Ultravioletiniai spinduliai prasiskverbia ir pro debesis, – akcentuoja V. Gineitienė. – Žinoma, dalis jų sulaikomi, bet tik dalis. Ultravioletiniai spinduliai yra kelių ilgių. Būtent nuo ilgio priklauso, kiek spindulys prasiskverbia. Taigi nudegti galima net ir debesuotą dieną ilgai pabuvus lauke. Mano praktikoje pasitaikęs ne vienas toks atvejis. Ateina žmonės šitaip patyrę pirmo, antro laipsnio nudegimus – rausvi, su pūslelėmis.“

Iš didelio grožio suvystame

Šiandien deginamės norėdami būti gražūs, bet į ką tas mūsų grožis pavirs po kelerių metų ar dešimties?

„Ultravioletiniai spinduliai skatina medžiagų apykaitą, vitamino D sintezę, grūdina organizmą, – pliusus vardija medikė, – tačiau ilgai būnant saulėje nespėja suveikti organizmo apsauginiai mechanizmai. Todėl vystosi nudegimai, kai kada – net fotodermatitai.“

Anot odos gydytojos, nudegus kartą iki pūslių ateityje, tikėtina, oda bus jautresnė. Tokie asmenys turėtų vengti ilgalaikio buvimo saulėje.

„Besaikis kaitinimasis išprovokuoja ligas: kalogenozes, ne tik odos, bet ir kitų organų piktybinius navikus. Poodiniame sluoksnyje sumažėja putliųjų ląstelių. Oda sausėja, raukšlėjasi, netenka elastingumo, vystosi odos keratozės bei vėžys“, – kalba V. Gineitienė.

Pavojus apgamams

Stengiantis odą papuošti kuo ryškesniu saulės auksu – įdegiu, derėtų nuolat atidžiai stebėti apgamus.

„Tai patariama dėl to, kad kai kurie apgamai keičia formą. Apgamai turi būti simetriški, lygiais kraštais, tolygios spalvos, jokio grūdėtumo, ne didesnio nei 5 mm skersmens“, – dėmesį atkreipia gydytoja.

Jei kinta apgamo kraštai, vystosi asimetrija, kraštai tampa netaisyklingi, karpyti, pakinta spalvos intensyvumas, padidėja skersmuo, labai dažnai tokius apgamus, pasak V. Gineitienės, medikai įtaria kaip galimą melanomos pradžią.

Daugiau požymių

Apie melanomą perspėja ne vien vizualinis apgamo pokytis. „Apgamą gali niežėti, aplink jį atsirasti pabėrimų, pakitimų, – aiškina medikė. – Dažniau tai būdinga baltaodžiams, mėlynakiams, šviesiaplaukiams, rudaplaukiams. Ypač po nudegimų saulėje, todėl turint apgamų reikėtų saugotis vidurdienio saulės, naudoti apsaugos priemones.“

Gydytoja pateikia atmintinę, kaip saule džiaugtis saugiai.

  • Saulėje būkime saikingai, ypač pavasarį. Jei esame apsirengę itin plonai, pakaks 10–20 min.
  • Norėdami saugiai įdegti, saulės vonių laiką ilginkime palaipsniui ir naudokime apsauginius preparatus. „Šie kremai leidžia odai įdegti, o laikas, kurį galime praleisti saulės atokaitoje, pailgėja“, – aiškina V. Gineitienė.
  • Pavasarį apsaugos priemonės SPF turėtų būti ne mažiau 15–20. Vasarą – 30. Lietuvoje tokio pakanka. Vykstant atostogų į pietus – 50 ar net 70. Patepus kremas veikia 1,5–2 val. Paskui reikia tepti pakartotinai. Išsimaudžius taip pat.
  • Apsaugine priemone teptis reikėtų likus 30–40 min. iki išeinant iš namų.
  • Nepamirškime skrybėlių, akinių, paplūdimy – palapinių, skėčių. Saulė – ir draugas, ir priešas!

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video